Festival Oty Hofmana znovu ovládl Ostrov

Festival Oty Hofmana 2010
Od úterý 12. do pátku 15. října se konal už dvaačtyřicátý ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově na Karlovarsku. Řada skvělých filmů a pohádek pro děti, známých festivalových hostů a pestrý doprovodný program si opět získal tisíce spokojených diváků.

Ostrovský festival je druhým nejstarším svého zaměření u nás po Filmovém festivalu ve Zlíně. Dětství před kamerou. To bylo téma letošního ročníku a hlavním lákadlem pak úspěšný snímek „Kuky se vrací“. Spolu s dalšími sedmi filmy bojoval v soutěžní projekci o devět krásných cen. Kromě odborné poroty, v níž zasedal například známý režisér Václav Vorlíček či herečka Sandra Pogodová, rozhodovala o vítězích také dětská porota složená z místních žáků základních škol. Specialitou festivalu je pak třetí porota, kterou tvoří sami diváci v sále při jednotlivých projekcích a následně soutěžní snímky hodnotí pomocí lístků, jež hází do tří bedýnek, přičemž jednička je nejlepší a trojka nejhorší. Jejich obsah se pak sečte a zprůměruje.

 

Kromě celé řady filmů, které bylo možno tradičně zhlédnout v Domě kultury Ostrov, doprovázely akci dvě výstavy. Pohádková země malířky, ilustrátorky a spisovatelky Vítězslavy Klimtové v místním kostele Zvěstování Panny Marie poutala na všelijaké nadpřirozené postavičky. V podkroví Staré radnice zase vystavovali studenti zdejšího gymnázia své fotografie a některé byly na skutečně na profesionální úrovni.

Už v úterý večer se návštěvníci festivalu mohli těšit na koncertní vystoupení úspěšného muzikálu „Děti Ráje“, které prezentovala čtveřice zpěváků - Tomáš Löbl, Míša Nosková, Bořek Slezáček a Petr Poláček. Následovalo tradiční Setkání dětí s lampiony a překrásný ohňostroj. Dále se mohli malí návštěvníci zabavit také na karnevalu, divadelním představení nebo ve čtvrtek u Zábavného odpoledne s Českou televizí, kde si Michal Nesvadba s dětmi hrál a folklórní soubor Rosénka pak přítomné roztančil.

 

Festival Oty Hofmana, bývalého známého spisovatele a scénáristy, je specifický také tím, že o celé přehlídce informují děti v rámci mediálních redakcí. Celá řada hostů se vrací do Ostrova opakovaně, jako například režisér Zdeněk Zelenka, bývalá dětská filmová hvězda Michael Dymek nebo i moderátor Richard Langer. Setkat se s nimi můžete naprosto bez problémů v útrobách domu kultury. Díky příjemné až rodinné atmosféře tohoto festivalu se zde budete v každé chvíli cítit nádherně.

 

Celá akce utekla velmi rychle a v pátek dopoledne už přišel čas na předávání cen vítězům. Hlavní cenu festivalu Křišťálový šaton získala v kategorii do 12 let od dětské poroty pohádka „Láska rohatá“, zatímco v sekci od 13 do 18 let bodoval snímek „Hřích profesora Sodomky“. Tento titul se líbil také odborné porotě. V kategorii do 12 let vyhrál Cenu Oty Hofmana film „Kuky se vrací“. Hrdinové dětských rolí televizního příběhu „Dům U Zlatého úsvitu“ Štěpán Krtička a Petra Šimberová si u mladé poroty vysloužili Zlatého dudka za nejlepší dívčí a chlapecký výkon. Další dvě ocenění putují do vitríny snímku „Nedodržený slib“. Ten vybojoval Zvláštní cenu odborné poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem. Navíc si představitel hlavní role Samuel Spišák vysloužil čestné uznání za přesvědčivý výkon. Cenu diváků si odnesla pohádka „Kouzelná tetička Valentýna“.Text: Pavel Urban
Foto: oficiální stránky akce

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání