Tomáš Klus Lucernu rozpálil, Jana Kirschner rozsvítila

Tomáš klus a Jana Kirschner

Společné turné českého písničkáře Tomáše Kluse a slovenské hudební princezny Jany Kirschner budilo od začátku rozpaky, jak bude toto spojení během jednoho večera vypadat. V sobotu se dočkala zastávky pražská Lucerna a fanoušci obou interpretů mohli být nadmíru spokojení. Dostali totiž od všeho trochu – oheň i světlo.

Ohlasy po prvních zastávkách turné nebyly zcela příznivé, ale postupně se dílčí problémy jako pozdní začátek, dlouhá mezera mezi koncerty a nerovnoměrné délky vystoupení, vyladily, a tak se Praha mohla těšit na dva rozdílné poločasy velmi kvalitní večerní podívané.

 

Tomáš klus a Jana KirschnerChvíli po devatenácté hodině vystoupili na pódium pražské Lucerny (mezi mnohé nástroje Janiny kapely) Tomáš Klus a jeho kolega Jiří Kučerovský. Ze dvou třetin zaplněná plocha sálu a obsypané balkony sedících se těšily na písně mladého rozverného kluka z Třince. A i když Tomáš tentokrát více hrál a méně „blbnul“, své průpovídky, nápady a improvizace samozřejmě zařadil do programu i tentokrát. Tak například hned po druhé skladbě pronesl Klus k publiku: „My se nestydíme za to, že jsme fanoušky lásky.“ A sklidil za to od mnoha slečen v sále nadšený ohlas. Načež mu Jirka odpověděl. „Mám tě rád.“ V podobně uvolněné a radostné atmosféře se neslo celé jejich vystoupení, ostatně, jak už je dobrým zvykem této dvojice.

 

Novou, zatím bezejmennou píseň, která se svou atmosférou, i díky elektrické kytaře Kučerovského, vymyká tradičnímu folkovému pojetí Klusových skladeb, zahráli kluci bez ohlášení hned mezi prvními a lidé v sále s upřenými výrazy poslouchali. Pak následovalo opět odlehčení. Písnička složená podle autorů při turné s refrénem: „Muzika je jenom jedna, ať je česko-slovenská, keď to snesie reprobedna, každý si rád zatlieska,“ pobavila všechny přítomné.

 

Tomáš klus a Jana Kirschner
Klus míchal známé věci z obou svých alb, a tak došlo na hity jako „LeHomoLe“, „Vesmíru“, „Pocity“ v už známém reggae-punkovém kabátě, či „Chybíš mi“. Zahrál také „Pánu Bohu do oken“ a píseň „Malčik“. V přídavcích pak potěšil Klus skladbou „Marie“ a na závěr neopomněl v improvizacích zahrát dvě věci nazvané obecně jako „Techno music“ a „Ať slunce pálí do písku“, při které se vydal zpívat i do publika. A Lucerna byla štěstím bez sebe. Tomáš v ní nejen zažehl oheň, ale rozpálil v lidech plameny, které hřály někde tam hluboko uvnitř.

 

Po necelé půlhodince na oddych zaplnila pódium v pokročilém těhotenství Jana Kirschner a její kapela. Jana oděná v květované šaty si na koberečku skotačila bosá a příjemnou atmosféru jakéhosi pokojíčku ozvláštnilo několik rozsvícených lamp a lampiček. V pozadí na dlouhých závěsech běhaly stíny a barevné variace doprovázely ladění jednotlivých písní. Vše profesionálně připravené a dokonale sestavené.

 

Tomáš klus a Jana KirschnerPo „klukovském" Klusovi nastoupila skutečná zpěvačka s výtečnými muzikanty. Tohle byl jiný koncert. Lidé si klidně mohli sednout a přeladit se na vážnější notu. Jana občas působila jako tibetský mnich a některé tóny, zvuky a melodie budily dojem kombinace šansonu a obřadních písní. Ovšem uprostřed této mystické atmosféry zněly krásné skladby s nádhernými texty.

 

Čerstvá bronzová Slávice si vystoupení užívala po svém a známými hity jako „V cudzom meste“, „Líška“, „Modrá“ či „Pokoj v duši“ potěšila i početné publikum. Zapěla i skladbu „Miluješ nemiluješ“, kterou s Klusem zahráli na Českém slavíkovi, ale při turné na společnou prezentaci nedochází. Téměř stominutové vystoupení Kirschner ještě okořenila v přídavku písní „Vidoucí, ale neviděná“ od autorské dvojice Michal Horáček, Petr Hapka, kterou si Jana sama doprovodila na malou harfičku. Její vystoupení s kapelou udrželo v divácích zažehnutý plamínek, a i když nehořel jako táborák, radostně plápolal a svítil všem šťastně během celého večera, a pak i na cestě k domovům.

 

Tomáš Klus se s Janou Kirschner představí v rámci turné ještě v pondělí 6. prosince v Olomouci a o den později na jediné slovenské zastávce v Bratislavě. V lednu pak budou následovat původně listopadové přesunuté koncerty v Karlových Varech a Hradci Králové.


FOTA Z PRAŽSKÉHO KONCERTU T. KLUSE A J. KIRSCHNER
ZDE

Text: Pavel Urban
Foto: Daniela Hotmarová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání