Odešel Josef Škvorecký, významný český spisovatel

Literární akademieJe to necelého půl roku, co se naším hlavním partnerem stala soukromá vysoká škola Literární akademie Josefa Škvoreckého. Její patron, Josef Škvorecký, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů poválečné generace, v úterý 3. ledna zemřel. Rádi bychom mu vzdali hold malou vzpomínkou a ohlédnutím za jeho životem a tvorbou. K tématu se vyjádřil také rektor Literární akademie doc. MgA. Martin Štoll, Ph.D.


Autor, mezi jehož nejznámější díla patřil Tankový prapor a Zbabělci, zemřel v úctyhodném věku 87 let. Škvorecký měl dlouhodobé zdravotní problémy, kterým nakonec podlehl.

Po studiu na gymnáziu se nejprve vydal doktorským směrem, neboť pokračoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po čase však upřednostnil Filozofickou fakultu, kterou dokončil. Působil ve dvouměsíčníku Světová literatura. Jakmile však spatřila světlo světa jeho prvotina, román Zbabělci, byl nucen z redakce odejít. Jeho životní partnerkou byla česká zpěvačka a prozaička Zdena Salivarová.

Josef ŠkvoreckýManželé spolu v roce 1969 opustili tehdejší Československo a emigrovali do Kanady, kde o dva roky později založili v Torontě známé exilové nakladatelství ´68 Publishers. Díky němu byla v cizině vydávána díla českých exilových autorů. Mezi ně patřil například i Škvoreckého Tankový prapor. Ačkoli se mohli manželé Škvorečtí po roce 1989 vrátit do své rodné země, Kanada jim natolik přirostla k srdci, že zde již zůstali. Spisovatel však Českou republiku navštěvoval často. Při těchto příležitostech si vždy našel čas a zavítal i do Literární akademie na Praze 4.

„Do literatury vstoupil nejprve krátkými povídkami, Zbabělci byl první román, který měl hned jako první velké problémy cenzurní. První vydání bylo skartováno. Román byl napsán daleko dříve, než vyšel – objevil se oficiálně koncem padesátých let."

„Jsem spíše filmař, ale pro mě osobně je naprosto zapomenutá knížka, kterou napsal o svých kolezích Formanovi, Věře Chytilové a dalších - BYSTŘÍ MLADÍ MUŽI A ŽENY, která vyšla pak už v Torontu v sedmdesátých letech, kde se pokusil sepsat něco o nové československé vlně. To je taková drobná knížka, o které se nemluví,“ řekl pro ČT24 rektor Literární akademie Josefa Škvoreckého Martin Štoll.

Literární akademieV rozhovoru také zmínil, že všechny Škvoreckého filmy provázely nějaké problémy. „Už od Farářova konce, který se trefil do takového konce příslibu, který se tady v šedesátých letech naskytl. Nebyla to ale také jeho hlavní činnost. On byl hlavně beletrista, novelista.“ Martin Štoll pak ještě dodal: „Tím, že odešel, tak neodešel jenom člověk, na kterého je možné vzpomínat a podobně, ale je to velká osobnost nejen kultury, ale i našeho kulturního prostředí. To je věc, kterou si teprve nyní, potom co s ním odešlo, začneme uvědomovat čím dál víc."

Rektor také zmínil, jak se vůbec Josef Škvorecký stal patronem Literární akademie. Tu založil v roce 2000 Václav Krištof, který je dlouhá léta předsedou společnosti Josefa Škvoreckého. Snad i proto ho napadla idea, že by se český spisovatel mohl stát patronem této školy. Umělec s touto myšlenkou souhlasil a kdykoli se pak v Praze objevil, zavítal i na půdu Literární akademie, kde vystupoval v rámci různých workshopů.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: wikipedia.org, maglajs.cz





 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání