Autopohádky: Děti pobaví, dospělé pohladí

AutopohádkyNový český snímek Autopohádky je složen ze čtyř animovaných příběhů a hrané části, která jednotlivé epizody propojuje a stmeluje. Můžete se těšit na kvalitní herecké obsazení, navíc vše doprovází písničky populární kapely Chinaski. Každá z pohádek je vytvořena jiným týmem a jinou technikou, což film činí jedinečným.


Autopohádky původně napsal jako knížku autor kriminálních příběhů Jiří Marek. V roce 1983 podle nich natočil hraný film „Automärchen“ východoněmecký režisér Erwin Stranka, jinak absolvent pražské FAMU. Později se původní látky chopila kapela Chinaski, která v letech 2004 a 2008 pohádky namluvila a vydala na CD. Navíc k nim složila vlastní písně, které na nosičích znějí mezi jednotlivými příběhy. Dokonce sestavili vlastní divadelní představení, se kterým objížděli česká města.

Práce na snímku začaly už v roce 2006 a záměr tvůrců byl zachytit pohádky co nejvíce tak, jak byly napsané. Původně šlo spíše o nízkorozpočtový projekt dělaný pro radost. Nakonec z něj vyšel celovečerní snímek.

AutopohádkyAutopohádky jsou poskládány ze čtyř animovaných příběhů, vše doplňuje hraná část, v níž vyniká autor knih o autech Antonín Kužílek, kterého ztvárnil Ondřej Vetchý. První pohádka „O princezně, která se nesmála“ je animovaná poloplastickou technologií, režisérem je Břetislav Pojar a výtvarníkem Pavel Koutský. V roli vypravěče pak zazní neopakovatelný hlas Pavla Lišky. Prostý automechanik Vendelín si sestrojil z různého harampádí vůz, se kterým jel do Brabantského království rozveselit princeznu, která se zásadně nesměje. Toho chce docílit právě díky svému podivnému stroji.

Druhý příběh je vytvořen překrásnou loutkovou animací a vypráví o účetním Pištorovi a víle, která mu při jednom z jeho výletů do přírody vlezla do auta. Režisérem je Michal Žabka a pohádkou se nese příjemný hlas Viktora Preisse. V prvních dvou epizodách byly ještě volanty ve vozech na pravé straně a jezdilo se vlevo. Tvůrci tak sestavili jednotlivé části chronologicky.

Velmi zvláštní, unikátní a nádherná technika je užita ve třetí pohádce „O rybáři, jeho ženě a zlaté rybce“. Vévodí jí papírové ploché postavičky, které museli tvůrci rozpohybovat v reálném prostředí pokoje. Domovy jsou zde knihy a rybníkem učebnice o českých vodách. Každopádně skvělý nápad a práce režiséra Františka Váši. Poslední pohádka naopak potěší vyznavače moderních technologií. Povídka „O Vincentovi“ je totiž vytvořena v oblíbené 3D animaci. Autor Libor Pixa opět zabodoval a hlas zpěváka Chinaski Michala Malátného se do příběhu parádně hodí. Děj je lehce futuristický a trochu strašidelný v tom, že nás najednou zaplaví auta a nebudeme mít, kde v klidu žít a dýchat.

AutopohádkyKaždá z epizod má své kouzlo a hrané části, které režíroval Jakub Kohák. Ty přinesou řadu úsměvných situací. Například když si Ondřej Vetchý povídá se svým autem Hugem jako se svým kamarádem či domácím mazlíčkem. Ona láska k autům jednoduše prostupuje celým snímkem a milovníky těchto plechových pojízdných věciček jistě snímek potěší. Vtíravý product placement zde zastupuje jen Škoda Auto ve hraných sekvencích, ale s přimhouřením jednoho oka to lze vzhledem k žánru odpustit. Autopohádky jsou nejen pro děti, kterým se nabídne různá škála pohádkových příběhů i filmových technologií, ale i pro dospělé, jež se můžou potěšit u narážek na lidské vlastnosti, některé vztahové či skutečné záležitosti nebo se také vrátit do dětských let, kdy ještě pohádky poslouchali sami.


Text: Pavel Urban
Foto: www.autopohadky.cz

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání