7. festival španělských filmů La Película: filmové hity i neorealismus vybraný Antoniem Banderasem

FESTIVAL ŠPANĚLSKÝCH FILMŮ Úspěšná koncepce se nemění – přesto se pořadatelé Festivalu španělských filmů La Película po loňském diváckém úspěchu rozhodli nadcházející 7. ročník posunout dále: v dramaturgii, čase i v prostoru. Návštěvníci, kteří v únoru 2012 zavítají do Kina Světozor nebo Art se mohou těšit na výběr nejlepších španělských filmů natočených v posledních dvou letech.


Každoroční programový pilíř však během dalšího ročníku doplní čtveřice cenných snímků venezuelské provenience a zejména celosvětově vyhledávaná kolekce španělského neorealismu s opusy, které vznikly mezi léty 1951 až 1961. Na jejich výběru se podílel například Antonio Banderas, pro nějž jsou tyto snímky „klenoty španělského filmu 50. a 60. let vytvářející věrný obraz nejtěžšího období frankistické diktatury“.

FESTIVAL ŠPANĚLSKÝCH FILMŮ Hlavním partnerem 7. ročníku festivalu La Película se i letos stala společnost Telefónica Czech republic a. s. Vstupenky budou v prodeji v pokladnách a na webu pražského kina Světozor, kde bude festival probíhat od 14. do 19. února 2012 a brněnského kina Art, zde se uskuteční od 20. do 26. února, kompletní program bude v průběhu ledna zveřejněn na www.lapelicula.cz.

Zdejší příznivci španělské kinematografie budou mít díky festivalu La Película příležitost vidět většinu snímků vůbec poprvé. K nejvýznamnějším dosud potvrzeným titulům patří zahajovací projekce Vetřelců / Intruders – španělský režisér Juan Carlos Fresnadillo tento horor natočil v hollywoodském stylu s hvězdami Clivem Owenem nebo Danielem Brühlem. České publikum tento snímek slavnostně uvedený na festivalech v Torontu a San Sebastianu uvidí dříve než například návštěvníci kin ve Spojených státech.

Ambice na Oscara a skvělé ohlasy provázejí rovněž drama A také déšť / También la lluvia, kde na pozadí natáčení filmu o objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem jde především o reflexi postavení indiánského obyvatelstva v současné Latinské Americe. Film se opírá mimo jiné o skvělý herecký výkon Gaela Garcíi Bernala.

FESTIVAL ŠPANĚLSKÝCH FILMŮ „Vidět čtyři venezuelské snímky z posledních let se často nepodaří ani návštěvníkům velkých filmových festivalů,“ říká na okraj další části 7. Festivalu španělských filmů její dramaturg, David Čeněk, a dodává: „Bude určitě zajímavé konfrontovat látku i zpracování čtveřice vybraných venezuelských filmů s mediálním obrazem této jihoamerické země, jenž bývá často redukován jen na prezidenta Huga Cháveze.“

Po loňském sledovaném výběru tzv. býčích filmů (cine de torros) přichází La Película s další dramaturgicky objevnou kolekcí starších snímků. V rámci sekce Španělský neorealismus budou promítnuta stěžejní díla tamní kinematografie: ve Španělsku se vlna nového přístupu ke kinematografii vzedmula o pár let později než v Itálii, ale přinesla neméně zajímavá filmová díla. Stačí jmenovat Smrt cyklisty / Muerte de un ciclista režiséra Juana Antonio Bardema z roku 1956, Buñuelovu Viridianu, debut Carlose Saury Páskové  / Los Golfos  a další.


Zdroj: SMART Communication
Foto: SMART Communication


 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání