Rychle a zběsile popáté a opět na plný plyn

Rychle a zběsileZnámou trojku, Briana O´Connera, Doma Toretto a jeho sestra Miu, není fanouškům snímků Rychle a zběsile vůbec nutné dlouze představovat. Opět se vrací na plátna kin a rozjíždí další nebezpečnou jízdu. Na své si přijdou příznivci pouličních honiček, rychlých aut i nervy drásajících rvaček. Zatímco někteří mohou obdivovat drsné a nabouchané chlápky, jiní budu slintat při pohledu na sexy šťabajzny. Můžete se těšit na pátý díl Rychle a zběsile se vším, co k němu patří.


Nutno upozornit hned v úvodu, že chcete-li se skutečně dobře orientovat ve všech detailech, které filmem problesknou, pak byste si měli alespoň některé z předchozích dílů zopakovat. O hlavní linii příběhu vůbec neběží – ta je jasná a pochopí ji i ten, kdo by sérii viděl poprvé v životě. Dostane se však i na pár pasáží, jež se vztahují k Torettově minulosti a vycházejí z prvního „Rychle a zběsile“ a především pak ze snímku „Rychlí a zběsilí“.

Rychle a zběsileDěj pátého dílu se odehrává ve slunečném Riu. Hlavní téma by se dalo shrnout jako: „Návod na to, co dělat, když dojdou prachy a vy jste hledaný zločinec, který se chce usadit“. Aby to byl pořádně lákavý boj na život a na smrt, je v sázce sto milionů. Samozřejmě to má vždycky nějaký háček. Tím je tentokrát dobře střežený sejf, který na obyčejné „sezame, otevři se“ neslyší. To je výzva pro vytvoření super klanu, který by si s tímto úkolem hravě poradil. V čele stojí již klasické trio Paul Walker (v roli O´Connera), Vin Diesel (Dom Torreto) a Jordana Brewster (Domova sestra Mia). Na pomoc si zavolají své bývalé parťáky, a tak se můžeme znovu těšit na jména jako Tyrese Gibson, Gal Gadot, Ludacris či Matt Schulze. Proti nim však bude, kromě bandy gangsterů, stát elitní jednotka s drsným velitelem Dwaynem Johnsonem. A to teprve začne veškerá zábava.

Ačkoli film splní vše, co bychom od něj očekávali, zůstává otázkou, zda je to dostačující. Rozhodně není žádným romantickým slaďákem na páteční večer, ale možná byste na to nějakou kost ulovili. Stejně tak zde nenaleznete žádné dramatické zápletky či záhady, kterým byste museli přijít na kloub. „Rychle a zběsile“ je nenáročný americký snímek, jenž je zaměřen spíše na mladší generaci. Představa, že by si k němu sedli babička s dědou, dali si popcorn a zasmáli se vtipným narážkám na plátně, asi není úplně reálná. Pro diváky, kteří si však chtějí odpočinout, hodit za hlavu své všední starosti, potřebují jen tak vypnout a užívat si svým způsobem dobře vypadající prostředí filmu, je to naprosto ideální.

Možná se ptáte, co může být „to kladně působící prostředí“, když každou čtvrt hodinku proletí na plátně kulka nebo někomu z účinkujících přistane pěst v obličeji. Člověk se to už asi naučil neřešit a svým způsobem přijmout konzumní společnost, které se to prostě líbí. Kolikrát byste asi sami někomu nejradši pár vrazili, ale z morálního i etického hlediska si to nemůžete dovolit. Když se pak objeví sympatický Vin Diesel a jeho parťák Paul Walker proti houfu nepříjemných mafiánských gangsterů, je asi jasné, komu budete fandit. A to i přes skutečnost, že naši „hrdinové“ zrovna ukradli někomu auto.

Rychle a zběsile


Co se týče efektů i celého děje, není ve filmu snad nic zásadního, co by vás mělo nějak zlobit. Bojové scény jsou přehledné, dobře zpracované, odehrávají se většinou na prosvětlených místech. Proto nehrozí, že byste tápali, kdo se to s kým vlastně pere. Napětí střídají vtipné momenty, pak zas následuje nějaká honička. Diváci budou sice trochu ochuzeni o zběsilý závod o auto, na druhou stranu se ale dočkají netradičního pouličního závodu. Víc vám k němu však neprozradíme, abyste se měli na co těšit. Počítejte ovšem s tím, že se jako u většiny amerických snímků musíte povznést nad jejich originální řešení patových situací. Jinak by vám zůstal rozum stát třeba nad tím, jakým způsobem chce tahle prima parta peníze ukrást.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bontonfilm

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání