Sanctum: Drama, které se potápí samo

SanctumNový americký snímek Sanctum je o dobrodružství party potápěčů, kteří zkoumají jeskyně Esa’ala v jižním Pacifiku. Krásné podvodní prostory a pár vtipných momentů jsou ale asi to jediné, co tenhle film zachraňuje. Jinak mu bohužel nepomáhá ani James Cameron v roli producent, ani naprosto zbytečné 3D ztvárnění.

 

U Sanctum vás možná zaujme právě to, že se producentem stal James Cameron a využití 3D techniky, která byla původně vymyšlena pro Avatara. Kamerový systém uzpůsobený extrémnímu prostředí tak nabídne pohled, který by se vám naskytl jen ve chvíli, kdybyste byli sami přímo na místě. Ale vězte, že těch momentů, které vyráží dech, zase tolik není.

SanctumSamotný příběh zprvu slibuje dramatickou podívanou, ve které půjde o život. Zkušený potápěč Frank McGuire (Richard Roxburgh) se věnuje díky penězům dobrodruha a finančníka Carla Hurleye (Ioan Gruffudd) průzkumu jeskyní Esa’ala v jižním Pacifiku. Ovšem jednoho dne Frankův tým, kam patří ještě jeho syn Josh (Rhys Wakefield), Carlova přítelkyně Victoria (Alice Parkinson) a bláznivý George (Dan Wyllie), zastihne tropická bouře, jež zatopí východ z jeskyní. Uvězněná parta tak musí najít cestu ven složitým podvodním labyrintem, který dosud někteří z nich zkoumali.

Až ve vyhrocených chvílích pod vodou se ukazují spojitosti mezi jednotlivými postavami a jejich charaktery. Například vztah Franka a Joshe, jako otce a syna, je velmi vlažný. Frank je vůbec drsný chlapík, který dokáže vždy zachovat chladnou hlavu. Občas se linie vztahů posune do jiných dimenzí, někdy vás ve vážných situacích překvapí dobrý vtip či nápad, ale jinak je asi každému jasné, že jde o klasické dobrodružství, kde se kazí, co se dá.

Jenže potenciál téměř dvouhodinové podívané režiséra Alistera Griersona zřejmě promrhali už scénáristé Johna Garvin a Andrew Wight. Kromě přírodní krásy toho film skutečně moc nenabízí. Žádné herecké hvězdy, vyhozené peníze za 3D technologii a slabá průhledná zápletka. To nejsou atributy, které by Sanctum měly někam posunout. Ono zaštítit se Cameronem někdy prostě nestačí.

 

Sanctum
Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání