Revoluce s Prago a živými nástroji

Prago unionČeská hip hopová kapela Prago Union (PU) se ve sváteční den 17. listopadu vrátila do roka a do dne do pražského Lucerna Music Baru. Pokřtila zde nové album „V barvách“ a v doprovodu nástrojů Livě Bandu a Hněddých smyčců potěšila zaplněný klub zhruba stominutovým vystoupením a rozhodně se bylo na co dívat. Takhle náročnou show na tuzemské hip hopové scéně ještě zřejmě nikdo neměl.


Několik pokusů o kombinaci hip hopu s živými nástroji už proběhlo i v České republice, ale výraznější prosazení se nekonalo.  Na Bow Wave, Notes From Prague, případně Gipsy.cz si zřejmě vzpomenete, ale žádný celonárodní dlouholetý rozruch nevyvolali. S The Roots či Hocus Pocus se u nás nikdo měřit nemůže, ale slušně našlápnuto k malé revoluci na proražení napříč žánry rozhodně Prago ve spolupráci s Livě Bandem mají. Zatímco loni v Praze při dvojkoncertu přilákali osmnáct set lidí, teď už společně vyrážejí po celé republice.

Prago UnionČtvrteční večer odstartoval DJ Ba2s, pak se už zaplněnému klubu promítalo DVD z letošního Hip Hop Kempu. Chvíli před desátou hodinou rozproudili publikum Gambrz Reprs, pak už přišel hlavní hřeb programu. Čtyřčlennou živou kapelu doplnil DJ Maro a samozřejmě i samotný frontman PU Kato. Ten měl na tričku velký otazník a pravděpodobně většina přítomných měla v hlavně plno otázek, jak vlastně bude celý večer vypadat.

Po úvodním „Ántré“ přišla skladba „Pecka s Kurtem“, v níž Kato mimo jiné rapuje: „Když zachrastíme klíčema, vyměněj razítka, wau, velká politika.“ Což bylo v den 22. výročí od sametové revoluce velmi symbolické. Kato pokračoval se staršími písněmi z alb HDP a Dezorient Express jako „Myšlenkovej pochod“ nebo „Hadí počty“ a silnou dvojici „Hip Hop“ a „Verbální atentát“ zařadil na závěr prvního bloku.

Prago UnionPak pozval Kato na pódium další čtyři muzikanty, tedy skupinu Hněddé smyčce. Ti nejdřív rozjeli jen parádní hudební vložku. Po křtu desky V barvách, kterou posprejoval kameraman zelenou barvou, už doprovodili Prago a Livě Band při nových skladbách ze zmíněného CD. A tak si mohl narvaný sál poslechnout písně „Černobílá“, „Fialová“ či oblíbená smyčcového kvartera „Hnědá“. Po osmdesáti minutách se pódium vyprázdnilo, ovšem natěšený dav vyvolal postupně všechny účinkující zpět.

Jako přídavky pak zazněly ještě písně „Apropo“, „Kandidát Vět“, „Hey“ a se smyčci „Procházka parkem“. Atmosféra byla vynikající a všichni si velmi specifický koncert plný živých nástrojů náležitě užívali. Kdo se nedostal do Prahy, může se ještě do konce kalendářního roku na Prago Union a Livě Band vydat do Třebíče, Olomouce, Říčan, Jablonce, Kralup, Prostějova či Slavičína. Případně slovenské fanoušky potěší tato parta v Košicích a Prievidzi.

Text: Pavel Urban
Foto: Lubomír Kováč

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Do roka a do dne: Prago v Lucerna Music Baru
Vybarvení Prago Union se šíří obrazem, zvukem i slovem
Prago Union se představí s novým albem V Barvách
Prago Union se předvedli vyprodané Lucerně v nadživotní velikosti

 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání