DÍVČÍ VÁLKA – nová éra: Ringo Čech má tvrdou konkurenci

Dívčí válka - nová éra
Nejúspěšnější dílo autora a umělce Františka Ringo Čecha, Dívčí válka, se nyní dočkalo nového zpracování. Premiéra se pořádala v úterý 18. ledna ve večerních hodinách v pražském Divadle Radka Brzobohatého. V čem je toto představení jiné a jaké byly dojmy veřejnosti po prvním představení, vám prozradíme právě teď.

 

 
Historická komedie „Dívčí válka“ slaví už třicet let velké úspěchy. Zájem veřejnosti ani po těch dlouhých letech neopadá. Nyní se však tato inscenace dočkala sestřičky, a to díky divadelní společnosti Artur. Co herce vedlo k tomu, že se rozhodli zrovna pro tuto hru? „Sám božský Ringo hraje se svým souborem Dívčí válku téměř třicet let. A nejen my ji považujeme za nejlepší divadelní hru, kterou kdy napsal. Má jen jedinou chybičku - je napsána pouze pro osm herců. Ovšem těch, kteří by si v ní chtěli zahrát, je daleko více. Potěšující je to, že se jedná o herce nastupující generace,“ prozradil Jindra Kriegel, režisér a současně představitel Přemysla. Doufá, že se jejich zpracování ujme a bude se také hrát minimálně třicet let.

 

Dívčí válka - nová éraKdyž se Ringo Čech doslechl o nápadu nového zpracování svého díla, nebyl prý zpočátku vůbec nadšený. Když si však nechal vysvětlit ideu o poselství pro budoucí generace a slyšel o touze zahrát si v tak božské hře, jakou Dívčí válka je, rozhodl se nakonec svolit a udělil souboru autorský souhlas. Veselohra je tak i vhodně nazvaná „Dívčí válka – nová éra“. Můžete se těšit na setkání s bájnými postavami známými z českých luhů a hájů. V roli roztoužené Vlasty se představila herečka Miluše Bittnerová, která přiznala, že nabídku ke spolupráci přijala především proto, aby si mohla zahrát tuto roli. Zhostila se jí vskutku s nadšením, protože její výkon byl na jevišti ohromující a velmi důvěryhodný. Běda muži, který by jí chtěl odepřít poslušnost.

 

Silného Bivoje zastal moderátor a herec Tomáš Krejčíř. Na rozdíl od Čechova zpracování, nebude nosit celé představení plyšového kance na zádech, mluvit ale nebude o ničem jiném. Na dotaz, zda by také dokázal zabít kance holýma rukama, reagoval slovy: „Já mám pro tuto roli výbornou průpravu. Můj tatínek dělal léta vedoucího prasečáku, takže jsem se o prasatech naučil takřka všechno.“ Skolit divočáku by mu tedy prý rozhodně nemohlo dělat problémy, dodával optimisticky.

Dívčí válka - nová éra
Cudnou Šárku si na premiéře zahrála Šárka Vaculíková. Ta se do své role velmi vžila. Na první pohled působila jako opravdová lilie, pak ale poodhalila svou roztouženou povahu pokaždé, když se v její blízkosti objevil Ctirad. Zatímco její milý by s ní pobíhal po březovém háji, Šárka by tam raději prováděla jiné věci. V budoucnu bude tuto roli alternovat také Tereza Šefrnová, která má však v současné době zdravotní problémy.

 

Do role stydlivého panice Ctirada byl obsazen herec a moderátor Miroslav Šimůnek. Ten naopak často bývá bulvárními plátky vykreslován jako pěkný divoch. Na otázku, zda si na tuto roli nezvyká těžko, se mu nechtělo příliš odpovídat. Nakonec však prozradil, že on sám sebe považuje za člověka v duši nepolíbeného. Roman Slovák se objevil ve dvojroli Vojena a Častavy. Měnit mezi mužskou a ženskou rolí mu nepůsobilo nejmenší potíže. Přítomné diváky velice pobavil, jak svým podáním panenské krásky, která mnoho rozumu nepobrala, tak i jako postižený člen Přemyslovy družiny.

Dívčí válka - nová éra


Půvabnou Kazi ztvárnila modelka Dominika Kadlčková. Při tom jak působí křehce a něžně, byste si ji s oštěpem v ruce asi jen těžko představovali. A přece. Když přišel Vlastin dopis s povelem „do zbraně“, chopila se jí radostně. Ačkoli se Kadlčková věnuje profesionálně modelingu, padla jí tato role jako ulitá a s jejím podáním neměla vůbec žádné problémy. Naopak vypadala velmi přirozeně a po boku Tomáše Krejčíře spokojeně.

 

Největší eso jaké má divadelní spolek v rukávu je Petr Jablonský. Ačkoli podávají všichni herci skvělé výkony, on v roli božského pěvce Lumíra sype z rukávu jednu hlášku za druhou. Samozřejmě dojde i na jeho imitátorské schopnosti, v čemž je u nás považován za nejlepšího ve svém oboru. Paradoxně mu právě toto působilo zpočátku trochu problémy, protože při zkouškách dlouho hledal pro Lumíra ten „správný hlas“. Nakonec ho ale našel. A kdo ho uslyší, bude na něj velmi rád vzpomínat a koutky úst mu budou škubat ještě dlouho potom.

 

Dívčí válka - nová éraOpomenout nesmíme ani němého člena mužské družiny, kterého ztvárnil mladý herec Petr Srna. Silou vůle během celého představení opravdu nepromluví ani slovo. Podařilo se nám ale zjistit, že mimo pódium je velmi výřečný. Zda si od mlčení uleví alespoň o přestávce, nebo začne mluvit až po skončení představení, však zůstává tajemstvím.

 

Ani kníže Přemysl nezůstává pozadu. Byť na oko truchlí pro svou právě zemřelou ženu Libuši, tak už pomalu vystrkuje ďábelské růžky, když plánuje, jak nejlépe využít znovu nabyté svobody. Jenže se ocitá v nelehké situaci – nové ženy se mu zachtělo, ale do ženění se nehrne. Musí odolávat vdavek chtivé Vlastě, která po něm touží celým tělem i duší. Jenže Jindra Kriegl je ve své roli natolik neoblomný, až to vyústí v dívčí válku.

„Dívčí válka – nová éra“ je neotřelá, humorně zpracovaná a má svou vlastní tvář. Dějem prostupují známé písně, které vždy podpoří sílu daného okamžiku. Pestrá a hezky zpracovaná ja jak scéna, tak i jednotlivé kostýmy. Inscenace se pohybuje na pomezí hry a reality. Na jednu stranu pojednává o historickém tématu, na druhé však vtipně naráží na současná témata. Jak říká Jindra Kriegl: „Nečekejte žádné poselství či katarzi. Jde nám jen o jediné – bavit. Bavit diváky a bavit sebe.“. Nutno dodat, že toho efektu se jim podařilo docílit. Diváci odcházeli z premiérového představení s úsměvem a šťastní, že na chvíli zapomněli na své každodenní starosti. Uvidíte, jaké to je, když si herci hrají.

 


FOTOGALERIE k premiérovému představení "Dívčí válka - nová éra" k nahlédnutí ZDE

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání