Kdo je tady ředitel? Dokonalá manipulace

Kdo je tady ředitel?Bláznivá komedie „Kdo je tady ředitel?“ od dánského filmového tvůrce Larse von Triera v adaptaci pražského Švandova divadla překračuje mnohé bariéry a vymyká se tradiční představě o divadelní hře. Diváky neustále drží v očekávání dalších šílených a humorných situací.


Třiapadesátiletý dánský filmový režisér Lars von Trier má na kontě celou řadu významných snímků a některé následně dostávají prostor i na divadelních prknech. Stejně jako je tomu i v případě původního filmu "Kdo je tady ředitel?". Toto dílo v nastudování režiséra Daniela Hrbka hraje velmi úspěšně už třičtvrtě roku Švandovo divadlo.

 

Kdo je tady ředitel?Ravn (Kamil Halbich) je šéfem IT firmy, ovšem už deset let to před svými zaměstnanci úspěšně tají a vydává se za jednoho z nich. Všechny nepopulární kroky a „skutečná“ rozhodnutí přenechává řediteli, kterého si vymyslel a jenž pobývá v USA. Ovšem ve chvíli, kdy se Ravn chystá firmu prodat, musí sehnat někoho, kdo postavu ředitele zahraje. Na to se mu skvěle hodí zkrachovalý herec Kristoffer (Michal Dlouhý).

Pro něj má jít jen o epizodní roli na pár minut, jenže když si kupující, islandský obchodník Finnur (Alexej Pyško), usmyslí, že chce u podpisu smluv skutečného ředitele, dostává Kristoffer (jako ředitel Sven) rázem až nečekaně příliš prostoru pro svůj herecký výkon. Jelikož ale ve skutečnosti o firmě, jejím poslání a zaměstnancích nic neví, musí stále více improvizovat a manipulovat. Jako vyznavač neznámého filmaře Gambiniho uplatňuje jeho techniky a repliky do své nové role. Ovšem skvělým manipulátorem je také Ravn, který navíc o řediteli každému z hlavních zaměstanců (Staré šestce) napovídal něco jiného, a tak Kristofferovi radí jednoduchou věc, na všechno odpovídat „Ano.“ Je tedy jasné, že situace se postupně pořádně zamotává a vyústí až v nečekané zvraty.

 

To, co dodává neustále vyprodanému představení, správnou jiskru, je nejen neotřelé zpracování samotného autora, ale také vynikající herecké výkony hlavních protagonistů. Michal Dlouhý dokáže v každé scéně přijít s něčím novým a vypořádává se se svou nelehkou úlohou mistrovsky. Mění hlas, barvu, výraz, prostě nenechá diváka vydechnout. Kamil Halbich v roli mazaného chudáka Ravna také exceluje a vskutku brilantní je pak postava Finnura. Nechat mluvit Alexeje Pyška celou dobu islandsky, to je nejen nesnadný úkol pro herce, ale hlavně vynikající zábava pro publikum.

Kdo je tady ředitel?Na jevišti se děje během představení všelicos, od krmení racků, přes poměrně otevřený sex až po výtečnou párty, která pak nutí celou první řadu poslední půlhodinu neustále vracet nafukovací balónky zpět na jeviště. Občas herci přímo s diváky spolupracují, někdy je nechávají propukat v salvy smíchu a i když jde ve hře spíše o vážná témata, hlediště se hlavně skvěle baví. Kdo je tady ředitel? je výtečná komedie pro všechny generace a poskytuje nevšední uvolnění.



Text: Pavel Urban
Foto: Švandovo divadlo

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání