HIP HOPOVÝ SPECIÁL 2 - skupina BPM pod lupou

Hip Hop Jam 2010
Liberecká parta BPM vstoupila před pár lety na českou hip hopovou scénu jako nový objev, jehož projev, texty i produkce nezapadala do žádné škatulky. Jeden z členů skupiny, Lipo, v rozhovoru pro Kulturní servis Puls hodnotil, jak vystoupení kapely na festivalu Hip Hop Jam, tak vývoj BPM. Prozradil něco i o chystaných projektech jednotlivých členů. 

 

Jak jste si užili koncert na Hip Hop Jamu?
My jsme měli celkem složitou situaci, protože jsme hráli na hlavní stagi úplně první. Navíc se náš DJ zaseknul v Praze v zácpě, takže to byly malý nervy. Ale myslím, že koncert proběhl nakonec dobře. Nebylo to určitě to nejlepší, co jsme zažili, ale bylo to fajn.


Nakonec jste hráli asi jen čtyřicet minut, což jste možná v tom velkém vedru uvítali, ne?
Jelikož to počasí bylo tak hustý, tak to bylo ideální. Slunce hrozně pralo.

Čekali jste třeba víc lidí, nebo myslíš, že se spousta z nich ještě koupala v rybníce?
Myslím, že určitě. Bylo to v pohodě. Po koncertě bylo vidět, že lidi odcházejí, že se přišli podívat přímo na nás, takže to taky potěší.

Co vás čeká přes léto za akce, kde vás ještě fanoušci můžou vidět?
Příští týden v sobotu hrajeme ve Frýdku-Místku ve Stounu, což je celkem známý klub. A pak hlavně na Hip Hop Kempu. Není toho zase tolik, na jaře jsme určitě hráli víc koncertů.

Hip Hop Jam - BPM
Na konci loňského roku vám vyšla druhá deska „Horizonty“, jaké jsou na ní s odstupem času reakce?
Naše první deska, se kterou jsme přišli, byl prostě náš styl. Byl tady nový a lidi byli z toho trošku vyjevený. Někteří se proti tomu striktně vymezili, někteří to kvitovali s povděkem. Druhá deska je trochu hudebnější a hitovější. Oslovila média, rádia, televizi, takže měla širší dopad.

Co se dá tedy čekat od vás dál. Jaké by mohlo být třetí album? Přemýšlíte o tom?
Určitě přemýšlíme. My jsme si říkali, že budeme pokračovat v té druhé desce. Myslím, že je důležité si zachovat styl a neztratit identitu. Zároveň chci, aby to byly písničky. První deska byla prostě alternativa se vším všudy. Teď chci, aby to byly songy, které si můžeš zazpívat, a které ti něco dají.

Promítá se to pak i na koncertech, že se ty nové skladby lidem lépe vstřebávají a vnímají?
To je taky dost důležitá věc. My jsme vlastně stáli před rozhodnutím. Buď hrát pro třicet lidí, kteří budou sedět, po každé písničce zatleskají a půjdou domů, anebo hrát pro větší masy. No a vybrali jsme si tu cestu, že chceme dělat hudbu do široka.

 

 

LIPO: "V TEXTECH SLEVOVAT NEMUSÍME"

 


Otevírají se vám díky té proměně i některé spolupráce na české hip hopové scéně?
Určitě. My jsme neměli při první desce k sobě ani žádného partnera. Jen na Slovensku fungovaly Modrý hory. Já ale nad těmi spoluprácemi předem nepřemýšlím, to není moje cesta.


Když bych navázal, tak co v nejbližší době chystáte - jako kapela, nebo i sólově?
Paulie dělá svojí sólovku. Bude mimo rámec BPM, bude taková drzejší a víc městská. Já mám rozpracované tracky, které jsou hodně osobní. Je to možná trochu návrat zpátky, protože ty písničky nemají hitové ambice. Takže asi vydám nějaké koncepční EP. Pak se zaměříme zase na BPM.

Máš pocit, že lidi u nás poslouchají texty, které jsou třeba pro vás hodně důležité?
Abych se přiznal, tak někdy mi to přijde neuvěřitelný. Napíšu třeba text, o kterém si myslím, že je srozumitelný, ale znám lidi, kteří ho nechápou. To není moje povýšenost, to je holý fakt, který mě překvapuje. Myslím, že texty se poslouchají víc doma. Tam si to lidi spojí s jejich příběhem nebo životem.

Nechcete se tedy ještě víc přibližovat lidem pomocí větší jednoduchosti?
Já myslím, že by ta srozumitelnost měla spočívat spíš ve struktuře písničky. Že by měla mít nějaký refrén, nějakou délku, nějaké tempo. Ale v těch textech nemusíme slevovat. Samozřejmě jsou singly, které jsou funkčnější a pak budou na desce tracky, které jsou symbolické a metaforické.

Zaujalo tě v poslední době něco na české scéně?
Já si všechno rád poslechnu, protože mě zajímá, co dělají ostatní. Kato samozřejmě opět vydal fenomenální desku, ale to je zase trochu jiná cesta textů, než jdeme my. Tak ta mě hodně baví. Jinak mě bavili ty Modrý hory, IdeaFatte taky natočili dobrou desku. Teď vyjde Kenny s Ryesem, tak jsem taky zvědavý, s čím přijdou. Lidi by ale měli být asi důraznější v tom, aby se jejich tvorba prosadila, aby mi hned naskočili.


Kromě rapu se věnuješ také natáčení klipů, tak co nového chystáš třeba v téhle oblasti?

Věnujeme se tomu oba. Paulie studuje režii ve Zlíně, takže také točí klipy. Já se k tomu nějakým způsobem přimotal. Dělal jsem vlastně klipy i pro lidi mimo scénu, jako je Tomáš Klus nebo Aneta Langerová a byla to hrozně zajímavá zkušenost. Baví mě to a určitě něco dalšího bude.

Uvažujete o téhle multižánrové provázanosti i v samotné tvorbě?
Já se tomu rozhodně nebráním. Když toho umělce nějakým způsobem cením, tak proč ne. Možná jsem tomu i víc otevřenější, než pro lidi ze scény. Hip hop je pro mě nějaká možnost, a když se otevře do dalších žánrů, tak mi to vůbec nevadí. Nemám v tom žádné bariéry. I doma poslouchám převážně jiné žánry.

  

Text: Pavel Urban
Foto: Daniela Hotmarová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání