Hra Z jejího života znovu na scéně Ypsilonky

Z jejího života aneb Kabaret Průvan čili Buduj vlast, posílíš mír, Arnolde!Divadlo Ypsilon vrátilo do svého programu kabaretní hru Z jejího života, která poukazuje pomocí rozdvojeného Já hlavní hrdinky na odlišnou životní situaci jedné postavy, a to ve dvou časových momentech – před padesáti lety a nyní. Nabízí se tedy otázka, žijeme po dobu moderních dějin opravdu v takovém kabaretu?


Bývalá nadšená svazačka. Tak lze charakterizovat ustřední postavu, která se ve své mladší verzi objevuje pod jménem „Včerejší“. Ke kontrastu k ní pak přichází figura „Dnešní“, jež poukazuje na to, jaký život měla jedna kabaretiérka, která inklinovala k totalitnímu režimu. Co je na tom zajímavé? Pro dnešní mladou generaci a nemalou část pamětníků je komunistický režim něco negativního. Když si vybavíme všelijaké zákazy, cenzury a neustálý dohled vládní moci, tak si říkáme, že to přeci nemůže být šťastná doba. Z pohledu „Včerejší“ ale vidíme, jaké nadšení v sobě mnozí nosili a nemusely to být záporné figury. Tehdejšímu systému tito lidé prostě věřili, ať už z vlastní sobeckosti nebo naivity. U „Dnešní“ se vyskytuje skepse, určitá marnost a nespokojenost hlavní hrdinky s tím, co přišlo po revoluci. Ukazuje, že někdy stačí udělat něco pro svůj spokojený život, aby se to za pár let proměnilo v deziluzi. Nutno podotknout, že v případě kabaretiérky hovoříme o profesi umělkyně, tudíž úsměvné momenty přicházejí navíc i s tím faktorem, že občas žije mimo realitu.

Z jejího života aneb Kabaret Průvan čili Buduj vlast, posílíš mír, Arnolde!Odlehčení mezi jednotlivými scénkami ve hře nabízí hudební doprovod, který rovněž navozuje dobu dřívější. Tím, jak celým interiérem divadla zní tóny písní typu „Blues pro Tebe“, se do dané doby ponoří nejen ti, kteří toto období zažili, ale atmosféru rovněž okusí i později narození. V kombinaci s vizualizacemi na plátně, kde divák rozpozná obličeje jedněch z největších tyranských vůdců našich dějin (Stalin, Gottwald), si přeci jenom většina řekne „ne, to už nikdy“.

Máme litovat ty, kteří nelitují svých činů?
Hra „Z jejího života aneb Kabaret Průvan čili Buduj vlast, posílíš mír, Arnolde!“, jak zní celý její název, měla premiéru bezmála před třemi lety a po roční pauze ji Studio Ypsilon opět zařadilo do svého repertoáru. Scénář napsal Jiří Just a spolu s režisérem Janem Schmidem mu dali jevištní podobu, která je povětšinou humorná, někdy absurdní a hlavní hrdinka spíše politováníhodná. Ukazuje se totiž, jak naivita některých lidí dokáže zaslepit určitou morální stránku člověka. U stěžejní postavy v podobě „Dnešní“ je cítit nespokojenost, že život nevyšel dle jejích představ. Jeden si říká, jestli jí nemá politovat, protože patří mezi ty, „kteří nepřevlékli kabát“ po změně režimu. Na druhou stranu pesimismus a určitá zapšklost poukazují na to, že daná osoba myslí jen na sebe a viní celý svět kolem ze zpackaného života.

Z jejího života aneb Kabaret Průvan čili Buduj vlast, posílíš mír, Arnolde!


Hlavní postavu, konkrétně podobu „Dnešní“, ztvárnila herečka Jana Synková, která do hry přinesla svůj osobitý smysl pro humor i schopnost vtělit se do figury jednoduše smýšlející ženy. Ta pak vypadá trochu jako karikatura tohoto typu lidí. Tím ale hra dostává mnohem humornější ráz, což ke kabaretu patří stejně jako ironie a nadsázka. V dalších rolích se objeví Renata Rychlá coby „Včerejší“ nebo Jozef Zíma s hudebním doprovodem. Nejbližší termín představení, na který můžete zavítat, je čtvrtek 21. dubna.


Text: Aneta Šimonková
Foto: Studio Ypsilon
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Ve Vratkých prknech Arnošta Goldflama ztvárňují herci herce
Vstupenky na METROpolitní léto hereckých osobností jsou již v prodeji
Ypsilonka obnovuje kabaret Z jejího života
Deadline: Večírek s prvky onanie, moci a lajn

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání