Nechte se okouzlit divokými tóny Didgeridoo

Ondřej SmeykalPokud patříte mezi ty, kteří jsou fascinováni čímkoli, co je cizokrajné, pro nás netypické a má to přímo původ ve starých domorodých kulturách, pak byste si neměli nechat ujít koncert Ondřeje Smeykala. Ten se už několik let věnuje hře na australský nástroj didgeridoo. V sobotu 15. října vystoupí od 18 hodin v rámci výstavy Sochařské studio Bubec 2000 – 2011. Ta je do 19. 10. přístupná ve starobylém románském sklepení Staroměstské radnice.


Ondřej Smeykal je nejznámější český hráč na australský domorodý nástroj zvaný didgeridoo. Tento nástroj je zajímavý tím, že každé hraní na něj je svým způsobem originální a neopakovatelné. Zvuky, které se z něho linou, jsou podobné spíše divoké přírodě než nějakému hudebnímu nástroji. Právě v tom je jeho síla a kouzlo. Abyste ho mohli dobře ovládat, musíte mít dostatečnou kapacitu plic.

Smeykal v prostorách Staroměstské radnice představí svůj sólový projekt. S tím slaví velké úspěchy v klubech i na festivalech, a to nejen u nás, ale i po celém světě. Jeho styl hraní na didgeridoo je natolik unikátní, že často sklízí obdiv a uznání. Svérázným projevem posunuje zvukové možnosti tohoto nástroje o několik řádů dále.

Ondřej SmeykalMaximální využití dechového fondu, práce bránice, mimických a artikulačních svalových skupin spolu s obrovským rytmickým potenciálem didgeridoo činí v podání Ondřeje Smeykala z obyčejné „děravé větve“ jakýsi malý komorní orchestr. Vhodně sladěná a pečlivě načasovaná kompozice v posluchačích dokáže vzbudit silné emoce. Zároveň představení navozuje dojem, že před vámi nehraje pouze jedna osoba, ale početné zastoupení nástrojů. Opak je však pravdou – tato kouzla opravdu zvládá pouze jeden nástroj.

Na výstavě Sochařského studia Bubec 2000 – 2011 můžete vidět díla umělců různých generací, kteří spolupracují se studiem Bubec. Z vystavujících pozvedněme například tvorbu Milana Caise, Jiřího Davida, Michala Gabriela, Jitky Havlíčkové, Richarda Kočího, Tomáše Medka nebo Čestmíra Sušky. Expozice je až do 19. října umístěna ve starobylém sklepení Staroměstské radnice. Vstup do objektu je zadním vchodem z přilehlého parku před kostelem svatého Mikuláše. Ondřej Smeykal zde vystoupí v sobotu 15. 10. od 18 hodin. Pokud nemáte žádné plány, zpestřete si své odpoledne malým hudebním vystoupením.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: 2media.cz


 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání