Jan Solpera mluví písmem

SolperaZnámý výtvarník Jan Solpera dostal krásný dárek k 70. narozeninám. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (VŠUP) mu ve své výstavní síni připravila retrospektivní výstavu, na níž jsou vidět nejznámější Solperova díla z oblasti typografie, plakátové, knižní a známkové tvorby.


Jan Solpera věnoval VŠUP většinu svého života. Nejdříve zde v letech 1959-1965 studoval a od roku 1973 na škole dalších třicet let působil jako pedagog, od roku 1992 dokonce jako profesor. Vedl „Ateliér písma a typografie“, a nyní se mu lidé z VŠUP odměnili. Retrospektivní výstava byla připravena k jeho sedmdesátým narozeninám, které Solpera oslavil na konci minulého roku.


Jeho bohaté dílo přináší celou řadu produktů. Ve svém raném období tvorby spolupracoval s časopisem „Tvář“, a také s Divadlem Na zábradlí, pro které vytvořil krásné plakáty pro hry, jako jsou „Tři sestry, Rusalka“ či „Král Ubu“. Solperův rukopis ale široká veřejnost zná také z obalů různých knih, případně z celé řady poštovních známek.

SolperaRodák z Jindřichova Hradce je po celý život spjat s písmem. „Písmenka mě nepřestávají fascinovat, protože nejsou jen prostředkem k stabilizování a předání lidské myšlenky, ale svou výtvarnou formou dovedou tuto myšlenku konkretizovat a umocnit,“ říká sám Solpera k tomuto vztahu. Písmo je pro výtvarníka způsob verbálního vyjádření. Sám některé typy písma navrhuje a v každém případě si s písmenky nezaměnitelně hraje.

V neposlední řadě může prakticky každý znát Solperovy značky a logotypy. Například vytvořil loga pro Českou národní banku, Akademii věd či společnost Subterra. Za svůj život získal přes čtyřicet ocenění a zúčastnil se přes 160 výstav. Jeho díla můžete vidět každý den kromě neděle od 10 do 18 hodin, až do 20. března. Vstup na působivou výstavu je zdarma.


Text: Pavel Urban
Foto: oficiální stráky akce

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání