PROKLETÝ OSTROV: Napětí a matení

PROKLETÝ OSTROVPojďte se na chvíli bát. Ponořte se do světa, kde nebudete vědět, co je sen a co je skutečnost. Režisér Martin Scorsese si pro vás připravil filmovou lahůdku zasazenou do prostředí tajuplného ostrova. Věřte, že závěr příběhu bude více než nečekaný. Nebo dokážete prohlédnout tajemství, které skrývá temné vězení už od začátku?

Americký režisér je jedním z nejvíce oceňovaných mužů současnosti ve svém oboru. Jeho dílo čítá přes 25 filmů, a také je neodmyslitelně spjat s aktivitami generace Nového Hollywoodu. Mezi jeho nejznámější díla patří například snímky „Gangy v New Yorku“, „Letec“ nebo „Skrytá identita“. Netají se tím, že velmi rád spolupracuje s hercem Leonardem DiCapriem, kterého ani ve svém nejnovějším thrilleru „Prokletý ostrov“ nezapomněl obsadit, a jak jinak než do hlavní role.

Prokletý ostrovPříběh je zasazen do roku 1954. Vypráví o detektivu Teddym Danielsovi (Leonardo DiCaprio), který přijíždí se svým novým kolegou Chuckem Aulem (Mark Ruffalo) na ostrov Shutter, kde se nachází psychiatrická léčebna Ashecliffe pro nebezpečné vězně. Vyšetřovatelé mají pátrat po ztracené vražedkyni jménem Rachel Solando (Emily Mortimer). Ta zmizela ze své cely, bez jakékoli stopy a skrývá se neznámo kde.

Daniels, válečný veterán z druhé světové války, neustále vzpomíná na prožité hrůzy, které viděl. Situaci mu neulehčuje ani smrt jeho manželky, se kterou se vyrovnává. Čím delší čas na ostrově musí strávit, tím více cítí, že něco není v pořádku. Prohlubuje se v něm podezření, že léčebné metody, které lékaři v čele s doktorem Johnem Cawleym (Ben Kingsley) praktikují na tamních pacientech, nejsou zcela v souladu s etikou. Mince se však náhle obrací a z detektiva se rázem stává štvanec a oběť vlastních představ a halucinací. Začíná dlouhý boj o přežití, na jehož konci si nebudete jisti, zda víte, kdo je ve skutečnosti tou pravou obětí.

Prokletý ostrovScorsese oplývá obrovským talentem, uchoval si pointu příběhu až na samotný závěr. Během filmu vás napadne mnoho variant a možností, co se děje, a stejně budete překvapení, jaký „finish“ bude následovat. Režisér údajně rád točí filmy, které mají více vrstev, což „Prokletý ostrov“ bezesporu dokazuje. Budete se bát a budete si přát, abyste se do tamních míst nikdy nedostali, ani do podobných životních traumat. Snímku nechybí kreativita, dobré herecké obsazení a výborný nápad. Připravte se však předem, že pokud vás ukázky nalákaly na akční snímek, tak se zde mnoho bitek, ani stříleček neodehraje. Jde o čistě psychologický thriller, který má pro někoho překvapivý, ale jasný závěr, jiný si v něm však může hledat víc. Co když se vás totiž tvůrce nechce mást od začátku, ale až na konci?


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bontonfilm

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání