Novinka na Shakespearovských slavnostech? Richard III. s Jiřím Langmajerem

Shakespearovské slavnostiJen co se přiblíží léto, všichni netrpělivě vyhlíží plakáty, které lákají na Shakespearovské slavnosti. A ve vizuálech hledají nová ztvárnění i hrající umělce. Pro letošní ročník to je Richard III. s Jiřím Langmajerem.


Drama Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli připravuje festival Letní shakespearovské slavnosti jako novinku, kterou přiláká řady nadšených diváků.  Každoroční divadelní podívaná je jednou z nejnavštěvovanějších festivalových atrakcí v Čechách. Ve svém kalendáři si proto vyhraňte období od 26. června do 7. září, kdy se festival bude konat v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a ve Zvolenu a poprvé v historii zavítá i do Plzně. Co vás na Letních slavnostech, které hrají díla jednoho z nejslavnějších světových dramatiků všech dob, čeká?

Je to démon
Shakespearovské slavnostiNemůžeme začít jinak, než příběhem Richarda III., který je největším ze všech Shakespearových bídáků. Ten se představí na Letních shakespearovských slavnostech poprvé a v titulní roli se ukáže Jiří Langmajer, který ztvární postavu pod taktovkou režiséra a autora úpravy slovenským divadelníkem Martinem Hubou. Jeho práce jste mohli vidět na slavnostech už dříve, kdy nastudoval hry Král Lear a Romeo a Julie.

„Potřeboval svět Richarda anebo potřeboval Richard svět, aby mohl roztočit ten svůj děsný tanec smrti?,“ zamýšlí se nad postavou démona režisér Martin Huba. „Richard III. je totiž totiž ďábelsky dobrý tanečník a je dobré se s ním občas potkat na parketu. Už proto, aby nás ztráta morálky a svědomí -  což je hlavní melodie, na kterou Richard tancuje -  netěšila, ale děsila. Proto říkám: Vítej Richarde! Nejvyšší čas! Potřebujeme Tě!,“ uvádí režisér.

„Na Richardovi III. mě inspiruje hlavně spolupráce s Martinem Hubou, u kterého obdivuju jeho neutuchající entuziasmus, poctivost a upřímnost, se kterými k práci přistupuje“, říká Jiří Langmajer. Poukazuje i na to, že ještě před zahájením první čtené zkoušky mu režisér věnoval  desítky hodin času, aby s ním celou hru i jeho roli podrobně připravil. Svůj text se Jiří Langmajer učil v autě během mnoha cest mezi Prahou a Bratislavou, kde s Hubou současně zkoušeli Čechovova Racka. „V posledních měsících jsem takhle najezdil přes 4000 km a díky Richardovi, kterého jsem si za volantem předříkával, mi ty nekonečné jízdy mnohem líp utíkaly. Řítil jsem se po D1 a zároveň jsem byl v londýnském Toweru jako Richard III., vévoda z Glostru,“ říká herec.  

Shakespearovské slavnostiNa koho se ještě můžete na slavnostech těšit? Richardem ďábelsky sváděnou Lady Annu bude hrát Klára Issová, zrazeného bratra Clarence ztvární Kamil Halbich.  Královnu Alžbětu hraje Simona Postlerová, královnu Markétu ztělesní Eva Salzmannová. Jako Catesby se představí Marek Taclík, v roli lorda Buckinghama uvidíme Karla Dobrého.  Dále hrají Ladislav Hampl, Ivan Lupták, David Suchařípa, Daniel Bambas, Tomáš Pavelka, Zdeněk Dušek, Marek Ronec, Radka Fidlerová, Karel Vlček, Jiří Schwarz, Lukáš Langmajer, Vilém Udatný  a jiní.

Marná lásky snaha

Další novinka slavností. V dynamické a hravé komedii lásky účinkují Lukáš Hejlík a Kateřina Janečková – dvojice, kterou známe z televizního seriálu Ošklivka Katka. Přidejme ještě Michala Kavalčíka. Ano, ten, který ztělesňuje „Rudu z Ostravy“. Díky tomuto výčtu hned pochopíte, že o zábavu nebude nouze. Představení plné hudby a živé herecké akce připraví pro ostravskou část slavností režisér Ondrej Spišák. „Marná lásky snaha je bláznivá komedie plná slovního a situačního humoru, která si střílí z lidské domýšlivosti a zároveň přesně popisuje směšné lidské chování ve věcech lásky,“ říká režisér, který chce téma přiblížit hlavně mladým divákům.  

V České republice poprvé uvidíme ještě jednoho Richarda III., tentokrát ale v podání slovenských divadelníků. Představení s Robertem Rothem v hlavní roli uvádějí slavnosti třikrát koncem července na Pražském hradě. Lady Anne hraje Táňa Pauhofová, zuřivou královnu Markétu ztvární Dana Batulková. Buckinghama nastudoval Alexander Bárta, Wiliama Catesbyho hraje Petr Halberstadt. Režisérem hry je Marián Pecko.

Festival uvede i reprízy dříve úspěšných her. Naposledy se představí Jindřich IV., zůstávají Vesele paničky windsorské nebo Romeo a Julie. Bratislavě a v Brně bude mít premiéru komedie Dvaja páni z Verony v režii divadelníka a hudebníka Petera Mankoveckého se Zuzanou Norisovou, Evou Kodešovou, Martinem Zounarem, Ľubošem Kostelným a jinými.   

Více informací o letošním programu, cenách vstupenek a možných slevách je na www.shakespeare.cz nebo na www.ticketportal.cz.

 Text: Aneta Šimonková
Foto: Shakespearovské slavnosti (Pavel Mára, Viktor Kronbauer)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání