Bardo Thödol – rocková opera o tom, co nás čeká po smrti

Bardo ThodölUrčitě už se každý z nás někdy zamyslel nad tím, co nás čeká po životě? Nová opera Bardo Thödol vám poodkryje tajemství lidského bytí i posmrtné existence. Premiérové představení se odehraje již v pondělí 29. listopadu v Metropolitním divadle Praha. V hlavní roli se představí Viktor Dyk.

 

Pražské Metropolitní divadlo představilo na svých prknech již dvě úchvatná představení rockových oper „Oidipus Tyranus“ a navazující „Antigonu“. Tento nový žánr diváky ohromil a sklízí velké úspěchy. V hlavních rolích se představují výborní zpěváci, například Kamil Střihavka, Jan Toužimský, Pavla Forest, Lukáš Písařík či Vlasta Horváth. Scéna je navíc obohacena o kreativní umělecká vystoupení – ohnivou show, akrobatické prvky či taneční kreace. Nyní přichází v pořadí třetí rocková opera nazvaná Bardo Thödol.

Bardo Thodöl


Příběh vypráví o tom, co nás čeká po smrti a jakými úskalími si musí projít lidská duše, než se může zrodit znovu. Jak bychom se měli chovat a prožít svůj život, abychom se znova nezrodili? Moudrost vychází z Tibetské knihy mrtvých, která je základním kamenem buddhismu, učení mistrů. Po dlouhá léta patřila k tajným naukám a její osvícenost přecházela z generace na generaci až do 14. století, kdy se všeobecně rozšířila. Je předčítána živým i mrtvým, aby se jejich duše mohla správně orientovat a rozhodovat v dramatickém a záludném světě na druhé straně.

 

Více o mystickém díle uvedl jeden z tvůrců Milan Steigerwald. “Asi v šestnácti jsem se dostal ke knize o životě po životě a velmi mě zaujala. Přes další věci jsem se dostal až k Tibetské knize mrtvých, tedy k opisu textu. A narozdíl třeba od Bible či jiných textů jsem se s ní ztotožnil,” prohlásil Steigerwald.

 

Bardo ThodölPředstavitel hlavní role, Viktor Dyk, bude procházet různými dobrodružstvími i krutými lákadly světa Barda. Hříšník potkává „Jasné světlo“ v jeho nejryzejší podobě, „Univerzální dobroty“, tantrická božstva pokojná i rozhněvaná, nebo dokonce pána Smrti. Protože je jeho karma zatížena, musí se po smrti znovu vtělit a žít další život. Díky hlasu svého průvodce to bude však jeho poslední existence se šťastným koncem.

 

Kromě zpěváka Viktora Dyka se můžete těšit také na další představitele Leška Semelku, Petra Opavu či operní sopranistku Miroslavu Časarovou. Uvidíte mystické představení, mantry skutečných tibetských mnichů, etnické nástroje i symfonický orchestr. Specialitou budou ohnivé loutky divadla KVELB. V letošním roce se však odehraje pouze jediné představení, proto se nezdráhejte, ať vám tato příležitost neuteče.

Více informací naleznete na stránkách www.rockopera.cz.

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: oficiální stránky akce

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání