Festival Porta letos oslaví 45 let existence

Festival PortaSlavnost trampské, folkové a country hudby Porta oslaví letos 45 let své existence a dá se považovat za nejstarší letní hudební festival v České republice, dříve Československu. Letošní České finále se koná od 24. do 26. června v areálu Lesního divadla v Řevnicích. Kromě finalistů oblastních kol soutěže se představí řada známých domácích interpretů, ale i světový kytarista Peppino D’Agostino.

 


První ročník Porty se konal v červnu roku 1967 v Ústí nad Labem. Název je odvozen od skalního útvaru, kterým vtéká řeka Labe do Ústecka. Ten se jmenuje Česká brána, latinsky Porta Bohemica. Od roku 1970 vychází festivalový bulletin Portýr, ale také se oslavy country music musely kvůli politické situaci stěhovat z Ústí nad Labem. Několik dalších let festival putoval po různých městech a od roku 1971 ho pořádal Socialistický svaz mládeže. Na začátku osmdesátých let se dočkal vřelého přijetí v Plzni a například v letech 1988 a 1989 ho navštívilo přes 30 000 diváků.

Festival PortaPo změně režimu se snažili zakladatelé vrátit slavnost do Ústí, ale pořadatelé z Plzně si název zaregistrovali, a tak se od roku 1991 konaly Porty dvě.  Ta ústecká nesla nejdříve název Interporta, následně Trampská Porta, a v jejích strukturách se pohybovali hlavně zakladatelé festivalu. Plzeňská Porta se opět několikrát stěhovala a obě soutěže spolu soupeřily až do roku 2006. Od toho následujícího se znovu spojily. V Jihlavě, kam se plzeňská část přemístila v roce 2003, se konalo České finále a v Ústí nad Labem Mezinárodní finále. V roce 2008 se tuzemské zakončení oslav přesouvalo z Jihlavy do Lesního divadla v Řevnicích, kde se koná dodnes.

Mezinárodní festival Porta proběhne v Ústí nad Labem ve dnech 2. až 4. června a nese podtitul „Putování s Pacifikem“. Letošní ročník je totiž věnován legendární trampské skupině Pacifik, která slaví 40 let existence. Vystoupí tu řada známých umělců, jako jsou Vojta Kiďák Tomáško, Věra Martinová, Kapitán Kid, Taxmeni, Marie Rottrová a Neřež, Spirituál kvintet či František Nedvěd s kapelou. Proběhne zde samozřejmě i Mezinárodní finále interpretační Porty.

Festival PortaČeské finále se koná v Řevnicích od 24. do 26. června. Vítězové ze čtrnácti oblastních kol postoupili do soutěžní závěrečné části festivalu, aby se pokusili získat onu pověstnou keramickou trofej - Portu. Další dva finalisté postoupí ze semifinále, kam se dostali z druhých míst oblastních kol. Kromě vystoupení soutěžících se můžou návštěvníci i tady těšit na skvělé interprety ze světa folku a country. V Lesním divadle se představí například Vladimír Mišík a Etc, Jan a František Nedvědovi, Roman Horký a Kamelot, Wabi Daněk, Petr Bende, Jaroslav Samson Lenk, ale třeba i populární písničkář Tomáš Klus. Vzácným zahraničním hostem pak bude světový kytarista Peppino D’Agostino.

Kromě dvou hudebních scén, kde se představí ty nejlepší kapely v interpretační soutěži, je pro návštěvníky připravena také portovní výstava či hudební dílny, kde několik vynikajících lektorů-hudebníků odhalí některé taje hry na strunné nástroje. Nebude chybět nezapomenutelné vystoupení hvězd v hodině H a noční zpívání, kde si můžete zanotovat se začínajícími i zkušenými muzikanty. 

Lístky jsou k dispozici na řadě předprodejních míst. Do 30. května vyjdou na 499 Kč. Na místě bude stát jednodenní vstupenka 270 korun, na celý festival pak 590 korun. Děti do 150 cm výšky mají vstup zdarma. Podrobné informace najdou zájemci na www.porta-festival.cz a www.eportyr.cz.


Text: Pavel Urban
Foto: Porta festival


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání