Pavlu Šporclovi tleskal ve stoje i Karel Gott

PAVEL ŠPORCLV pondělí 19. prosince se ve Velkém sále Lucerny konal v rámci turné GIPSY WAY koncert talentovaného houslisty Pavla Šporcla. Skladby z nového alba nazvaného SPORCELAIN, klasiku či cikánský temperament si přišel poslechnout také mistr Karel Gott.


Že si fanoušci nadaného houslisty opravdu cení, bylo znát už při vstupu do atria Lucerny. Davy lidí proudily a šatnářky, jak je zde již zvykem, absolutně nestíhaly. I proto koncert začal s mírným zpožděním. Zaplněnému Velkému sálu to ovšem ani trochu nevadilo, když se rozezněly první tóny tmavě zelených houslí, se zatajeným dechem se všichni ponořili do poslechu úchvatné hudby.

PAVEL ŠPORCLPřitom pár hodin před začátkem několik desítek lidí volalo, zda se koncert, vzhledem ke smutné události, která v neděli postihla český národ, vůbec uskuteční. Podle Pavla Šporcla, který slovy i skladbou náležitě uctil památku zesnulého bývalého prezidenta, by si pan Havel nepřál, aby byl kulturní zážitek zrušen a vystoupení tedy proběhlo dle plánu.

A bylo to neuvěřitelné! Opravdu neuvěřitelné! Nádherné! Nepopsatelně úžasný zážitek z hudby, ať už klasiky, tradičních cikánských skladeb či popových novinek z posledního alba „Sporclain“, na kterém s Pavlem Šporclem spolupracoval i Roman Holý a Vojtěch Dyk, doplnil houslista osobitým humorem, vtipem, šarmem a vytvořil tak neopakovatelnou atmosféru momentu, z níž běhal mráz po zádech.

Fanoušky dokázal ukolébat, ale i rozdovádět. Skvělými partnery mu byla jak kapela Romano Stilo Esemble, tak i teplický symfonický orchestr. Po každé skladbě zněl Lucernou bouřlivý neutuchající potlesk a na virtuózovi bylo vidět, jak neskutečně si atmosféru užívá a vychutnává.

Kvalitní a krásnou hudbu si nenechal ujít ani český zpěvák Karel Gott. Ten dorazil v polovině koncertu. S vtipem o něm Pavel Šporcl prohlásil, že ho bere jako svého fanouška a zpěvák ze svého místa jen nadšeně přitakával. V hledišti se pak objevil také Ondřej Brousek, který se podílel na vzniku alba Sporcelain".

PAVEL ŠPORCLDivákům byl mimo jiné nastíněn i romský jazyk, hurónský smích však utichl krátce poté, co Pavel Šporcl po cikánsku prohlásil, že po další skladbě bude „koncoš“. Zprvu rozjetému hledišti ztuhl úsměv a z nejedněch úst vyklouzlo hlasité: „Ne!“.

Pavel Šporcl se však dočkal ovací ve stoje, dokonce dvakrát. Diváci si totiž vyžádali přídavek a po něm opět dlouze aplaudovali.

Nutno už jen říct, že celý koncert skvěle doplnily honosné prostory Velkého sálu Lucerny. Po skončení měli všichni možnost zakoupit si na místě i Pavlovo nové CD a zároveň si ho od autora nechat také podepsat, což někteří nadšeně učinili přesto, že na umělce čekali více než pár minut. Rozhodně to za to ale stálo.

Text: Tereza Netoličková
Foto: Archiv


 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání