Animovaná dvojčata Rosa a Dara vstupují do kin jako speciální hodinové pásmo dobrodružných příběhů pro děti

kulturní servis pulsPásmo filmů pro děti – formát, který českým kinům chybí, zvolil na základě poptávky kin producent Vratislav Šlajer při uvedení nového animovaného filmu režiséra Martina Dudy Rosa & Dara a jejich velké prázdninové dobrodružství. Dětské diváky tak ve vybraných kinech čekají kromě prázdninového dobrodružství animovaných dvojčat v pětadvaceti minutovém filmu ještě 3 krátké příběhy.


Rosa s Darou v krátkých příbězích mimo jiné vysvětlí, proč prší nebo co je gravitace, zároveň diváci uvidí i tři oceňované krátké animované filmy z produkce FAMU – Nový druh, Malý Cousteau a Mythopolis. Rosa s Darou celé pásmo s názvem Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství určené speciálně pro kina také moderují, do české kinodistribuce ho uvádí 15. října společnost CinemArt.

Přestože tvůrci filmu ukážou Rosu a Daru v českých kinech, projekt je od začátku profilován pro mezinárodní distribuci prostřednictvím VOD platforem a uvedení v televizích. Animovaná dvojčata se později objeví v televizním seriálu, v plánu je i kniha, interaktivní online hry a další variace. „Diváci, zvláště ti mladší, už dneska sledují příběhy různým způsobem a my jim pošleme Rosu a Daru naproti,“ říká producent Vratislav Šlajer z Bionaut Animation, který už s připravovaným seriálem bodoval například na prestižním Cartoon Foru pro největší televizní hráče v Toulouse a už v tuto chvíli ho přes londýnskou distribuční společnost Media I. M. prodává do zahraničních televizí. Oficiální předprodej byl zahájen už letos v Cannes na MIPTV, uznávaném mezinárodním trhu s televizním a digitálním obsahem. Filmaři se v současné chvíli chystají vyrobit 52 jedenáctiminutových epizod.

Film popisuje příběh sedmiletých dvojčat, která strávila prázdniny u vynalézavé babičky s šikovným dědou, kteří mají garáž plnou tajuplných vynálezů, létající auto a mimořádného psa jménem Laiko. Zahrada prarodičů nabízí spoustu zákoutí, babička bádá a pěstuje různé zajímavé květiny, děda chová krávy. Když stádo krav zmizí, vydávají se po nich dvojčata pátrat doslova po celé zeměkouli. Casting na dětské hlasy vyhrály Michaela Skalníková a Justýna Hrazdirová, členky Dismanova rozhlasového dětského souboru, do role babičky byla obsazena herečka Jana Štěpánková.

kulturní servis puls

Inspirací byly tvůrcům klasické dobrodružné příběhy ve stylu Indiana Jonese nebo Kačeřích příběhů, kromě akce a humoru je pro ně podstatný i celkový obraz světa. Rosa a Dara jsou aktivní holky, které vždy hledají řešení, a jejich technicky založená babička je pro ně zdrojem informací a inspirace. Filmaři se zároveň vyhýbají zavedeným klišé o rolích chlapců a dívek, stejně tak absence rodičů v příběhu je záměrná a zábavným způsobem se ve filmu zdůrazňuje význam vztahu vnoučat a prarodičů. Rosa a Dara v sobě kombinují různorodé věci, jako Velorex, dědu s novinami Le Figaro, babiččin dům v architektonickém stylu pozdní kalifornské neogotiky, létající Mercedes, vše v kabátku slušivého retro-designu, a k tomu tři ženy v hlavní roli, dvojčata a babičku, věkově od sebe velmi vzdálené. „Projekt je unikátní v tom, že v sobě mísí západní vyprávěcí postupy a trendy, ovšem prezentované v sofistikovaném a vysoce estetickém prostředí typickém spíše pro náš region. Je to akční dobrodružný film, který diváky obohacuje o další vědomosti. Děti samy pak budou rodičům vysvětlovat, jak věcí fungují,“ říká režisér Martin Duda. Duda je sám otcem dvojčat jménem Rosa a Dora, která ho také k vytvoření tohoto projektu inspirovala.

Rosa a Dara představují kombinaci 2D a 3D animace. „Vizuální složka filmu je kombinací 3D grafiky, kresby a malby. Všechny charaktery jsou původní výtvarné návrhy přenesené do 3D světa. Technologie dovoluje například přijímat osvětlení, vrhat stíny, kamerou kroužit všelijak kolem, svět je pak tvořen stromy, mraky, nejrůznějším pozadím malovaným akvarelem,“ popisuje režisér Duda. Na několikaměsíčním vzniku scénáře se podíleli čtyři scenáristé (Kristina Nedvědová, Hynek Trojánek, Jiří Vaněk a Kateřina Karhánková), na výrobě obrazu pracovalo zhruba tři čtvrtě roku ve studiu Kredenc tři až sedm grafiků, animátorů a kompozitorů. Kromě režiséra Martina Dudy, jehož absolventský film Jsem větší a lepší byl nominován na studentského Oscara, byl za výrobu zodpovědný technický režisér Milan Kolář, který má zkušenosti z práce na animovaných seriálech pro BBC. Hudbu k filmu složil Marek Doubrava.

„Naším úkolem coby filmových tvůrců je vyprávět příběhy a pomáhat divákům lépe porozumět světu kolem. Oba jsme otcové a žijeme pro naše děti, v dětství jsme milovali dobrodružné a fantastické filmy, jeden takový jsme se tak snažili vyrobit i pro ně,“ shrnují producent Vratislav Šlajer a režisér Martin Duda. Úvodní film k televiznímu seriálu vznikl v koprodukci s Českou televizí a s podporou Fondu kinematografie a programu Media Kreativní Evropa. V rámci hodinového pásma určeného dětem a jejich rodičům i prarodičům se objeví především v menších kinech po celé republice.

 

Text: Martina Chvojková
Foto: Oficiální foto filmu

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání