Splněné dětské přání spojilo síly s českými lakrosistkami

kulturaHráčky lakrosu reprezentující barvy České republiky se dostaly do úzkých – kvůli nedostatku financí nemohou na letošní mistrovství, které se uskuteční v červenci v kanadském městě Oshawa. Tři roky pilných a usilovných příprav přišly na zmar. Lakrosistky však našly zajímavý způsob, jak na tuto problematiku upozornit. Na pomoc si přizvaly občanské sdružení Splněné dětské přání.


Lakros je jeden ze sportů, který v posledních dvou letech nedostal od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ani korunu. Poslední mistrovství světa v ženském lakrosu se konalo v roce 2009 v Praze. Tehdy nikdo nepomyslel na to, že za čtyři roky v Kanadě bude šampionát bez české účasti. Ale od té doby se hodně věcí změnilo. Především pak financování českého sportu. Lakros se nepochopitelně dostal mezi skupinu téměř dvou desítek sportů, spolu s americkým fotbalem, korfbalem, thajským boxem či extrémními sporty, které nedostaly ze státního rozpočtu ani korunu. Aby mohly za dva roky juniorky odcestovat na MS do Skotska, shání české reprezentantky peníze samy.

„Na ministerstvu jsme se o systému rozdělování vlastně nic moc nedozvěděli. Dostali jsme se údajně pod osmdesátku subjektů, které mají dle tabulek na dotace z MŠMT nárok. My ale chceme, aby bylo financování sportu v České republice transparentní a aby i menší sporty dostaly minimálně trojnásobek peněz oproti předchozím letům tak, jako tomu bylo u sportů nad pomyslnou čarou,“ říká k problému prezident České lakrosové unie Roman Pokorný.

Největší zklamání z neúčasti na mistrovství světa v Kanadě však zažily samotné reprezentantky. Pro každou z nich by stál šampionát 50 000 korun z vlastní kapsy, což je vzhledem k tomu, že většina z nich studuje, prakticky nemožné. Navíc některé byly loni na mistrovství Evropy v Amsterdamu a také tento turnaj je stál přes 20 000 korun.

 

kultura


Jednou z cest, jak se s nelehkou situací vyrovnat, je sehnat sponzory. To je úloha velmi nesnadná v řadě odvětví, sport nevyjímaje. Navíc v případě menšího sportu, jakým lakros je. Další možností je sehnat peníze svépomocí. Touto cestou se vydaly právě české reprezentantky v reakci na svou neúčast na šampionátu v Kanadě. Sedm z nich se nechalo vyfotit na plakáty, které se budou dražit na vrcholných lakrosových akcích.

Nejdříve na 20. ročníku největšího boxlakrosového turnaje v Evropě, Memoriálu Aleše Hřebeského. Ten se koná od 24. do 27. dubna v Radotíně. Druhé kolo dražby proběhne na mezinárodním turnaji Prague Cup, který je na programu od 13. do 16. června v pražském Braníku. Spolu s plakáty proběhne také dražba ručně šitých panenek, jež budou mít podobu nafocených reprezentantek. Ty pro tuto příležitost vyrobilo občanské sdružení Splněné dětské přání, které lakrosový tým oslovil ke spolupráci. „Do projektu jsem se zapojila, protože nevidím žádný jiný způsob, jak jinak lakros zviditelnit,“ řekla k akci jedna z hráček Tereza Bartušková.

Zakladatelka občanského sdružení Kristýna Šmejkalová ke spolupráci uvedla: „Ačkoli se zaměřujeme především na kulturní oblast, nápad na spolupráci s lakrosovým týmem nás velmi zaujal. Máme skvělou příležitost dostat se do povědomí veřejnosti, se kterou bychom se třeba jinak ani nesetkali. Stejně jako české reprezentantky zaujal náš projekt, tak nám není lhostejná jejich situace, ve které se ocitly.“ Výtěžek z dražeb plakátů a panenek bude rozdělen na dvě poloviny, část bude využita pro potřeby juniorské reprezentace, která se chystá na MS 2015 a ta druhá na konto neziskové organizace Splněné dětské přání, jehož hlavní náplní je plnit kulturní přání handicapovaným a nemocným dětem.Text: Pavel Urban
Foto: Splněné dětské přání

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání