TOXIQUE: Nová image bude hranatá

skupina ToxiqueKapela Toxique posílá fanouškům čerstvý dárek v podobě nové desky nazvané „Outlet People“ a k tomu téměř dvouměsíční koncertní turné. Se zpěvačkou Klárou Vytiskovou a bubeníkem Romanem Víchou jsme si povídali nejen o těchto dvou zásadních věcech, ale také o nové image, vývoji skupiny a atmosféře v ní.


Pětičlenná hudební parta Toxique na sebe poprvé vážněji upoutala na jaře roku 2008, kdy vydala debutové, stejnojmenné, album. Jejich těžkozařaditelný chytlavý styl si rychle našel své fanoušky a přinesl kapele cenu Anděl v kategorii Objev roku. Na podzim loňského roku přišlo DVD zachycující jejich jedinečnou show. Po tzv. „pokojíčkové éře“ přichází nyní nová deska „Outlet People“, která Toxique posunula zase o kus dál.ZAČALI JSME TOČIT V LEDNU A NAKONEC JSME JEŠTĚ MĚLI SKLUZNatočili jste novou desku, jak jste s ní spokojení?
skupina ToxiqueKlára Vytisková: Jsme s ní opravdu spokojení, což se mi stalo poprvé, že to takhle můžu říct. Když jsme ji nahráli, tak jsem z ní měla fakt radost. Myslím, že je jiná oproti té první. Je tam hodně zvukových synťáků, dětské sbory, je to velká změna.Album jste nahrávali už v lednu, proč vychází až teď?
Klára Vytisková: Ale ne všechno. Tehdy jsme odjeli na chatu k Vildově babičce (Viliam Béreš, klávesista, pozn. autora). Ona sice nebyla s námi přímo v tom pokoji, ale vařila nám. Po turné nám strašně chyběl režim a tam opravdu v jedenáct hodin ťukala, že svíčková a knedlíky jsou na stole, takže to bylo úplně geniální. Tam jsme byli celý měsíc. Kluci tam nahrávali základy a já jsem jim tak akorát umývala nádobí a občas nazpívala nějaký pomocný zpěv. Ale většinu jsme nahráli až teď o prázdninách. Já jsem si udělala doma v šatně studio, takže jsem měla celé léto kostýmy naházené v krabicích na chodbě. Půjčila jsem si drahý, dobrý mikrofon a natáčela jsem to tam. Když byly vedra, tak to tam bylo na plavky.


Roman Vícha: Na té chatě jsme byli vlastně poprvé takhle dlouho spolu a bavilo nás to, i přes to, že jsme se občas hádali, ale to k tomu patří. Vilda nosil písničky už prakticky hotové, takže to jenom létalo. To, že vyjde deska až na podzim, jsme plánovali. Ale i tak jsme ještě měli skluz, trochu jsme na jaře zaspali.


Klára Vytisková: No, nakonec to bylo tak, že jsme to měli desátého září odevzdat a devátého jsme to ještě neměli pořádně hotové.Na první desce jste, Kláro, hodně písní dodala vy, teď jste se o autorství tak nějak podělili v kapele všichni, to byl také záměr?
Klára Vytisková: Je pravda, že teď psali více věcí kluci, trochu jsme si to vystřídali. Já jsem s tím ale takhle spokojená, protože kluci používají jiné melodické linky, v jiných harmoniích a jiných konceptech a mě to baví, protože je to něco odlišného, než vymýšlím já.


Roman Vícha: Tak Klára je spokojená, ona tam má jednu písničku a hned je to singl.


Klára Vytisková: Tak to je spíš velká náhoda.skupina ToxiqueNěkteré skladby jsou použity také ve filmu Román pro muže, který shodou okolností také v těchto dnech zamířil do kin. Může vám to pomoci v propagaci alba?
Klára Vytisková: Ony jsou tam jenom úryvky, některé písně jsou tam dokonce bez zpěvu. Jsou tam tři písničky v průběhu filmu. Když je tam lidi najdou, tak to bude bingo. Určitě je to i dobré promo.Má název alba Outlet People nějaký hlubší význam?
Klára Vytisková: Určitě, v podstatě je to vysvětlené v textu té titulní stejnojmenné písničky. Je to o dnešní společnosti, která klouže po povrchu. A protože žijeme v totálně zrychlené době, tak nemáme čas se zabývat věcmi do hloubky a přebíráme často názory jiných lidí.TĚŠÍME SE, ŽE BUDEME HRÁT NOVÉ PÍSNIČKY


Vyrážíte na turné, které potrvá téměř dva měsíce, a máte na něm přes třicet koncertů, není to trochu moc? Budete mít dost energie?
Roman Vícha: V září jsme si odpočinuli, byli jsme na dovolených. Těšíme se na koncerty a hlavně na nové písničky.


Klára Vytisková: Měli jsme extrémní léto, hodně jsme hráli, tak jsme si dali září volnější. Nás živé hraní hodně baví, ale je pravda, že jsme si těch koncertů dali docela dost. Jsem na to zvědavá.Některé zastávky máte také v zahraničí, jak jste se k takové možnosti dostali?
Roman Vícha: Nás si vybral management polské zpěvačky Kayah.


Klára Vytisková: Pojedeme čtyři koncerty po Velké Británii. Jsou to O2 divadla, takže prostory s velkou kapacitou. Pro nás je to šance se představit lidem, kteří by na nás normálně do klubu nepřišli. Zaměřit se na zahraničí ale chceme pořádně na jaře příštího roku.S novou deskou přichází také nová image, můžete o ní něco prozradit?
skupina ToxiqueKlára Vytisková: Budeme mít novou scénu, nové kostýmy, takže to bude zase náročnější. Na novém designu desky a všeho okolo jsme spolupracovali se Studiem Najbrt. Oni chodili na naše koncerty a pozorovali, co by bylo pro nás vhodné a jaká změna by se hodila. Já jsem chtěla změnu radikální a chtěla jsem kontrasty. Pokojík byl takový kulatý, domácí, barevný, tak jsem si teď řekla: 'OK, teď to bude mít studené barvy a bude to hranaté'. A tak to je.Album pokřtíte 9. října v rámci pražského Designbloku hned na prvním koncertě. Souvisí to nějak s vaším novým „kabátem“?
V rámci Designbloku budeme mít se Studiem Najbrt také stánek, kde se bude prodávat náš merch, který souvisí s naší novou image. Budeme mít vinyl ve tvaru šestihranu a řadu dalších věcí. Stánek bude otevřený celý týden a vyvrcholí to naším vystoupením. Na větších koncertech pak budeme mít i nějaké projekce a dotkne se to samozřejmě i mých převleků. Dřív jsem si je vybírala sama, nyní jsme ale oslovili výtvarnici Martynu Štěpán Dworakowsky, která dělá kostýmy do divadel. Navíc v rámci toho ještě vyjde limitovaná edice Toxique botasek.Chystáte ve spojitosti s novým konceptem také další záznam na DVD?
Klára Vytisková: Je pravda, že u nás je to zaznamenání na DVD důležité. Teď jsme to neplánovali, ale je dost možné, že na to dojde.OCENĚNÍ NÁS TĚŠÍ, ALE KVŮLI NIM TO NEDĚLÁMEKláro, kromě zpívání s kapelou ještě moderujete na České televizi hudební pořad Medúza. Máte čas ještě na nějaké jiné projekty a zájmy?
Klára Vytisková: Na jaře jsem měla turné k desce s projektem Montage, což je DJ a bubeník Thom Herian a já. Také zpívám na cyklu koncertů Pocta Zuzaně Navarové s kapelou Nerez, ale to už bude jen pár posledních vystoupení. Na podzim budu hrát jen s Toxique a každý týden budu jezdit do Ostravy točit Medúzu.Právě se skupinou Nerez jste si vyzkoušela také zpívání v češtině. Nepůjdete touhle cestou skupina Toxiquetřeba také v rámci Toxique?
Klára Vytisková: Určitě se to stát může. My se tomu rozhodně nebráníme. Nová deska je tedy zase v angličtině, protože to tak nějak vychází přirozeně. Mám pár textů v češtině doma, ale nechávám tomu volný průběh. Neděláme nic z kalkulu, jakože bychom natočili písničku česky, jenom proto, aby to hrála víc rádia. Když jsem začala zpívat s Nerezem, tak mi říkali, že mám slovenský přízvuk, to mě pobavilo, ale za ten rok už se to usadilo. Jinak česky zpívám zatím jen hip hop. Dvakrát jsem hostovala v kapele Inside Kru.Romane, je zbytek kapely naladěn na stejnou vlnu, jako Klára? I co se týče vystupování na koncertech?
Roman Vícha: Jasně, je to velká zábava. Já za bicíma moc kejkle dělat nemůžu, ale třeba kytarista, ten řádí.


Klára Vytisková: Ale je to koncert od koncertu. Když jsme všichni dobře naladěný, tak to většinou sepne a to je mazec!Jak jsou pro vás v kariéře důležitá různá ocenění, případně sláva, kterou si vydobudete?

Klára Vytisková: Určitě nás to těší, ale není to ta hlavní věc, kvůli které bychom dělali muziku. Je to taková třešnička na dortu. Prvotní je, aby nás to bavilo, abychom dělali věci, za kterými si stojíme a dělali co nejméně kompromisů v rámci tlaku ze showbyznysu. Potřebujeme mít pocit, že ta cena, když přijde, tak že je zasloužená.

 
Text: Pavel Urban
Foto: Toxique

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání