Festival Oty Hofmana znovu ovládl Ostrov

Festival Oty Hofmana 2010
Od úterý 12. do pátku 15. října se konal už dvaačtyřicátý ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově na Karlovarsku. Řada skvělých filmů a pohádek pro děti, známých festivalových hostů a pestrý doprovodný program si opět získal tisíce spokojených diváků.

Ostrovský festival je druhým nejstarším svého zaměření u nás po Filmovém festivalu ve Zlíně. Dětství před kamerou. To bylo téma letošního ročníku a hlavním lákadlem pak úspěšný snímek „Kuky se vrací“. Spolu s dalšími sedmi filmy bojoval v soutěžní projekci o devět krásných cen. Kromě odborné poroty, v níž zasedal například známý režisér Václav Vorlíček či herečka Sandra Pogodová, rozhodovala o vítězích také dětská porota složená z místních žáků základních škol. Specialitou festivalu je pak třetí porota, kterou tvoří sami diváci v sále při jednotlivých projekcích a následně soutěžní snímky hodnotí pomocí lístků, jež hází do tří bedýnek, přičemž jednička je nejlepší a trojka nejhorší. Jejich obsah se pak sečte a zprůměruje.

 

Kromě celé řady filmů, které bylo možno tradičně zhlédnout v Domě kultury Ostrov, doprovázely akci dvě výstavy. Pohádková země malířky, ilustrátorky a spisovatelky Vítězslavy Klimtové v místním kostele Zvěstování Panny Marie poutala na všelijaké nadpřirozené postavičky. V podkroví Staré radnice zase vystavovali studenti zdejšího gymnázia své fotografie a některé byly na skutečně na profesionální úrovni.

Už v úterý večer se návštěvníci festivalu mohli těšit na koncertní vystoupení úspěšného muzikálu „Děti Ráje“, které prezentovala čtveřice zpěváků - Tomáš Löbl, Míša Nosková, Bořek Slezáček a Petr Poláček. Následovalo tradiční Setkání dětí s lampiony a překrásný ohňostroj. Dále se mohli malí návštěvníci zabavit také na karnevalu, divadelním představení nebo ve čtvrtek u Zábavného odpoledne s Českou televizí, kde si Michal Nesvadba s dětmi hrál a folklórní soubor Rosénka pak přítomné roztančil.

 

Festival Oty Hofmana, bývalého známého spisovatele a scénáristy, je specifický také tím, že o celé přehlídce informují děti v rámci mediálních redakcí. Celá řada hostů se vrací do Ostrova opakovaně, jako například režisér Zdeněk Zelenka, bývalá dětská filmová hvězda Michael Dymek nebo i moderátor Richard Langer. Setkat se s nimi můžete naprosto bez problémů v útrobách domu kultury. Díky příjemné až rodinné atmosféře tohoto festivalu se zde budete v každé chvíli cítit nádherně.

 

Celá akce utekla velmi rychle a v pátek dopoledne už přišel čas na předávání cen vítězům. Hlavní cenu festivalu Křišťálový šaton získala v kategorii do 12 let od dětské poroty pohádka „Láska rohatá“, zatímco v sekci od 13 do 18 let bodoval snímek „Hřích profesora Sodomky“. Tento titul se líbil také odborné porotě. V kategorii do 12 let vyhrál Cenu Oty Hofmana film „Kuky se vrací“. Hrdinové dětských rolí televizního příběhu „Dům U Zlatého úsvitu“ Štěpán Krtička a Petra Šimberová si u mladé poroty vysloužili Zlatého dudka za nejlepší dívčí a chlapecký výkon. Další dvě ocenění putují do vitríny snímku „Nedodržený slib“. Ten vybojoval Zvláštní cenu odborné poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem. Navíc si představitel hlavní role Samuel Spišák vysloužil čestné uznání za přesvědčivý výkon. Cenu diváků si odnesla pohádka „Kouzelná tetička Valentýna“.Text: Pavel Urban
Foto: oficiální stránky akce

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání