NA HRANĚ TEMNOTY: Jak těžké je najít pravdu?

Na hraně temnotyNový americký thriller „Na hraně temnoty“ objasňuje smrt dcery detektiva, kterého ztvárnil Mel Gibson. Ten však netuší, jaké tajemství jeho milované dítě skrývalo.


Dobře známý režisér Martin Campbell pocházející z Nového Zélandu, si připisuje na své konto další zdařilý snímek. Z jeho dřívějších počinů můžeme znát třeba filmy „Zlaté oko, Zorro: Tajemná tvář, Vertical Limit“, nebo jeho doposud poslední snímek „Casino Royale“, ve kterém představil novou tvář a podobu tajného agenta 007 Jamese Bonda v podání herce Daniela Craiga.

 

Na hraně temnotyCampbell se tentokráte nechal inspirovat původním britským televizním miniseriálem, který spadá do roku 1985. Bostonský detektiv Thomas Craven (Mel Gibson) má na stole otevřen nový případ, ten je však velice specifický, neboť se jedná o vraždu jeho vlastní dcery. Čtyřiadvacetiletá Emma (Bojana Novakovic) zemřela po té, co ji neznámý útočník zastřelil přímo ve dveřích Cravenova domu. Detektiv je zdrcen pocitem vinny, neuvědomuje si však, že by byl pro někoho takovou přítěží a křivdou z minulosti, aby se mu chtěl mstít.

Pátrá sám na vlastní pěst, ale čím více se dostává k jádru věci, tím víc chápe, že on samotný neměl se smrtí své dcery nic společného. Nastiňuje se mu postupně její svět a život, jaký vedla a o němž neměl nejmenší tušení. Emma, jež pracovala jako asistentka jaderného výzkumu totiž, jak se zdá, skrývala velké tajemství, které nemělo být nikdy odhaleno. Rozhodnutí proto bylo jasné – musí zemřít. Může se tedy Craven vůbec snažit měřit s takto velkými silami? Podaří se mu pomstít smrt své dcery a ukázat světu krutou pravdu, která zůstává skryta?

Na hraně temnotyZajímavou postavou v příběhu je agent CIA Daria Jedburgha, jenž je u jistých vysoko postavených lidí obávanější víc, než samotná pravda, kterou se snaží před veřejností ukrýt. Roli ztvárnil Ray Winstone. S postavou budete možná až překvapivě sympatizovat, protože i přes skutečnost, že má stát na záporné straně (Jegburhovým úkolem je zamést stopy po Cravenově dceři), nechává mnohým věcem volný průběh. V neutrální pozici vyčkává, jak se boj mezi dobrem a zlem zvrtne, a na čí stranu se osud přikloní.

Mel Gibson se vrací k celovečernímu filmu po dlouhých sedmi letech. V poslední době se věnuje spíše režírování („Umučení Krista“, nebo „Apocalypto“), od začátku byl však Mel jasným a jediným kandidátem pro postavu detektiva Thomase Cravena. Sám herec byl nadšen z pracovního prostředí, své postavy i faktu, že ji ztvární ve filmu, neboť patří původní seriál mezi jeho oblíbené.Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: H. C. E.

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání