KOUZELNÁ FLÉTNA: Poslední šance užít si klasiku

Kouzelná flétna - Stavovské divadlo
Divadelní sezóna pro 2009/2010 se pomalu chýlí ke konci, využijte možnosti zhlédnout představení, která již brzy zmizí z jevišť a objeví se znovu až za delší dobu. Jedním z takových je i opera Kouzelná flétna od Wolfganga Amadea Mozarta na scéně Národního divadla v Praze. Zaručeně vás dobře naladí a zároveň si užijete příjemný večer.

Kouzelná flténa - Stavovské divadloLetos uplynulo už devět let od doby, kdy měla Mozartova opera pod záštitou Národního divadla v Praze premiéru, přesněji 13. února. Od té doby se samozřejmě trochu pozměnila její tvář, ať už ve zpracování či obsazení. Současné nastudování je v češtině s anglickými a německými titulky. Představení trvá téměř tři hodiny, ale díky tomu, jak je děj živý a má rychlý spád, si ani nestačíte povšimnout, jak rychle čas ubíhá.

Pohádkový příběh vypráví o princezně Pamině (Alžběta Poláčková), která je unesena vládcem Sarastrem (Miloslav Podskalský) do jeho říše, kde se o ni stará. Její matka, královna noci (Jana Bernáthová), ji však chce získat zpět, a proto vymýšlí lstivý plán. Když její dámy zachrání život princi Taminovi (Aleš Briscein), rozhodne se využít příležitosti a požádat jej o pomoc se záchranou princezny. Princ se do Paminy zamiluje hned, jak ji spatří na obrázku a vydává se na cestu, aby ji osvobodil. Samozřejmě má děj mnoho zvratů, nebude chybět boj mezi dobrem a zlem, trojkombinace typická pro pohádku.

Kouzelná flténa - Stavovské divadloMůžete se těšit na zajímavé kulisy i překrásné kostýmy. Obzvláště v prvním dějství, kdy se na pódiu poprvé objeví královna noci, budete žasnout nad provedením a nápadem, jak postavu a její moc ztvárnit, ale i nad výborným pěveckým výkonem Bernáthové. Velmi hezkou postavou je Papageno (Jiří Hájek), zelený mužíček, jenž doprovází prince na jeho pouti. Stále naříká, rozumuje a touží najít nějakou Papagenu, se kterou by mohl žít a založit rodinu. Nejednou vás rozesměje a ve chvíli, kdy se bude zoufale ptát: „Ale třeba by se tu někdo našel, kdo by mě chtěl?“, a s pohledem upřeným do hlediště, budete možná mít chuť mu odpovědět.

Poslední představení sezóny se hraje na prknech Stavovského divadla v pondělí 26. dubna od 19 hod a v pondělí 10. května ve stejnou hodinu. V nadcházející divadelní období se bude Kouzelná flétna hrát až 2. ledna 2011.

 

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Národní divadlo

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání