KOUZELNÁ FLÉTNA: Poslední šance užít si klasiku

Kouzelná flétna - Stavovské divadlo
Divadelní sezóna pro 2009/2010 se pomalu chýlí ke konci, využijte možnosti zhlédnout představení, která již brzy zmizí z jevišť a objeví se znovu až za delší dobu. Jedním z takových je i opera Kouzelná flétna od Wolfganga Amadea Mozarta na scéně Národního divadla v Praze. Zaručeně vás dobře naladí a zároveň si užijete příjemný večer.

Kouzelná flténa - Stavovské divadloLetos uplynulo už devět let od doby, kdy měla Mozartova opera pod záštitou Národního divadla v Praze premiéru, přesněji 13. února. Od té doby se samozřejmě trochu pozměnila její tvář, ať už ve zpracování či obsazení. Současné nastudování je v češtině s anglickými a německými titulky. Představení trvá téměř tři hodiny, ale díky tomu, jak je děj živý a má rychlý spád, si ani nestačíte povšimnout, jak rychle čas ubíhá.

Pohádkový příběh vypráví o princezně Pamině (Alžběta Poláčková), která je unesena vládcem Sarastrem (Miloslav Podskalský) do jeho říše, kde se o ni stará. Její matka, královna noci (Jana Bernáthová), ji však chce získat zpět, a proto vymýšlí lstivý plán. Když její dámy zachrání život princi Taminovi (Aleš Briscein), rozhodne se využít příležitosti a požádat jej o pomoc se záchranou princezny. Princ se do Paminy zamiluje hned, jak ji spatří na obrázku a vydává se na cestu, aby ji osvobodil. Samozřejmě má děj mnoho zvratů, nebude chybět boj mezi dobrem a zlem, trojkombinace typická pro pohádku.

Kouzelná flténa - Stavovské divadloMůžete se těšit na zajímavé kulisy i překrásné kostýmy. Obzvláště v prvním dějství, kdy se na pódiu poprvé objeví královna noci, budete žasnout nad provedením a nápadem, jak postavu a její moc ztvárnit, ale i nad výborným pěveckým výkonem Bernáthové. Velmi hezkou postavou je Papageno (Jiří Hájek), zelený mužíček, jenž doprovází prince na jeho pouti. Stále naříká, rozumuje a touží najít nějakou Papagenu, se kterou by mohl žít a založit rodinu. Nejednou vás rozesměje a ve chvíli, kdy se bude zoufale ptát: „Ale třeba by se tu někdo našel, kdo by mě chtěl?“, a s pohledem upřeným do hlediště, budete možná mít chuť mu odpovědět.

Poslední představení sezóny se hraje na prknech Stavovského divadla v pondělí 26. dubna od 19 hod a v pondělí 10. května ve stejnou hodinu. V nadcházející divadelní období se bude Kouzelná flétna hrát až 2. ledna 2011.

 

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Národní divadlo

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání