Woody Allen podruhé v Divadle pod Palmovkou

Sex noci svatojánskéAmerický režisér Woody Allen je pro české publikum již dobře zavedenou značkou. Některé z jeho děl se dokonce dočkaly divadelního zpracování a publikum si tento zvyk rychle oblíbilo. Pražské Divadlo pod Palmovkou se adaptace Allenova snímku chopilo již dříve a nyní přichází s novou komedií Sex noci svatojánské podle stejnojmenného filmu z roku 1982. Premiéru bude mít 3. a 4. června.


Ze strany divadel jsou adaptace Allenových filmů jakousi sázkou na jistotu. Divák přesně ví, co ho čeká, aniž by předtím snímek viděl. Jde na hravou komedii, která se točí kolem milostných a rodinných vztahů, lásky, vášně a erotiky. Jde na typický „allenovský“ humor plný sarkasmů a absurdity, nachází četné autobiografické rysy a sem tam zavadí o odkazy na všelijaká filmová, hudební, literární či výtvarná díla. „Sex noci svatojánské" vám však nabídne ještě něco navíc.

Sex noci svatojánskéUž z názvu je zřejmé, že půjde o variaci Shakespearovy komedie „Sen noci svatojánské". Hra ovšem nachází inspiraci i v Bergmanově filmu „Úsměvy letní noci" nebo v Čechovově hře „Strýček Váňa", jejím podkladem byl například i Monetův obraz „Snídaně v trávě" či hudba Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Franze Schuberta. Allenův snímek i jeho divadlení adaptace všechna tato díla reflektuje atmosférou, do níž vkládá své postavy. Ve vile uprostřed malebných lesů se sejdou tři různorodé páry - ztřeštěný vynálezce Andy s manželkou Adrianou, filosof Leopold se svou půvabnou snoubenkou Ariel a oddaný lékař Maxwell s milenkou Dulcy. Ti si naplánovali odpočinkový víkend v příjemné společnosti, brzy však vyjde najevo, že se celá situace bude odvíjet úplně jinak. A název „Sex noci svatojánské" rázem dostává jasné obrysy.

Jednotlivé postavy ztvární stálí členové divadla Radek Valenta, Simona Vrbická, Jan Teplý a Dušan Sitek, jako hosté se ve hře představí Ivana Jirešová a Henrieta Hornáčková. Režie inscenace se ujal Petr Svojtka, který má k Allenovým filmům velice blízký vztah. „Mám rád jeho styl inteligentního a intelektuálního humoru. Na divadle mě obecně velmi baví vztahové věci a vztahové komedie a myslím si, že Woody Allen je umí rozehrát opravdu brilantně,“ dodal režisér. Zda bude inscenace brilantní i na jevišti, o tom se můžete přesvědčit v Divadle pod Palmovkou, třeba hned na premiéře 3. a 4. června.


Text: Eva Vergosová
Foto: Divadlo pod Palmovkou


 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání