Švandovo divadlo brzy chytí Druhý dech aneb nová sezóna se blíží

Švandovo divadlo 2011/2012Sto třicáté výročí od svého založení slaví 1. října pražské Švandovo divadlo, které bude slavit společně s diváky necelé dva týdny po začátku nové divadelní sezóny 2011/2012 s názvem Druhý dech – Second service.


Oslava výročí začne už v odpoledních hodinách, kdy se uskuteční vernisáž výtvarné zdi ve foyer. Součástí bude slavnostní odhalení malby Antonína Střížka inspirovanou výročím založení divadla. Večer po vernisáži proběhne premiéra filmu „Smíchov pláče, Brooklyn spí…“, natočený v produkci Švandova divadla od léta loňského roku. Ve filmu se představí téměř celý herecký soubor divadla společně s hosty z dalších divadel z Prahy, Brna, Zlína i ze slovenského Martina a Bratislavy.

Švandovo divadlo 2011/2012Ještě před začátkem nové sezóny, která odstartuje 20. září sarkastickou černou komedií „Kurz negativního myšlení“ a premiérou adaptace slavného švédského monodramatu „Po Frederikovi“, který pojednává o smutném konci velké lásky Johanna a Frederika poté, co Frederik svého přítele nakazil virem HIV. Drama „Po Frederikov“i v roce 2005 zvítězilo v divácké soutěži stockholmského divadla Ricksteatern a od té doby sklízí ovace na jevištích po celé Evropě.

Ve čtvrtek 22. září proběhne další z repríz divadelního ztvárnění známé knihy polského novináře Mariusze Szczygieła, který svou pozornost zaměřil na svéráznou povahu Čechů a na neuvěřitelnou schopnost české společnosti „useknout hlavy“ všem, kteří se vymykají.

Za pozornost stojí i drama z pera jednoho z nejvýznamnějších dramatiků konce dvacátého století Jean-Luc Lagrace „Byla jsem doma a čekala, až přijde déšť“, v němž je zobrazen jediný okamžik, kdy se po dlouhých letech domů vrací muž, jehož návrat očekávaly čtyři sestry s matkou a už přestávaly doufat, že ho ještě někdy spatří.

Soubor loutkového divadla Buchty a Loutky potěší své dospělé publikum čtyřdílným cyklem inspirovaným starými americkými hororovými filmy. V loutkovém provedení tak můžeme vidět trháky „Psycho“, „Barbarella“, „Čelisti“, nebo „Moucha“, jejichž pojítkem je šílený vědec, strach a nepopsatelná hrůza.

Švandovo divadlo 2011/2012„Inspirací nám byly, jsou a doufejme, že i nadále budou filmy na motivy pokleslé literatury, příběhy o ztroskotancích. Možná právě teď přišel čas podívat se po dvaceti letech neustálých experimentů a pokusů, jak loutkové divadlo obstojí bez technologií. Vraťme se ke kořenům!  A tak po vzoru našeho oblíbeného finského filmaře Aki Kaurismäkiho, který také prošel podobným procesem návratu, vydáme se stejně jako on ke kolébce filmového umění. Tak jako on natáčel své nejslavnější filmy postupně podle děl z padesátých a šedesátých let, stejně i my projdeme cestu od padesátých  až do osmdesátých let. Naší inspirací nebudou loutková představení z těch dob, to by bylo opravdu smutné otevírání děsivých pokladů. Zvolili jsme díla filmová, zabývající se buď formálně nebo neformálně strachem, děsem či hrůzou,“ řekl o inscenaci režisér Psycho Reloaded Radek Beran.

Do začátku nové sezóny ve Švandově divadle dobíhá „Báječné léto s Michalem Viewegem“, jehož slavné romány „Román pro ženy“ a „Biomanželka“ letos poprvé spatřily světlo světa v divadelní podobě. Projekt Báječné léto odstartoval už vprostřed června a po zasloužené dovolené se 14. srpna v plném proudu vrací zpět. Více informací, kompletní program a odkaz na nákup vstupenek najdete na webových stránkách Švandova divadla.


Text: Jitka Hemelíková
Foto: Švandovo divadlo
 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání