Woody Allen podruhé v Divadle pod Palmovkou

Sex noci svatojánskéAmerický režisér Woody Allen je pro české publikum již dobře zavedenou značkou. Některé z jeho děl se dokonce dočkaly divadelního zpracování a publikum si tento zvyk rychle oblíbilo. Pražské Divadlo pod Palmovkou se adaptace Allenova snímku chopilo již dříve a nyní přichází s novou komedií Sex noci svatojánské podle stejnojmenného filmu z roku 1982. Premiéru bude mít 3. a 4. června.


Ze strany divadel jsou adaptace Allenových filmů jakousi sázkou na jistotu. Divák přesně ví, co ho čeká, aniž by předtím snímek viděl. Jde na hravou komedii, která se točí kolem milostných a rodinných vztahů, lásky, vášně a erotiky. Jde na typický „allenovský“ humor plný sarkasmů a absurdity, nachází četné autobiografické rysy a sem tam zavadí o odkazy na všelijaká filmová, hudební, literární či výtvarná díla. „Sex noci svatojánské" vám však nabídne ještě něco navíc.

Sex noci svatojánskéUž z názvu je zřejmé, že půjde o variaci Shakespearovy komedie „Sen noci svatojánské". Hra ovšem nachází inspiraci i v Bergmanově filmu „Úsměvy letní noci" nebo v Čechovově hře „Strýček Váňa", jejím podkladem byl například i Monetův obraz „Snídaně v trávě" či hudba Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Franze Schuberta. Allenův snímek i jeho divadlení adaptace všechna tato díla reflektuje atmosférou, do níž vkládá své postavy. Ve vile uprostřed malebných lesů se sejdou tři různorodé páry - ztřeštěný vynálezce Andy s manželkou Adrianou, filosof Leopold se svou půvabnou snoubenkou Ariel a oddaný lékař Maxwell s milenkou Dulcy. Ti si naplánovali odpočinkový víkend v příjemné společnosti, brzy však vyjde najevo, že se celá situace bude odvíjet úplně jinak. A název „Sex noci svatojánské" rázem dostává jasné obrysy.

Jednotlivé postavy ztvární stálí členové divadla Radek Valenta, Simona Vrbická, Jan Teplý a Dušan Sitek, jako hosté se ve hře představí Ivana Jirešová a Henrieta Hornáčková. Režie inscenace se ujal Petr Svojtka, který má k Allenovým filmům velice blízký vztah. „Mám rád jeho styl inteligentního a intelektuálního humoru. Na divadle mě obecně velmi baví vztahové věci a vztahové komedie a myslím si, že Woody Allen je umí rozehrát opravdu brilantně,“ dodal režisér. Zda bude inscenace brilantní i na jevišti, o tom se můžete přesvědčit v Divadle pod Palmovkou, třeba hned na premiéře 3. a 4. června.


Text: Eva Vergosová
Foto: Divadlo pod Palmovkou


 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání