Splněné dětské přání: Jaký dárek vybrat dětem, látkovou panenku nebo nový mobil?

splněné dětské přáníKaždá dívka i žena si pamatuje svou první panenku. Někdo ji má ještě ukrytou v krabici se svými poklady z dětství, ale často se zatoulaly a nikdo již ani neví kam. Dříve si však děti svých milovaných hraček daleko více vážily a také četly více knih. Dnes je už všechno jiné, změnily se lidské možnosti a s tím i mnohé hodnoty. I to je jedním z důvodů, proč se Splněné dětské přání vrací zpět k tradicím.


Archeologické nálezy ukázaly, že děti měly první hračky už ve starověkém Egyptě nebo Číně. Sedmnácté století bylo obdobím domečků pro panenky a cínových vojáčků. Hračky se kupovaly jenom výjimečně a mohli si to dovolit pouze bohatí. Ti chudí byli nuceni naučit se je pro své ratolesti sami vyrábět například vyřezáním ze dřeva anebo ušitím z kousků látky.

Teprve s nástupem průmyslové revoluce se hračky stávají cenově dostupné pro všechny. První panenky byly vyrobené ze špalíku dřeva s vyřezaným tvarem figurky, který se zabalil do kusu plátna. Holčičky je potom s něhou opatrovaly, protože věděly, že jejich rodiče do svého díla dali velký kus lásky. To vše se vytratilo, když došlo na možnost koupit si nány v obchodě.

„Jako malá jsem také měla panenky, ale vždy mně na nich hrozně vadilo, jak byly tvrdé. Umělá hmota byla nejen těžká, ale ruce i nožičky se daly hodně špatně ohýbat. Přála jsem si mít nánu lehkou, měkkou a dobře ohebnou. Z toho důvodu mi bylo milejší přejít na plyšáky,“ prozradila jedna ze zakladatelek Splněného dětského přání, Martina Šmejkalová a dodala. „Svůj sen jsem si konečně splnila loni v červnu, kdy jsme začali dělat vlastnoručně vyráběné panenky, které jsou lehké, měkké i vhodné do postýlek. Nikde děti v noci netlačí, když na nich usnou a jsou také vhodné na polohování pro těžce nemocné pacienty.“

Brzy bude 1. června, tedy Den dětí, a taková panenka by zajisté mnohé děti potěšila a rozzářila jim oči štěstím. Ovšem, jedna maminka se nám před časem svěřila: „Moje dcera by mě s takovým dárkem vyrazila, protože chce nový mobil!“ Ale nejsou zde na vině spíše rodiče než jejich děti? Jsou to oni, stejně jako babičky a dědečkové i ostatní členové rodiny, kdo jim nasazují laťku hodnot.

Pokud víte, že své děti takovým dárkem nerozveselíte, můžete udělat velkou radost těžce nemocným dětem. Ty takové hračky ocení s nadšením a neskrývanou radostí. Vyberte si panenku, která se vám líbí nejvíce, zvolte výši svého finančního příspěvku a potom ji společně darujeme některé holčičce či chlapečkovi. Z článků, které Splněné dětské přání připravuje, se vždy dozvíte, kam nána doputovala a koho potěšila.

Látkové panenky prošly od doby svého vzniku velkým vývojem. Dnes vám představujeme zcela novou řadu, která je veselá a barevná. Prozradíme vám, že výroba jedné postavičky zabere okolo 4 – 6 hodin. Tělíčka jsou z bavlny, plníme je vatelínem a vlásky děláme z vlny. Velikost je téměř 60 centimetrů, speciálně na objednávku však mohou vzniknout i v jiných velikostech.

 
Text: Martina Šmejkalová
Foto: Martina Šmejkalová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání