Černá labuť je úchvatným znázorněním posedlosti

kulturní servis pulsNový snímek režiséra Darrena Aronofskyho  „Černá labuť“ ukazuje ctižádostivou baletku, která se musí vyrovnat jak s tvrdou dřinou při cestě za svým snem, tak se svým divokým vnitřním já. Psychologické drama plné napětí vás nenechá oddechnout.

Na „Černé labuti“ vás hned od začátku upoutá především představitelka hlavní role Natalie Portmanová. Ta musela téměř rok dřít, aby hvězdnou primabalerínu newyorského baletu Ninu Sayersovou zahrála co nejvěrohodněji. A nutno dodat, že se jí to daří náramně. Ne nadarmo už Portmanová získala Zlatý glóbus a nominovaná je také na Oscara.

Nina dostane šanci hrát ve světoznámém Labutím jezeře hlavní roli, ovšem umělecký šéf baletu Thomas Leroy (Vincent Cassel) chce, aby jedna herečka ztvárnila Bílou i „Černou labuť“. Zatímco bílou zvládne Nina precizně a úchvatně, s temnou rebelskou podobou má problémy. Na tu se naopak skvěle hodí nová členka souboru, Lily (Mila Kunisová). Ta je pravým opakem Niny. Chce se s ní kamarádit, ale mladá dívka v ní vidí především konkurentku.

Navíc hlavní představitelku drží při zemi starostlivá matka Erica (Barbara Hershey), se kterou žije a jež v mládí nedosáhla na takové úspěchy jako její dcera. Pro Ninu je nesmírně těžké docílit svého snu, v její mysli je totiž příliš rušivých vlivů, a ty jí do cesty kladou nové překážky. Ale velké finále při premiéře skutečně stojí za to všechno trápení a slzy.

Snímek je výtečný nejen díky skvělým hercům. Dramatickou atmosféru dotváří původní hudba Petra Iljiče Čajkovského. Skupina scénáristů se nebála v příběhu erotiky, krve, ani drsných vztahů a kamera je tak důsledná a poctivá, až máte v některých scénách pocit, že museli mít tvůrci při natáčení ještě jednu skrytou a použili záběry z ní.

„Černá labuť“ je neopakovatelné ztvárnění toho, jak to chodí v drsném konkurenčním boji na vysoce sledovaných postech, ale i ukázkou, jak snadno vám v zatemněné, posedlé mysli může váš vysněný svět překrýt ten skutečný. Dá se očekávat, že některé z pěti nominací na Oscary dílo Darrena Aronofskyho promění v sošky. Film by si to rozhodně zasloužil.
Text: Pavel Urban
Foto: Bontonfilm

 

Komentáře  

 
#1 Martin Chalupa 2011-02-20 22:34
Hustý film, vřele doporučuju.
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání