Jak pomoci zničenému Japonsku?

koncert pro JaponskoJen těžko si v evropských zeměpisných šířkách představíme katastrofu, která před týdnem postihla vzdálené Japonsko. Prosperující císařství proslulé unikátní kulturou a životním stylem zasáhlo zemětřesení o devastující síle devíti stupňů Richterovy škály. Východní pobřeží následně zalila třiadvacet metrů vysoká vlna tsunami, jež smetla celá města, vesnice i lidské životy ze zemského povrchu.


Výčet neštěstí, která ostrovem zmítají, však stále nekončí. Obyvatelé se nadále obávají, že by se mohlo vzedmout nové zemětřesení a s ním další nečekané otřesy a ničivé vlny. Třetí hrozbu představuje poškozená jaderná elektrárna Fukušima. Narušení jejího chladicího systému vedlo k přehřátí reaktorů a následným výbuchům a požárům. Ty vytvořily radioaktivní mrak, který zamířil nad Tichý oceán. Přes 200 tisíc lidí z okolí elektrárny muselo být evakuováno. V jejich domovech jim hrozilo ozáření rakovinotvornou radiací. Úřady se snaží reaktory chladit mořskou vodou a tvrdí, že opakování černobylské katastrofy nehrozí. Mnoho obyvatel však již bylo vystaveno nebezpečným dávkám ozáření.

koncert pro JaponskoSoučasné statistiky hovoří až o sedmnácti tisících obětí, materiální škody se počítají v miliardách dolarů. Půl milionu lidí přišlo o své domovy. Obchody zejí prázdnotou. Světově významný japonský průmysl se opět propadá do recese. Japonská vláda prohlásila, že aktuální situaci v zemi považuje za nejhorší od konce druhé světové války. Při výčtu katastrof je jasné, že se Japonsko bez pomoci mezinárodního společenství neobejde. Devadesát jedna zemí nabídlo postižené zemi pomoc. Japonsko zatím přijalo patnáct zahraničních záchranných týmů. Jak ale mohou pomoci řadoví občané České republiky, kterým japonská katastrofa není lhostejná? Způsobů je hned několik.

I v případě japonské katastrofy využívají humanitární organizace dárcovských  SMS – zprávu ve tvaru DMS ADRA nebo DMS ARMÁDASPÁSY pošlete na číslo 87777. Jedna SMS zpráva vás přijde na 30 Kč, z toho 27 Kč půjde na pomoc Japonsku. Větší obnos lze zaslat na účet Červeného kříže (číslo účtu  222826/5500, variabilní symbol 999), na konto ADRY (č. ú. 4028 4028/0300, var. sym. 394) či Armády Spásy (č. ú. 475 335 533/0300, var. sym. 222).

Milovníci dobré hudby mohou spojit příjemné s užitečným a vyjádřit svou podporu na Koncertě pro Japonsko, který se koná 29. března ve Velkém sále pražské Lucerny. Na pódiu zahraje Vypsaná fixa, Už jsme doma, Psí vojáci, Sunshine nebo rockerka japonského původu Yumiko Ishijama. Večerem solidarity bude provázet proslulý majitel cestovních kanceláří Tomio Omakura. Výtěžek z koncertu poputuje na fond pomoci obětem. Lístky na Koncert pro Japonsko jsou k mání za 200 Kč v síti ticketsforpeople.cz, na místě budou stát 250 Kč. Lidé, kteří chtějí přispět, ale nemohou na koncert přijít, mají možnost zakoupení symbolické vstupenky v ceně 200 Kč. Cest jak pomoci Japonsku je mnoho. Proto neváhejme a pošleme zemi aspoň drobnou podporu. Třeba ji někdy budeme potřebovat zase my.


Text: Klára Votavová
Foto: Oficiální stránky akce


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání