Příběh Lidic ožije za rok ve filmu

Lidice natáčení nového filmu

Téma vyhlazení vsi Lidice v roce 1942 je obecně známé. Tento silný příběh české minulosti se chystají připomenout tvůrci stejnojmenného filmu, který bude mít premiéru přesně za rok. Režie se místo nemocné Alice Nellis chopil Petr Nikolaev.
Lidice natáčení nového filmu
U příležitosti 68. výročí předvečeru velké tragédie se ve středu 9. června v Praze sešel režisér Pet Nikolaev, a za produkci Adam Dvořák či Tomáš Vican, aby představili nové informace k připravovanému snímku Lidice.

 

Smutnou zprávou je fakt, že původní režisérka Alice Nellis se projektu nadále kvůli vážnější nemoci účastnit nemůže. „Vzhledem k opčním smlouvám a financím hrozilo, že by se film nenatočil vůbec,“ citoval Dvořák z dopisu od Nellis. Novým režisérem díla bude Petr Nikolaev, který se se svou kolegyní sešel a všechny potřebné informace od ní získal. „Pro mě to byl nejdříve šok. Neberu to ale jako záskok, mám k tomu osobní vztah. Můj dědeček byl po smrti Heydricha popraven v kamencových kolejích. S Alicí jsme se bavili asi tři hodiny a všechno, co jsem potřeboval vědět, jsem se dozvěděl,“ řekl Nikolaev.Lidice natáčení nového filmuOn sám o projektu věděl. S autorem scénáře Zdeňkem Mahlerem totiž dělal shodou okolností rozhovor, když jeho kniha Nokturno (předloha snímku) byla čerstvá a o filmu přemýšlel. Režijní úpravy scénáře pak ještě zvládla Nellis. „Scénář jsem četl s obavami, jestli bude po všech stránkách dobrý. S úlevou jsem pak přijal, že dobrý je,“ usmál se Nikolaev. Ten už do scénáře příliš zasahovat nemíní. „Jezdíme po obhlídkách a seznamujeme se s těmi místy, kde se bude točit. Dojde k malým úpravám, ale při zachování toho hlavního,“ dodal režisér. Ten nechá také většinu herců, kteří byli v původním castingu. Diváci se tak mohou těšit na Karla Rodena, Marthu Issovou či Zuzanu Bydžovskou.

 

K filmu už také vznikl videoklip k písni „15“ britského písničkáře Jamese Harriese, který žije v Česku. Obrazový doprovod má na starosti Adam Dvořák a sestříhla ho z autentických černobílých archivních záběrů. Vystupuje v něm patnáctiletý kluk z Lidic, který zažívá svá první bližší setkávání s dívkami, zároveň však už splňuje věkovou hranici pro to, aby byl gestapem popraven. Samotný film však bude barevný. Další píseň složila i zpěvačka Jana Lota a Dvořák se svěřil, že do konce roku by chtěl mít pohromadě celou kolekci podobných skladeb. Samotnou hudbu by měl mít na starosti jeden hudebník z Polska, ovšem jisté to zatím vzhledem ke změně režiséra z pohledu polské koprodukce není.

 

Petr Nikolaev bude spolupracovat s mexickým kameramanem Antoniem Riestrou a plánuje téměř padesát natáčecích dnů. Začátek je naplánován na 26. července. Zachováno je také datum premiéry, která se bude konat přesně za rok, tedy 9. června 2011.

 

Lidice natáčení nového filmu

 
Text: Pavel Urban
Foto: Aneta Šimonková

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání