MEZI PLOTY – NEDĚLE: Přehlídka výtečné hudby

Mezi ploty - Aneta Langerová
Festival Mezi ploty je kromě zahájení letní hudební sezóny specifický hlavně tím, že se snaží setřít bariéry mezi konvenční společností a lidmi z jejího okraje. Pražská část festivalu se odehrává v areálu bohnické léčebny, jejíž pacienti k celé akci neodmyslitelně patří. První červnová neděle byla pro festival jako stvořená.

Po nezvykle deštivém jaru nám konečně vykouklo sluníčko, které prohřívalo areál festivalu až k tropickým třicítkám, podobně jako v sobotu. Pražané proto dlouho neváhali, oblékli trička, sukýnky a šortky a vydali se krásné počasí řádně oslavit. Kdo jiný by jim mohl k této první letní party lépe zahrát, než přední čeští hudebníci jako Vypsaná fixa, Aneta Langerová, Čechomor, Žlutý pes, Kamil Střihavka, Tonya Graves, UDG nebo Plexis?

Mezi ploty - Ondřej HejmaU všech čtyř stagí festivalu vládla celé odpoledne neuvěřitelně pohodová nálada. Spoře oblečení návštěvníci sosali hudbu a sluníčko všemi smysly. Pod hlavním pódiem tančily desítky fanoušků, kteří spolu s interprety zpívali profláknuté i méně známé písničky. Ve vzdálenějších řadách mnoho lidí vytáhlo deku a opalovalo se s vychlazeným nápojem v ruce. K nejnáruživějším tanečníkům festivalu patřily samozřejmě děti, které pobíhaly všude, kam se člověk podíval.

Pravděpodobně nejvíc diváků okouzlila Vypsaná fixa. Márdiho „věčně zhulený“ výraz a trochu nepochopitelné texty přitáhly k hlavní stagi stovky nadšenců, kteří pod pódiem pogovali jako o život. No řekněte mi, ‚Jak ovlivní opilé lidi na baru z jukeboxu za pětku píseň puštěná?‘ ptal se Márdi svých fanoušků v závěrečné písničce těsně před tím, než si jeho příznivci vydupali ještě přídavek.

 

Další zářivou hvězdou tohoto pódia byla zpěvačka Aneta Langerová. Se svojí kapelou předvedla starší i nové kousky a mimo jiné dokázala, že umí kvalitně zazpívat, i když skoro nemůže ani mluvit. Podpořit jí přišel její kolega a kamarád Tomáš Klus, který jí doprovázel na kytaru i si společně zazpívali písničku „Bezvětří“.

 

Jen o trochu klidnější atmosféra panovala u ostatních stagí. U ethno podia posedávali a polehávali ti trochu méně rozdovádění příznivci tišší a exotičtější hudby. Toto publikum nejvíce zaujala formace Čechomor, která s moderní úpravou českých a moravských lidovek snad nikdy nemůže zklamat. Zpěvačky skupiny Yellow sisters si několikrát postěžovaly na sluníčko, které na pódium neustále pražilo. Těžko si představit, jak se interpretům v tropických vedrech hrálo.

 

Mezi ploty - Kamil StřihavkaNejvětší rockový nářez čekal návštěvníky hned na vedlejší stagi. Vedle trochu absurdně umístěné čajovny se zde za odpoledne vystřídalo několik legend českého big beatu. Svůj um divákům předvedl kytarový mág Michal Pavlíček. Po něm to pořádně rozjel Kamil Střihavka, který se divákům předvedl i v poněkud netradičním převleku za kovboje. V davu fanoušků jsem si všimla skupinky několika pacientů ústavu. Náruživě tančili spolu s ostatními, zpívali, tleskali a zřejmě si to náramně užívali. Festival Mezi ploty tu evidentně setřel bariéry. Punk – rockovou přehlídku pak na tomto pódiu zakončila legendární skupina Plexis.

 

Hudba, sluníčko a pohodoví lidé. Asi tak by mělo vypadat pravé festivalové léto. Festivalu Mezi ploty se podařilo tuto atmosféru obsáhnout výborně. Všichni společně jsme tu oslavili konec období dešťů. A byla to opravdu vydařená party. Jediné, co mnohé návštěvníky jistě zamrzelo, bylo zrušení koncertu skupiny Nightwork. Bohužel leadr skupiny Vojtěch Dyk onemocněl, proto se nakonec vystoupení nemohlo uskutečnit. Nesmutněte však, můžete je potkat i na mnoha dalších festivalech.


FOTKY Z FESTIVALU ZDE
Text: Klára Votavová
Foto: Kristýna Šmejkalová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání