ČESKÉ FILMOVÉ LOUTKY: Jak ožívají pohádky

ČESKÉ FILMOVÉ LOUTKYUnikátní výstava České filmové loutky je až do konce roku k vidění ve Strahovském klášteře. Téměř 500 originálních loutek a dekorací přiblíží návštěvníkům mnohé pohádkové hrdiny, které jsou známé jen z televizních obrazovek. Především děti dostanou zcela nový pohled na animovanou, kreslenou a loutkovou tvorbu.


Malebné prostory Strahovského kláštera vás pohádkově naladí na radostná setkání s postavičkami a příběhy, které znáte hlavně z Večerníčků. Na chodbách jsou vystaveny nákresy scén z velmi známých pohádek, jako Bob a Bobek, Maxipes Fík, Káťa a Škubánek, Mach a Šebestová, Rumcajs a řada dalších. Například Sněžný muž Hugo je nakreslen na speciálních fóliích (ultrafánech), které se posouvají na pozadí a vytváří tak pohyb v kresleném filmu. Pro jeden díl takového snímku je potřeba nakreslit deset až patnáct tisíc obrázků. Výhodou je, že v dnešní době už se kresby dávají do počítače a příběhy se nenatáčí na speciálním snímacím stole, jako dříve.


Další významnou součástí výstavy jsou loutky, kterých je ve třech výstavních sálech několik stovek. V konkrétních 3D scénách zde můžete vidět výjevy z pohádek jako Broučci, Lakomá Barka z Fimfára, Ferda mravejec, Bajaja, z filmu Na Půdě či ze seriálu Pat a Mat. A pro bystřejší návštěvníky se objeví i Pan Tau, jehož kostým si můžete také zblízka prohlédnout. Na své si přijdou také děti, které si mohou vytvořit ve speciálních dílnách vlastní animovaný film, vyrobit svou loutku, nebo se ve speciálním točícím předmětu přesvědčit, jak lze rozpohybovat jednotlivé kresby do navazujících záběrů.

 

VÝSTAVA ČESKÉ FILMOVÉ LOUTKYStarší zase mohou sebe i své potomky poučit díky informacím, jak například animovaný či kreslený film vzniká, případně jaká byla jejich historie u nás. Na výstavních deskách jsou také vizitky hvězdných tvůrců českého animovaného filmu. Životy šesti velikánů tohoto oboru (Jiří Trnka, Břetislav Pojar, Vlasta Pospíšilová, Adolf Born, Zdeněk Miler a Zdeněk Smetana) jsou vskutku pozoruhodné a navíc kromě pana Trnky všechny tyto osobnosti stále žijí.

 

Velmi vzácnou výstavu připravila Jana Sommerová ve spolupráci s Krátkým filmem produkční s. r. o. a Královskou kanonií Premonstrátů na Strahově pod patronátem pětice žijících, výše zmíněných, umělců. Expozice je ve Strahovském klášteře k vidění až do 31. prosince tohoto roku. Otevřeno je každý den od 9 do 12 hodin a od 12.30 do 17 hodin.



Text: Pavel Urban
Foto: Pavel Urban

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání