Sex noci svatojánské – malé intermezzo mezi smíchem

Sex noci svatojánskéV sobotu 4. června se na prknech pražského Divadla pod Palmovkou odehrála premiéra nové inscenace Sex noci svatojánské. Tato hravá vztahová komedie o milostném šestiúhelníku vychází ze stejnojmenné filmové předlohy z pera věhlasného amerického režiséra Woodyho Allena. Spíše než kopií filmu z roku 1982 se ale inscenace váže na jeho divadelní adaptaci, jejímž autorem je německý dramatik Jürgen Fischer.


A nejen to. Hra se mimo jiné inspiruje též slavnou Shakespearovou komedií „Sen noci svatojánské" či Monetovým obrazem „Snídaně v trávě". Na první pohled trochu komplikované, ve skutečnosti ovšem velmi jednoduché – jako inscenace samotná.

Prostá a mírně éterická scéna nás posouvá do malebných venkovských lesů, kde nacházíme krásné letní sídlo finančního poradce Andrewa (Radek Valenta) a jeho ženy Adriany (Simona Vrbická). Jejich soužití už tolik idylické není. Hned na začátku se dozvídáme o jejich problémech, které jsou z větší části ryze sexuálního charakteru. Kvůli nim se Andy čím dál častěji ubírá ke svým prapodivným vynálezům a Adriana tápe, jak tuto choulostivou svízel vyřešit.

Sex noci svatojánskéS vidinou společného bezstarostného víkendu se k manželskému páru připojí ještě Andyho nejlepší přítel, záletný lékař Maxwell (Jan Teplý), se svou mladičkou a ve všech směrech otevřenou milenkou Dulcy (Henrieta Hornáčková). Do třetice na místo zavítá stárnoucí profesor a pragmatický filosof Leopold (Dušan Sitek) a jeho nastávající žena, půvabně emancipovaná Ariel (Ivana Jirešová). Tři nesourodé páry pomalu rozehrávají úsměvnou hru o všem, co milostné vztahy doprovází: láska, vášeň, manželství a všelijaká úskalí, sex nevyjímaje. O tom ostatně celá hra je. Jedná-li se navíc o inscenaci podle Woodyho Allena, divák se dočká i špetky ironického nadpřirozena, které je schopno hýřit absurditou a patosem natolik, že se musíte popadat za břicho. Milovníci akce navíc ocení i malý nevinný revolver, jenž se ve hře zničehonic objeví a obrátí ji naruby.

Po krátkém seznámení se situací se dozvídáme, že touhy jednotlivých postav se s realitou příliš neshodují a každý se snaží najít radu či porozumění u někoho jiného. Začíná tak kolotoč neuvěřitelně propletených zvratů a komických proměn. Každá z šesti postav se ocitá jednou dole, jindy zas nahoře. Ovšem mluvit o takové dávce emocí by nemělo smysl – to si musíte v divadle prožít naživo.

Sex noci svatojánskéV prvé řadě je třeba zmínit vynikající herecké výkony. Z šesti hlavních aktérů nejvíce zazářili charismatický Radek Valenta, přirozeně působící Jan Teplý a šarmantní Ivana Jirešová. Lehkosti celého díla dopomohly i krásné stylové kostýmy výtvarnice Samihy Maleh, komickému vyznění inscenace přispěla hudba Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Franze Schuberta. Menší výtky by naopak poputovaly směrem ke scénografii. Ačkoli se na scéně využilo otočné jeviště a mnoho působivých stínových efektů, ve výsledku se zdála být značně statická, čemuž nijak nepomohl ani slet mnoha krátkých dialogů uprostřed představení.

Sečteno a podtrženo, Sex noci svatojánské je vztahová komedie o manželských trampotách, která vám na jeden večer pomůže zapomenout na ty vlastní. Místy je sice tak lehká, až máte strach, aby se úplně neztratila, ale takový byl i Allenův záměr při natáčení filmu: „Jeden kritik, kterému se velmi líbí má práce, řekl, že je to jediný povrchní film, který jsem kdy v životě natočil. (…) Ale já jsem chtěl, aby Sex noci svatojánské byl lehký. Chtěl jsem pouhé malé intermezzo mezi smíchem.“ Takový popis vystihuje novou inscenaci Divadla pod Palmovkou naprosto přesně. Chcete-li se příjemně pobavit a odpočinout si od každodenních strastí, bude pro vás Sex noci svatojánské to pravé.


Text: Eva Vergosová
Foto: Divadlo pod Palmovkou

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Woody Allen podruhé v Divadle pod Palmovkou
Antigona zakončila sezónu vydařeným představením
Cyrano dostal na Vinohradech kabát s perlami
Krteček se stal novou noční můrou

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání