Jiří Stivín zahraje na koncertě Pocta svaté Cecilii

 

Jiří StivínUznávaný hudebník Jiří Stivín v sobotu 19. listopadu vystoupí spolu s Collegium Quodlibet v pražském Rudolfinu, kde společně zahrají na akci s názvem Pocta svaté Cecilii. Na co se můžete od 19:30 těšit? Uvidíte smyčce, tanečníky, varhany a pak samozřejmě neodmyslitelnou Stivínovu flétnu.

 


Dvořákova síň v Rudolfinu bude hostit význačná hudební tělesa. Koncert bude rozdělen do více částí, z nichž každá bude něčím jiná, inspirativní a umělecky hodnotná. Na úvod zazní Koncert pro flautino, smyčcový orchestr a basso continuo Antonia Vivaldiho, Braniborský koncert č. 5 pro housle, flétnu, cembalo smyčcový orchestr a basso continuo Johanna Sebastiana Bacha a Koncert pro 2 flétny, housle, smyčcový orchestr a basso continuo Georga Philippa Telemanna.

Improvizace a neočekávané
Druhá fáze už bude patřit Jiřímu Stivínovi a Collegium Quodlibet. Co můžete očekávat? Aktéři slibují doslova toto: hudební komentáře ke skladbám známých autorů pro sóla, sbor, orchestr, varhany, tanečníky a možná i obecenstvo. Jak vidíte, pestrost a nápaditost je opravdu nezměrná, tudíž se bude jednat o ojedinělý zážitek. Dále se ovšem můžete těšit i na hosty, které si hlavní protagonisté přivedli, protože vzhledem ke slibovanému zážitku se nabízí i jiné alternativy. Vystoupí tu Markéta Stivínová, Edita Keglerová, Václav Vonášek, Václav Uhlíř, orchestr Barocco Sempre Giovane, Matěj Benko, Sbor svaté Cecilie a další umělci.

Jiří StivínCo ale říká sám Jiří Stivín k chystané akci? Slibuje především to, že diváci budou překvapeni. „Zatímco dramaturgie úvodní části koncertu Pocta svaté Cecilii je daná, pokaždé zahrnuje skladby Bacha, Vivaldiho a Telemanna, část druhá je naopak koncipována jako spontánní muzicírování  pozvaných hudebníků, nikdy není dopředu jasné, co přesně se bude na pódiu dít, klidně se tam může objevit třeba 50 klaunů, záleží i na momentálních reakcích publika,“ poodhaluje koncept Stivín.

Proč svaté Cecilie?
Svatá Cecílie je totiž patronkou hudebníků, proto ji takto vzdávají hold. Poprvé se představení uskutečnilo v roce 1992. A není náhoda, že v této souvislosti se objevuje Jiří Stivín. Ten totiž v době vzniku koncertů slavil 50. narozeniny. Od té doby ho můžeme pravidelně vídat v Rudolfinu, kdy pokaždé má jinou sestavu hostů, vždy se jedná o nevšední zážitek a návštěvníci mohou být i překvapeni pojetím. Na pódiu se zde vystřídala řada osobností, namátkou jmenujme Magdalenu Koženou, Gabrielu Demeterovou, Bohdana Warchala, Petra Messiereura, Jana Talicha, Petra Hejného, Jaroslava Tůmu, Aleše Bártu a další. Z akce pak vychází CD s živými záznamy koncertů Pocta svaté Cecilii. Přímý zážitek je ale vždy nejlepší, proto si jej nenechte ujít v sobotu 19. listopadu. Vstupenky dostanete v relacích od 250 do 600 korun.


Text: Aneta Šimonková
Foto: 2media.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Fotbalový brankář Čech si zabubnoval s Eddie Stoilow
Co je nového na hudebním poli?
Lipo piluje svou novou desku
Debbi vyráží s Metaxou na první turné

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání