POČÁTEK: DiCaprio pronikne do Vaší mysli

film Počátek
Britský režisér Christopher Nolan, jehož posledním počinem byl Temný rytíř, odstrčil další filmové pokračování o Batmanovi do šuplíku, aby načerpal novou inspiraci a nápady. Mezitím se ponořil do jiného díla, sci-fi thrilleru Počátek, který slibuje výbornou podívanou. Nejen kvůli hereckému obsazení, ale především upoutá zcela novým tématem.

 
Pokud se na film rozhodnete zajít podívat do kina, nebo si ho pustíte po vydání na DVD doma, rozhodně buďte před sledováním v dobré fyzické i psychické kondici. Od začátku až do samého konce se nebudete nudit, ba naopak. Akční děj se rozjíždí hned v prvních minutách a vaše mysl začne pracovat na plné obrátky, jak se bude snažit přijít zápletce na kloub.

 

film PočátekTematicky se film točí kolem velmi zajímavých myšlenek, které jistě mnohé z nás už několikrát napadly. Lidská mysl má různá zákoutí a je svým způsobem tajemná. Například když prožije velké trauma, je schopna ho potlačit do svého podvědomí a člověku tak ulevit od bolesti. Nejhorší psychické mučení, které si sami můžeme způsobovat, je myšlenka. Taková, které se nemůžete zbavit, stále se vám vrací a otravuje vás jako jed. Co když se v budoucnu bude moc k vašim nejtemnějším myšlenkám někdo dostat, aby je pak proti vám použil? Už mnohokrát jste určitě měli sny, které se zdály být skutečné a ačkoli jste se z nich probudili, stejně ve vás zanechaly pocit, že na nich bylo cosi zvláštního.

 

Leonardo DiCaprio co by Dom Cobb je expertem v pronikání do cizí mysli. Dokáže najít v podvědomí cokoli, i kdyby to bylo ukryto v nejlepším trezoru. Právě jemu je svěřen velice specifický úkol – tentokráte nemá z klientova podvědomí odnést tajné informace, myšlenky, ale naopak mu musí pár nových vnuknout a dostat je do jeho podvědomí, aby působily přirozeně a vzpomínky vypadaly, jako by se opravdu staly. A budete se divit, jak dokáže jedna malá poznámka ovlivnit budoucí rozhodování.

 

film PočátekAby se Cobbův tým mohl do klientova podvědomí dostat, musí ho nejprve důkladně prostudovat a zjistit o něm důvěrné informace. Pak přichází na řadu důmyslný plán a postavení snové iluze. Zní to vskutku zvláštně, ale tajemstvím, jak proniknout do cizí mysli, aniž byste byli odhaleni, je vytvořit dokonalé prostředí. To má na svědomí architekt. K nejúžasnějším pasážím ve filmu patří právě seznámení mladé architektky s fungováním světa iluzí. Může vyzkoušet cokoli – narušit gravitaci, formovat budovy, až jí chvíli budete závidět, že nejste v její kůži. Všechno má však svá pravidla a úskalí, přes které není jednoduché dostat se k cíli. Vše se navíc zkomplikuje ve chvíli, kdy se týmu připlete do cesty nezvaný nepřítel. Můžete se těšit na spoustu zajímavých a výborně zpracovaných efektů.

 

Mezinárodní herecké obsazení příjemně potěší a podtrhne celkový dojem. Posuďte sami. Irsko zastoupil Cillian Murphy, s nímž Nolan spolupracoval už v Temném rytíři, nabídku role přijala kanadská herečka Ellen Page, kterou znáte například z X-Mena: Poslední vzdor či Ken Watanabe z Japonska (Gejša, Poslední samuraj). Zajímavou postavu ztvárnila též francouzská umělkyně Marion Cotillard, jež si zahrála svou životní roli ve filmu Edith Piaf.

Když budete po dvou a půl hodinovém filmu odcházet z kina, věřte, že budete hodně přemýšlet, co je skutečné a co smyšlené. Vždyť jak my dokážeme poznat, zda zrovna sníme hodně živý sen, nebo žijeme nepříliš vysněnou realitu?

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Warner Bros

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání