KNIHA PŘEŽITÍ – Lidstvo v tajemném ohrožení

Kniha přežitíDo českých kin přináší nové americké dobrodružné drama „Kniha přežití“. Film bratrů Hughesových má u nás premiéru 11. února a jeho slibnost podtrhává výborné herecké obsazení i dobře propracované ukázky. Osloví vás však i samotné téma a děj příběhu?

 

Dvojčata Allen a Albert Hughesovi spolu v minulosti již nejednou pracovali, mezi jejich společná díla patří například snímek Mrtví prezidenti, Z pekla, nebo New Yorku, miluji Tě!, který se právě promítá v kinech.

Kniha přežití„Kniha přežití“ zachycuje blízkou budoucnost, v níž se odehrála velká válka, pravděpodobně jaderného charakteru. Příběh začíná v období asi třicet let po bojích, nacházíme se na pustém kontinentu, který kdysi býval slavnou Amerikou. Krajinou prochází osamocený muž, Eli (Denzel Washington), cestující skrze opuštěná města a sežehlou zemi, překonává postupně útrapy i nástrahy. Civilizace a společnost, jakou známe dnes, již neexistuje.

 

Systém hodnot se rozpadl, zákony neplatí a lidé se chovají jako dravá zvěř – co si ulovíš, to máš. Shlukují se do tlup, které přepadávají jednotlivce, či menší skupiny. Vraždí se kvůli maličkostem, jako jsou boty, sluneční brýle, mýdlo, i pro věci větších hodnot jako voda, ženy, nebo knihy. Zprvu vás to možná zaskočí a budete bádat, proč se v této necivilizované zemi prahne po literatuře, brzy se ale seznámíte s Carnagiem (Gary Oldman), který pátrá po jedné konkrétní, pomocí níž by ovládl lidstvo.

Eli se stal bojovníkem, nikoli však z vlastní vůle, ale z nutnosti. Touží po klidu a míru, ale musí dojít ke svému cíli, a proto je schopen udělat cokoli. Nebojuje však o vlastní život, ale o naději na lepší budoucnost, ta je ukryta vútrobách jeho batohu, který nikdy neopouští. Co ale před ostatními tak úpěnlivě skrývá a jaké je jeho tajemství?

Kniha přežitíEliho cestu nečekaně překříží krásná Solara (Mila Kunis), Carnegieho adoptivní dcera. Ta je jím od první chvíle fascinována, cítí a vnímá, že je jiný než ostatní, proto se rozhodne jej následovat. Doufá, že společně s ním najde lepší život. Brzy však pozná, že cesta není tak jednoduchá, jak se zpočátku zdála a naopak se stává smrtelně nebezpečnou.

 

„Kniha přežití“ má velmi zajímavé zpracování. V příběhu je mnoho zvratů a překvapivých momentů, které divák nečeká, díky čemuž je zaručené, že se nebude nudit. Z čeho můžete být trochu otráveni, je skutečnost, že se do filmů pomalu začíná vtírat reklama. Nebuďte tedy zaskočeni, až se ve vyprahlé poušti objeví z čista jasna pytlík z nejmenované restaurace.

Svým tématem je film zajímavý, protože nabízí něco zcela nového. Herecké obsazení je velmi vhodně zvolené, bojové scény dobře zpracované a dohromady vše působí příjemným dojmem. Trochu bohužel pokulhávají detaily, které nejsou v příběhu osvětleny, nechávají diváka tápat a nakonec je jen na jeho volbě, co si z toho nakonec vyvodí. Jedinou otázkou zůstává, jak bude film přijat společností? Hlavní tematika se totiž týká bible, a tak je dost pravděpodobné, že se utvoří dva tábory – odpůrců a jeho fanoušků.

 


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Falcon

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání