George Clooney jako tajemný Američan

film Američan
Americká produkce v prosinci zazářila. „The American“ se totiž zcela vymyká běžným krimi snímkům, na jaké jsme ze Spojených států zvyklí. Šarmantní George Clooney se představí v roli nájemného vraha, který je mistr ve svém oboru, a proto nezná klid. Film také překvapí svým prostředím i způsobem podání příběhu.

 

Anton Corbijn, pocházející z Nizozemí, je znám především jako uznávaný fotograf. Jeho díla můžete znát z celé řady časopisů jako Rolling Stone, Elle, Voque nebo Icon, protože se věnoval především focení osobností ze showbusinessu. Později svou tvorbu rozšířil také o natáčení hudebních videoklipů, filmů a dokumentů. Mnohé proto může překvapit, že za režií snímku „Američan“ stojí právě on. Vzhledem k tomuto faktu je překvapivé i to, jak se mu podařilo do hlavní role obsadit George Clooneyho.

Američan


Snímek zachycuje důležitý zvrat v životě nájemného vraha, Jacka (George Clooney). Ten se po poslední ne zcela vydařené akci uchýlí do italské vesničky. Její malebné prostředí vás zahřeje alespoň na pohled, v létě by vás možná zlákalo i k rekreaci. Jednotlivé scény jsou podávány surově a v rychlém sledu za sebou. Nebudete se nudit přeplácanými dialogy, naopak by se dalo konstatovat, že je ve filmu řečeno jen to, co je opravdu nutné. Snad i díky tomu to vše komplexně působí trochu jako živý obraz, který se odehrává přímo před vámi. Chvílemi až máte pocit, že stojíte Jackovi za zády.

 

Nevyřčené věci si přirozeně domýšlíte. Stejně tak i řada emocí je vyjádřena spíše obrazově. Vnímáte touhy hlavního hrdiny, jeho strach i uzavřenost. Víte, že pokud byste ho potkali v běžném životě, nesympatizovali byste s ním, protože zabil řadu lidí a budil by ve vás strach. Zde je však nastíněn z té lidské stránky. Přichází touha opustit své řemeslo, začít žít klidný život bez obav. Je to však možné? Lze se vymanit z nebezpečného prostředí jen tím, že si řekne: „Dodám zboží a končím“?

 

film Američan
Říká se „za každým problémem hledej ženu“ a samozřejmě to částečně platí i zde. Jack má své práce dost už i tak, když se ale seznámí s místní kráskou Clarou (Violante Placido), bere vše ještě rychlejší spád. Atraktivní dívka, která se živí prostitucí, je pro něj velmi vhodnou partnerkou. Oba mají své hříchy, oba se jich však touží zbavit.

V závěrečné fázi filmu je sled událostí trochu volnější až pozvolna dojde ke konci. „Američan“ nabízí přímý pohled do zákulisí života nájemného vraha, dojde i na akční scény, ty ale nejsou přehnaně vyhrocené, naopak působí realisticky. Nečekejte tedy žádné hromadné bouračky ve stylu Kobry 11 nebo vyvražďovací komanda dobře známá z řady amerických snímků.
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bioscop

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání