Sportovní panenky nejen pomáhají, ale zároveň podporují český ženský lakros

splněné dětské přáníPo úspěšné spolupráci s českými reprezentantkami lakrosu, pro které nezisková organizace Splněné dětské přání vyrobila panenky s jejich podobou, se připravuje další společná akce. Na mezinárodním turnaji Prague Cup, který se uskuteční od 13. do 16. června v pražském Braníku, proběhne druhé kolo dražby ručně vyráběných panenek a plakátů s fotkami hráček. A o čem vůbec tento zajímavý a pro mnohé neznámý sport je?


Lakros je kolektivní hra, kterou založili už před několika stoletími severoameričtí indiáni. Ti hru nazývali „bagattaway“, což v překladu znamená „malý bratr války“. Pomocí lakrosu řešili spory mezi různými kmeny. Těchto soubojů se účastnily stovky mužů na každé straně a hřiště mělo rozměry několika kilometrů. Branku tvořil například strom a zápas trval i několik dní. Název lacrosse dali této hře až francouzští misionáři, kterým lakrosová hůl připomínala biskupskou berli (francouzsky la crosse). Podobu moderního sportu získal až ve druhé polovině 19. století, kdy se ustanovila pravidla, velikost hřiště i branek.

Postupně se mu začaly věnovat také ženy, poprvé tomu bylo zřejmě v roce 1886 na Ladybar House School v Londýně. Právě v Anglii byl původně lakros na nejvyšší úrovni, pak ho ale místní trenéři začali učit na amerických univerzitách a šířil se také dál do Evropy a na jiné kontinenty. Na českém území se začal hrát ženský lakros poprvé v roce 1988, do té doby hrála děvčata v tehdejším Československu pouze jednoruční, český lakros. Seniorská reprezentace se zúčastnila premiérového MS v roce 1993 a od té doby pravidelně bojuje na vrcholných akcích. Poslední světový šampionát se hrál v roce 2009 v Praze a český tým skončil na deváté příčce. Na letošní mistrovství světa do Kanady Češky kvůli nedostatku financí nejedou.

V současnosti se hraje několik druhů lakrosu, které se od sebe liší pravidly, počtem hráčů i vybavením. Pro začátečníky je určen bezkontaktní „interkros“, který se hraje v tělocvičnách. Kanaďané ve 20. století přišli s tvrdou verzí pro muže nazvanou „boxlakros“, jenž se provozuje na ploše pro lední hokej, avšak povrch je tvrdý, případně umělý. Muži i ženy pak hrají na rozměrech fotbalového hřiště „fieldlakros“.

lakros


Ve dnech od 24. do 27. dubna 2013 se v Radotíně konal 20. ročník největšího boxlakrosového turnaje v Evropě, Memoriál Aleše Hřebeského. Zde se uskutečnila první dražba ručně vyráběných panenek a plakátů českých reprezentantek, která sklidila velmi pozitivní ohlas. Proto se zástupci Českého ženského lakrosu domluvili s neziskovou organizací na další spolupráci. O zhotovení panenek navíc projevily zájem další dvě hráčky, proto Splněné dětské přání vyrobilo dalších devět kusů s vizáží hrajících reprezentantek.

Nápad na prezentaci českých hráček formou dražby zmíněných předmětů vznikl kvůli nedostatku financování ze strany českého státu. Lakrosistky chtěly upozornit na problém s financováním tohoto sportu, díky němuž národní tým letos nemohl odcestovat na již zmiňované mistrovství světa, které se uskuteční v Kanadě.

Pokud chceš talentované hráčky také podpořit a zároveň pomoc handicapovaným dětem, pro které Splněné dětské přání organizuje kulturní akce, přijď na 15. ročník mezinárodního turnaje Prague Cup, který se uskuteční od 13. do 16. června v pražském Braníku, a zapoj se do dražby také. Vstup na akci je zdarma. Výtěžek z dražeb panenek bude rozdělen pro obě zúčastněné strany. Část bude využita pro potřeby juniorské lakrosové reprezentace, která se chystá na MS 2015 (na jejich přípravu poputují i peníze z dražeb plakátů). Ta druhá na konto neziskové organizace Splněné dětské přání, jehož hlavní náplní je plnit kulturní přání handicapovaným a nemocným dětem.

Zajímá vás výroba první série? A jaký design dostala druhá kolekce panenek? Podívejte se do galerie.


Text: Martina Šmejkalová
Foto: Pavel Urban

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání