Co přinesou Lesní slavnosti divadla tento rok?

Lesní slavnosti divadla 2011Chystáte-li se prázdniny zakončit něčím neobvyklým, máme pro vás malý tip, jak si zpestřit nadcházející podzim, pobavit se a odnést si nezapomenutelný zážitek. Už po sedmé se na Lesní slavnosti divadla v Řevnicích spojí divadelní soubory, aby divákům přinesly nevšední zážitek pod širým nebem. Letos se můžeme těšit na šest inscenací v podání Divadla Husa na provázku a souboru Dejvického divadla. O tom, že si z následujících her vyberete tu přesně pro vás, není pochyb.


COMMEDIA PLNÁ OMYLŮ vyvrací doposud vše, co z jednoho z největších anglických dramatiků udělalo takovou osobnost. Herci z Divadla Husa na provázku nám hodinu a dvacet minut dlouhou hrou dokážou, že Hamlet, Romeo a Julie, Othello, Macbeth ani Král Lear ve skutečnosti nejsou hry tragické, nýbrž komické. Že veškerý smutek a utrpení je jen nedorozumění, a tudíž nemůže o nějaké tragédii být řeč. Co kdyby Hamlet řekl Ofélii, že ji má rád? Kdyby Romeo s Julií utekli a nenechali si do ničeho mluvit? Pokud by Desdemona milovala Othella tak moc jako on ji? A co když by se Macbethovi měli radši? Anebo by Král Lear své dcery lépe vychoval? Všechno by bylo jinak? Jak? To se dozvíte, navštívíte-li v úterý 23. srpna Lesní divadlo v Řevnicích.

Lesní slavnosti divadla 2011A aby té přírody nebylo málo, nese hra navíc podtext vody – Hamlet vratký jako rozhoupaná kanoe, Romeo a Julie ve vířivce osudu, Othello spoután žárlivostí o síle mořské nemoci, Macbethovi jako třetí stupeň povodňové aktivity nebo Králo Lear, kterému teče do bot. Máte-li chuť se pobavit, nenechte si SHAKESPYRÉ v žádném případě ujít. Ve hře SHAKESPYRÉ COMMEDIA PLNÁ OMYLŮ září pod taktovkou Jiřího Jelínka herci Tomáš Sýkora, Robert Mikluš, Jiří Vyorálek, Kateřina Jebavá, Ivana Hloužková, Jiří Kniha, Andrea Buršová, Jana Kalvodová nebo Barbara Vrbová-Gregorová.

Příznivci antiutopie jistě ocení nápaditě oprášený Havlův dialog z roku 1987 nazvaný Prase, na který sám autor před lety zapomněl. Režisér Vladimír Morávek z nevýrazné historky o tom, jak slavný dramatik shání prase na zabijačku, vytvořil obraz české společnosti. V jednu chvíli budete brečet smíchy, v druhou vám bude po zádech běhat mráz. Hra vás donutí zamyslet se jednak nad společností, ale i nad sebou samým. Slušnost vedoucí boj s buranskou vypočítavostí ve spojení s Prodanou nevěstou funguje i na kritiky – hra byla nominována na Cenu A. Radoka v kategorii „Česká hra“ za rok 2010.

Lesní slavnosti divadla 2011V roli Václava Havla se představí Milan Holena, novináře si zahraje Michal Dalecký. Olgu, ženu Havla ztvární Andrea Buršová nebo Simona Zmrzlá, přítele Kešota bude hrát Eva Vrbková. Trojroli hostinského, Fandy Voráčka a traktoristy bude mít na svědomí buď Jiří Kniha nebo Ondřej Jiráček, v roli manželky hostinského, Tomáše, Jeníka a synovce Olgy se můžeme těšit na Jiřího Hajdylu. Dále na lesních prknech zazáří Josef Hervert, Martina Krátká, Vanda Drozdová, Filip Teller, Štěpán Baloun nebo Martin Jakubíček. Skvost v podání souboru Divadla Husa na provázku bude představen ve středu 24. srpna.

Na skvělého Ivana Trojana nebo talentovanou Kláru Issovou se můžeme těšit od pátku 26. srpna, kdy po Huse na provázku převezme otěže Dejvické divadlo, které je na lesní půdě už jako doma. Hned v pátek představí hru Dračí Doupě. Ta byla ušita hercům přímo "na tělo" a patří k typicky dejvickým hrám. Kombinuje neotřelou režii s filmově komorním herectvím.

Lesní slavnosti divadla 2011Kromě Kláry Issové a Ivana Trojana září ve hře s ponurou atmosférou odlehčenou humorem také Klára Melíšková, Martin Myšička a David Novotný. Klíčovým momentem hry je otázka „Jak má člověk žít s tím, co se stalo?“. V příběhu se protne jak reálná hierarchie postav, tak jejich temnější, utajovaná stránka a to zejména v momentě, kdy celá pětice postav hraje hru Dračí doupě. Lehce napínavý, ale především poutavý příběh dostává v prostředí přírody mnohem reálnější obrysy a formu. Na představení se můžete těšit v pátek 26. srpna.

Jevištní adaptace románu Ivana Alexandroviče Gončarova Oblomov patří ke zlatému fondu Dejvického divadla. Hra měla na této scéně premiéru už v roce 2000 a z repertoáru byla vyřazena teprve loni v zimě. Obnovení inscenace bylo provedeno speciálně pro Lesní divadlo a vy tak máte možnost vychutnat si jedinečný zážitek v podání Ivana Trojana, Martina Myšičky, Davida Novotného, Jiřího Macháčka (ten zahraje 27. 8.) nebo Marka Traclíka, Igora Chmely, Lenky Krobotové, Jany Holcové a Denisy Nové.

Tragikomedie, jejíž podstatný díl úspěchu závisí na Ivanu Trojanovi, jemuž byla v roce 2000 udělena za roli Oblomova cena Thálie za mimořádný jevištní výkon, dostala na divadelních prknech zcela jiný spád. Hra o ustrnutí lidského osudu má čtyři dějství. Diváka baví jemnými dávkami ironie, nutí ho přemýšlet nad pošetilostí lidského směřování a provokuje laskavě-krutým humorem. Oblomov bude v Lesním divadle odehrán 27. a 28. srpna.

Lesní slavnosti divadla 2011Opravdovou třešničkou na dortu ale bude nedělní představení Muž bez minulosti. V roce 2010 získala tato hra cenu Alfreda Radoka za Inscenaci roku a stejně tak zvítězila i v anketě Divadelních novin. Mimořádně citlivého prolnutí postav a účinkujících dosáhl režisér Miroslav Krobot právě v inscenaci na motivy Kaurismakiho filmu. Herci odříkávají své repliky zcela suše, přesto v hledišti vytváří vlnu emocí. Herci mezi sebou komunikují zvláštním humorem, kterému však diváci naprosto rozumí. Nedá se zcela určit, zda herci hrají nebo jsou sebou samými.

V až bezelstně triviálním příběhu září David Novotný, Martin Myšička, Ivan Trojan, Jaroslav Plesl, Pavel Šimčík, Václav Neužil, Pavol Smolárik, Tatiana Vilhelmová, Johanna Tesařová, Lenka Krobotová, Zdeňka Žádníková Volencová a mnoho dalších. Inscenaci Muž bez minulosti můžeme považovat za novinku Dejvického divadla, která se těší nebývalému zájmu. Proto je škoda váhat, máte-li možnost vidět dávno do předu vyprodané představení.


Text: Tereza Netoličková
Foto: Dejvické divadlo, Husa na provázku

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Lesní slavnosti divadla aneb za kulturou i do lesa
Tvůrci i představitelé muzikálu Quasimodo mají napilno
Švandovo divadlo brzy chytí Druhý dech aneb nová sezóna se blíží
Mamma Mia! Už je to tu zas!

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání