Jiří Stivín zahraje na koncertě Pocta svaté Cecilii

 

Jiří StivínUznávaný hudebník Jiří Stivín v sobotu 19. listopadu vystoupí spolu s Collegium Quodlibet v pražském Rudolfinu, kde společně zahrají na akci s názvem Pocta svaté Cecilii. Na co se můžete od 19:30 těšit? Uvidíte smyčce, tanečníky, varhany a pak samozřejmě neodmyslitelnou Stivínovu flétnu.

 


Dvořákova síň v Rudolfinu bude hostit význačná hudební tělesa. Koncert bude rozdělen do více částí, z nichž každá bude něčím jiná, inspirativní a umělecky hodnotná. Na úvod zazní Koncert pro flautino, smyčcový orchestr a basso continuo Antonia Vivaldiho, Braniborský koncert č. 5 pro housle, flétnu, cembalo smyčcový orchestr a basso continuo Johanna Sebastiana Bacha a Koncert pro 2 flétny, housle, smyčcový orchestr a basso continuo Georga Philippa Telemanna.

Improvizace a neočekávané
Druhá fáze už bude patřit Jiřímu Stivínovi a Collegium Quodlibet. Co můžete očekávat? Aktéři slibují doslova toto: hudební komentáře ke skladbám známých autorů pro sóla, sbor, orchestr, varhany, tanečníky a možná i obecenstvo. Jak vidíte, pestrost a nápaditost je opravdu nezměrná, tudíž se bude jednat o ojedinělý zážitek. Dále se ovšem můžete těšit i na hosty, které si hlavní protagonisté přivedli, protože vzhledem ke slibovanému zážitku se nabízí i jiné alternativy. Vystoupí tu Markéta Stivínová, Edita Keglerová, Václav Vonášek, Václav Uhlíř, orchestr Barocco Sempre Giovane, Matěj Benko, Sbor svaté Cecilie a další umělci.

Jiří StivínCo ale říká sám Jiří Stivín k chystané akci? Slibuje především to, že diváci budou překvapeni. „Zatímco dramaturgie úvodní části koncertu Pocta svaté Cecilii je daná, pokaždé zahrnuje skladby Bacha, Vivaldiho a Telemanna, část druhá je naopak koncipována jako spontánní muzicírování  pozvaných hudebníků, nikdy není dopředu jasné, co přesně se bude na pódiu dít, klidně se tam může objevit třeba 50 klaunů, záleží i na momentálních reakcích publika,“ poodhaluje koncept Stivín.

Proč svaté Cecilie?
Svatá Cecílie je totiž patronkou hudebníků, proto ji takto vzdávají hold. Poprvé se představení uskutečnilo v roce 1992. A není náhoda, že v této souvislosti se objevuje Jiří Stivín. Ten totiž v době vzniku koncertů slavil 50. narozeniny. Od té doby ho můžeme pravidelně vídat v Rudolfinu, kdy pokaždé má jinou sestavu hostů, vždy se jedná o nevšední zážitek a návštěvníci mohou být i překvapeni pojetím. Na pódiu se zde vystřídala řada osobností, namátkou jmenujme Magdalenu Koženou, Gabrielu Demeterovou, Bohdana Warchala, Petra Messiereura, Jana Talicha, Petra Hejného, Jaroslava Tůmu, Aleše Bártu a další. Z akce pak vychází CD s živými záznamy koncertů Pocta svaté Cecilii. Přímý zážitek je ale vždy nejlepší, proto si jej nenechte ujít v sobotu 19. listopadu. Vstupenky dostanete v relacích od 250 do 600 korun.


Text: Aneta Šimonková
Foto: 2media.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Fotbalový brankář Čech si zabubnoval s Eddie Stoilow
Co je nového na hudebním poli?
Lipo piluje svou novou desku
Debbi vyráží s Metaxou na první turné

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání