Osmý světadíl nechal nahlédnout pod pokličku a pokřtil soundtrack

Osmý světadíl ELÁNTvůrci a herci nového muzikálu Osmý světadíl, který bude mít premiéru v pražském Divadle Kalich ve čtvrtek 8. září, odhalili poslední srpnový den v několikaminutové ukázce průřez představením za účasti většiny protagonistů. Navíc členové skupiny Elán, jejichž hity je dílo protkáno, pokřtili soundtrack, který vyjde u příležitosti premiéry.


Producent představení a ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek považuje Osmý světadíl za velmi zdařilý. „Když mě Jano Ďurovčík seznámil s příběhem, nebyl důvod o samotném díle pochybovat. Jsem skutečně hrdý na to, že vzniklo tohle představení a jsem přesvědčen, že jde o výjimečnou věc, která u nás patří k absolutní špičce,“ prohlásil Kocourek.

Osmý světadíl ELÁNRežisér, choreograf a spoluautor libreta Ján Ďurovčík pak vyprávěl, jak se k nápadu vytvořit muzikál s hity skupiny Elán vůbec dostal. „Když jsem se poprvé seznámil s pojmem hitmuzikál', napadl mě hned Elán. Jejich hudba má totiž odkaz a myšlenku a texty mají hloubku. Šel jsem s tím za textařem Borisem Filanem a myslel jsem si, že mě skope ze schodů. Boris mě naštěstí neskopal, a když jsme o tom řekli klukům z Elánu, tak hlavně chtěli, aby to nebylo jako Mama Mia, což jsem jim bez problémů slíbil. Nakonec jsem je přesvědčil a oni do toho šli, za což jsem rád,“ uvedl Ďurovčík.

Stanoviska k muzikálu Osmý světadíl vyjádřili také členové kapely Elán, po jejichž prvním albu je celé dílo pojmenované. „Nějaké pokusy o muzikál už tu byly dřív, ale stálo to na různých problémech. Tady ale pánové Ďurovčík s Kocourkem odvedli výborný kus profesionální práce a já jsem nadšený,“ svěřil se Ján Baláž. Podobná slova chvály měl také Vašo Patejdl. „Za to, že existuje tohle dílo, můžeme poděkovat hlavně Jánovi Ďurovčíkovi. On nás přesvědčil, abychom do toho šli. Všechno dělá velmi profesionálně. My jsme se trochu báli, aby ty naše písničky neutrpěly interpretací těch o několik generací mladších herců a zpěváků, aby to nebylo směšné, ale směšné to rozhodně není.“ Frontman kapely Jožo Ráž ještě dodal: „Já jsem rocker, takže jsem byl proti muzikálu, ale přesvědčili mě. Řekl jsem si, že tomu dáme jednu šanci. A zatím je to skutečně dobré.“

Osmý světadíl ELÁNSvou verzi přidal i samotný Filan. „Muzikál je jako nudistická pláž, proto jsem se bál. Tam totiž stáhnete kalhoty a ukážete, jak velký ten hit skutečně máte. Mně se hlavně líbilo, jak moc to Jano chtěl. Ve své době ty texty zářily a měly své příběhy a není to úplně špatný pocit, že po těch letech doputovaly proti větru až do Prahy,“ pravil Filan a dodal: „Na té československé spolupráci je hezké to, jak si to tady všichni navzájem chválíme a ještě jsme to vlastně ani celý neviděli.“

Ďurovčík vybíral s Kocourkem v jarních konkurzech ze čtyř stovek zájemců, nakonec si v Osmém světadílu zahrají jen ti nejlepší, celkem pětatřicet herců, zpěváků a tanečníků. „Myslím, že současným dílům chybí velká témata. Když už se objeví, tak jen z historických souvislostí. Já si ale myslím, že i dnešní svět má co nabídnout a přináší své oběti pro lásku a pro život. Také jsem chtěl přinést opravdu čisté herectví,“ pokračoval Ďurovčík.

Osmý světadíl ELÁNČeské nastudování má většinu obsazení tuzemského a dialogy budou v češtině. Texty písní ovšem zůstaly v jazyce slovenském, s čímž měli naši umělci problémy. To potvrdil také autor pěveckého nastudování Ľubomír Dolný. „Byla to pro mě nová zkušenost, zkoušet slovenské texty s Čechy. Celý červen jsme pilovali slovenštinu. Když na herce pak Jano navalil choreografii a další věci, tak slovenština zase odešla zpět do Bratislavy, tak jsme se k tomu ještě vraceli. Natrápili jsme se dost, abychom obstáli. A já doufám, že jsme obstáli,“ řekl Dolný.

V několikaminutovém průřezu pak herci jako Nela Pocisková, Michaela Doubravová, Tomáš Löbl, Tomáš Savka, Alžběta Stanková, Ján Revai či Jan Kříž ukázali, na co se můžou diváci v novém muzikálu těšit. Kromě osvědčených hitů Elánu zazní v Osmém světadílu také dvě nové písně „Len kým tu si“ a „Zajtra“. Soundtrack, na němž budou všechny skladby, pokřtili samotní členové populární skupiny, režisér Ďurovčík, producent Kocourek i představitelky hlavní ženské role Jany.

Text: Pavel Urban
Foto: Daniela Hotmarová
 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání