Táňa Vilhelmová na letošních Letních shakespearovských slavnostech končí

Shakespearovské slavnosti 2011Chladné léto a neustálé výkyvy počasí trápí tento rok nejednu kulturní akci pořádající se pod širým nebem. Výjimkou nejsou ani Letní shakespearovské slavnosti, které se v Praze odehrávají na svých typických scénách, a sice v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a Lichtenštejnském paláci na Hudební a taneční fakultě AMU. Momentálně se hraje už jen na Hradě, v příštím týdnu vystřídá Jindřich IV. komedie Zkrocení zlé ženy. Vilhelmovou však už neuvidíte.


Shakespearovské slavnosti 2011Chladnější počasí naštěstí diváky od oblíbených Shakespearovských slavností neodrazuje, díky čemuž nebyla doposud nijak výrazně ovlivněna ani celková návštěvnost této akce. Momentálně jsou v prodeji poslední lístky na představení „Jindřich IV.“, komedie „Veselé paničky windsorské“ a „Zkrocení zlé ženy“ jsou už úplně vyprodané. Mluvčí festivalu Magdalena Bičíková upřesnila, že z důvodu špatného počasí bylo doposud v Praze, Brně a Ostravě přerušeno šest představení.

Hlavní roli divoké Kateřiny ve hře „Zkrocení zlé ženy“ nově přebírá černovláska Jana Stryková. Tatiana Vilhelmová bohužel onemocněla a zbývajících sedm představení už zahrát nemůže. Jana je zkušená herečka divákům známá mimo jiné z velmi sledovaného seriálu „Ordinace v Růžové zahradě“, kde ztvárnila koketní sestřičku Katku. Svou novou roli převezme zajisté naplno a odpovědností. Na Shakespearovských slavnostech už v minulosti účinkovala, konkrétně v roce 2004, kdy jsme ji mohli vidět při představení „Blázni, milenci a básníci“ překladatele Martina Hilského. Zde si vyzkoušela kabát Ofélie i královny Kleopatry. Objevila se však také v „Komedii omylů“ režiséra Ivana Rajmonta. Představila se po boku Jitky Čvančarové jako její naivní, avšak zároveň velmi vášnivá sestra Luciana.

Shakespearovské slavnosti 2011Jana Stryková se ke své nové příležitostné roli vyjádřila slovy: „Každý záskok jsou samozřejmě nervy a adrenalin, ale Kateřina je tak krásná role, která se neodmítá – vtipné pojetí režiséra Dana Špinara se mi navíc velmi líbilo, takže jsem se dlouho nerozmýšlela“. Herečka se naposledy s Shakespearovým dílem setkala ve Švandově divadle, kde excelentně ztvárnila temperamentní Beatrice v komedii „Mnoho povyku pro nic“. Roli nezkrotné Kateřiny a Gerschwinovu píseň „The Man I Love“, kterou do představení vybral Jan P. Muchow, se nyní Stryková pilně učí z videozáznamu. V průběhu srpna ji čekají zkoušky s ostatními herci. Zahraje si po boku Romana Zacha, Pavla Kikinčuka, Oldřicha Víznera, Lucie Štěpánkové, Jirky Černého, Matouše Rumla nebo například Vojty Dyka.

Shakespearovské slavnosti momentálně probíhají už jen v hlavním městě. Na ostatních místě, v Ostravě, Brně, Bratislavě, Košicích i ve Zvolenu jsou pro letošní rok představení dohraná. S posledními diváky se letos přehlídka her rozloučí právě zmiňovanou komedií „Zkrocení zlé ženy“ a to v neděli 4. září na Pražském hradě. Do 20. srpna můžete využít speciální akce – při zakoupení jedné vstupenky dostanete na představení Jindřich IV. druhý lístek zdarma. Prodej probíhá v pokladně Nejvyššího purkrabství Pražského hradu od pondělí do soboty v čase 15 – 21 hodin.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Letní shakespearovské slavnosti (Pavel Mára, Viktor Kronbauer)
 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání