Závěrečná klapka filmu Probudím se včera klapla

PROBUDÍM SE VČERAO tom, že v českých luzích za posledních pár let vzniklo nesčetně kvalitní filmů, není pochyb. Další, pod vedením zkušeného oka pana režiséra Šmídmajera, právě finišuje v natáčení a poputuje do střižen. K této příležitosti se v úterý dopoledne konala tisková konference, které se zúčastnil nejen režisér, ale také hlavní protagonisté v čele s Jirkou Mádlem.


Zdálo by se, že komedií ze studentského prostředí je přehršel a není možné vymyslet nic nového. Studnice nápadů je ovšem nevyčerpatelná a chystaný snímek Probudím se včera je toho, co se týče myšlenky, důkazem. Jiří Mádl se v roli Petra Kováře vrátí ze současnosti do svých studentských let a setkává se se svou jedinou láskou Eliškou. Tu ztvární mladičká Eva Josefíková, která si po boku Jirky už zahrála, a to v pohádce Čertova nevěsta. Tu mimochodem režíroval také pan Šmídmajer.

PROBUDÍM SE VČERAKromě jmen jako Filip Blažek, Miroslav Táborský, Zlata Adamovská, David Matásek nebo Ljuba Krbová se v komedii objeví i úplně nové tváře a mladé herecké talenty. Jedním z nich je i krásná Zuzana Kopřivová, pro kterou to byla vůbec první filmová role. „Byla hrozně našprtaná,“ pousmál se během tiskovky Filip Cíl, jehož můžete znát například ze seriálu Zdivočelá země, kde ztvárnil roli Dana Maděry.

Vůbec celá tisková konference se nesla v příjemném duchu. Žádné manýry, povýšené pohledy rádoby hvězdiček, které si svou slávu vydobyly v soutěžích krásy či se staly přítelkyněmi některého z našich slavných sportovců, žádné „tak ses taky jednou přišel podívat mezi celebrity,“ a podobné maloměšťácké řečičky, jež poslední dobou zaplavují českou kulturu.

Konference se konala v kině MAT na Karlově náměstí. Herci (Jiří Mádl, Eva Josefíková, Filip Cíl, Zuzana Kopřivová a Michael Foret) a pan režisér se prostě posadili na stupínek před promítacím plátnem a přijali pokorně smršť blesků fotoaparátů. Pak se Miloslav Šmídmajer ujal slova.

Hned prvními větami rozhodl, že setkání pojme v duchu historek z natáčení a pocitů z filmu, štábu, herců.  Na úvod přítomným vysvětlil onen avizovaný poznatek, proč je pro tuto komedii tak důležitý králík. „Byl to nápad Jirky, původně to měl být papoušek,“ vyprávěl a potvrdil i to, že Jirka Mádl velmi zasahoval do scénáře, ovšem prý ku prospěchu a vznikly tak opravdu vtipné scény, které diváky vrátí zpět do školních lavic.

PROBUDÍM SE VČERA„To máte tak, sednete si do lavice a máte pocit, že musíte zlobit, že musíte dodržovat takový ten třídní řád,“ vysvětlil vzápětí Jirka. V rozhovoru pro náš server, na který se můžete těšit v následujících dnech, navíc dodal, že je režisér Šmídmajer nutil zůstávat v klubech dlouho do noci, aby herci dokázali interpretovat tu správnou podobu školou znuděných studentů.

O tom, že je Jirka bavič, všechny přesvědčila historka, během níž dorazila do sálu i Ljuba Krbová. O tom, jak dokázali „uvařit“ vedrem jednoho ze tří králíků, protože se scéna musela neustále opakovat, druhý ze všeho toho shonu dostal průjem a třetí, nejlínější, se dokázal díky Jirkovi vybičovat k naprosto atletickým výkonům.

Když už jsme u té atletiky, roli tělocvikáře si ve filmu zahraje vynikající český desetibojař Roman Šebrle. Toho mladí herci proškolili hned ze začátku, kdy poprvé přišel na scénu a Filip Cíl ho pozdravil slovy: „Dobrý den, pane Dvořák.“ Atlet se prý ale rychle chytil a vtipálkům dal co proto.

„Je těžké se koncentrovat na nějaký výkon, když vedle sedí tihle dva a dělají hrozná pekla,“ směřovala výtku na Jirku a Filipa Eva Josefíková. Michael Foret zase prohlásil, že se jedná o český film s nejvíce hezkými děvčaty.

Z atmosféry mezi herci i režisérem bylo na první pohled znát, jaká se při natáčení utvořila parta, jakou radost mají z odvedené práce a jak moc se jim po natáčení bude stýskat. Nám nyní nezbývá, než se těšit na premiéru, která je naplánovaná na březen 2012. Čekání vám brzy zpříjemníme výše zmíněným rozhovorem s Jiřím Mádlem, ve kterém mimo jiné prozradí více o cestě do USA, kam odjíždí v brzké době.


Text: Tereza Netoličková
Foto: Kristýna Šmejkalová


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání