Důkaz v Rokoku testuje lásku i důvěru

PŘEDSTAVENÍ DŮKAZ DIVADLO ROKOKONová adaptace úspěšné divadelní hry Davida Auburna DŮKAZ je od soboty 10. září k vidění v pražském Divadle Rokoko. V režii Ondřeje Zajíce excelují v díle o skrytém talentu dcery výtečného matematika Veronika Kubařová, Oldřich Vízner, Martin Písařík a Stanislava Jachnická. O tom, jak je od geniality blízko k šílenství se přesvědčí hlavní hrdinka při předložení svého důkazu.


Za svou hru získal americký spisovatel David Auburn v roce 2011 Pulitzerovu cenu a úspěšný počin byl i zfilmován. V hlavních rolích snímku zazářili Anthony Hopkins a Gwyneth Paltrow. „Důkaz“ u nás byl již jednou nastudován, a to před sedmi lety Miroslavem Krobotem v Divadle v Řeznické. Nyní se díla chopil režisér Ondřej Zajíc, představení se hrají na scéně Rokoka.

PŘEDSTAVENÍ DŮKAZ DIVADLO ROKOKOOldřich Vízner v roli geniálního matematika Roberta se zjevuje své dceři Catherine (Veronika Kubařová) v retrospektivních scénách, které se datují několik let zpátky od reálného času, v němž je Robert týden po smrti. Tehdy se totiž jeho genialita proměnila v šílenství a Catherine se o něj musela několik let starat.

Robertovu rozsáhlou pozůstalost se snaží prozkoumat mladý matematik Hal v podání Martina Písaříka. Catherine ho zprvu v domě nechce, postupně k němu ale nalezne cestu a večer po pohřbu jejího otce se dokonce intimně s Halem sblíží. Čerstvá láska pomate Catherine hlavu více, než už možná je a svěří Halovi klíček od zamčené zásuvky v otcově pracovním stole. Tam najde mladý student sešit, v němž je jedna z klíčových úloh celé matematické historie. Problém nastane ve chvíli, kdy Catherine prohlásí, že toto dílo napsala ona. Kromě talentu však po otci zdědila možná i onu nemoc. V tu chvíli také končí první část hry.

Do celého příběhu navíc vstoupila také sestra Catherine Claire (Stanislava Jachnická), která přicestovala do Chicaga na pohřeb otce a nyní touží svou zdrcenou mladší sestru odvézt ze starého rodinného domu, do New Yorku, kde už několik let žije. To se Catherine nelíbí, navíc po velkém odhalení pochybuje o jejím autorství jak Claire, tak Hal. Pětadvacetiletou dívku to ještě více ničí a zcela se uzavře před světem. Během chvíle tak ze svého pohledu přišla o lásku i důvěru.

PŘEDSTAVENÍ DŮKAZ DIVADLO ROKOKOScéně, kterou měl na starost Adam Pitra, dominují prosklené stěny zimní zahrady, křesla a stolek na levé a postel Catherine na pravé straně jeviště. Kostýmy Jitky Moravcové jsou pestré od domácích tepláků či kalhot a svetru přes moderní kostýmek Claire až po černé šaty Catherine při pohřbu. I Hal jednou přijde ve slušivé košili, jindy v barevné moderní mikině. Hranice se tedy drží jen adekvátně k situaci, nikoli dobové. Předěly určitých sekvencí obstarává Hal jako bubeník rockové kapely na skutečné bicí umístěné v zadní části scény.

Všichni čtyři herci jsou výrazni a pro své role uvěřitelní. Ovšem Veronika Kubařová se po Lidicích ocitla v další těžké úloze, kterou zvládla bravurně. A podobně jako ve snímku Lidice byla původně pro roli určena jiná žena. Ve zmíněném snímku Martha Issová, v Důkazu Zuzana Kajnarová. Kubařová ale roste ve velkou herečku, což v Rokoku opět naplno dokázala.


Text: Pavel Urban
Foto: Divadlo Rokoko, Alena Hrbková

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

V Rokoku bude mít premiéru úspěšná hra Důkaz
Tomáš Löbl: Slovenština byla těžší, než jsem si myslel
Shakespearovské slavnosti letos vidělo přes 81 tisíc diváků
Osmý světadíl nechal nahlédnout pod pokličku a pokřtil soundtrack


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání