Havel se vrátil na Hrad, bohužel ale pouze dočasně

VÁCLAV HAVELPražané dnes důstojně uctili památku prvního prezidenta. Václav Havel byl převezen z Pražské křižovatky do Vladislavského sálu na Pražském hradě. Prostor je přístupný široké veřejnosti, která se tu s ním může  rozloučit. V pátek se uskuteční pohřeb, na nějž dorazí řada známých osobností. Také my jsme dnes vyrazili na Hrad, abychom vzdali hold jednomu z největších Čechů.


Smuteční obřad začal v osm hodin ráno. Rakev s ostatky Václava Havla byla naložena do černého mercedesu, který vyrazil z Pražské křižovatky směrem ke Karlovu mostu. Od samého začátku doprovázel vůz dlouhý zástup lidí, a čím delší kus cesty měl za sebou, tím více houstl. S kolegyní jsme se rozhodly, že se k početnému davu přidáme až na druhém břehu řeky. Vyčkaly jsme v horní části Malostranského náměstí, abychom lépe viděly, až se bude konvoj blížit. V hlavním městě žiji takřka celý život, ale takové ticho a klid jsem tu ještě nezažila.

VÁCLAV HAVELLidé obklopili po obou stranách ulice, kterými měl smuteční průvod vést až nahoru k Hradu. V tu chvíli by byl možná opravdu slyšet i špendlík, kdyby ho někdo upustil na zem. Ticho přehlušil bouřlivý potlesk vyjadřující uznání a vděčnost. To se právě přiblížil černý mercedes. Před ním pomalu kráčeli policisté zajišťující hladký průjezd mezi davy Havlových příznivců. Všichni přikyvovali a poslušně se přidávali k průvodu směřujícímu do kopce na Loretánské náměstí. Tam už vyčkávala seřazená hradní stráž i vojsko. Černý vůz projel kolem nich a zastavil opodál. Zástup lidí byl však náhle policisty zastaven. Dále už pokračovali jen rodilí příslušníci. Ostatní se museli přesunout oklikou na Hradčanské náměstí, kde měl ceremoniál pokračovat.

Rakev s Václavem Havlem byla mezitím přeložena na lafetu houfnice taženou šestispřežím starokladrubských koní. Ta v minulosti převážela při pohřbu i prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prostor před I. nádvořím se postupně zaplňoval, až zde byla hlava na hlavě. Zhruba půlhodinové čekání doplňovaly smutné tóny hradního orchestru. Už v té chvíli se mnohým zasklily oči. Postupně však začala hudba sílit, což bylo znamením, že se průvod s prvním prezidentem pomalu blíží. Ač po celou dobu prozařovalo na obloze slunce, náhle se nad Pražským hradem setmělo. A ve chvíli, kdy se k bráně nádvoří přiblížili první vojáci, spustil se drobný déšť. Lidé tleskali. Kolem prošla nejprve hradní stráž následovaná muzikanty a za nimi lafeta. Za tou smutně kráčela rodina v čele s Dagmar a její dcerou Ninou. Nechyběl ani současný prezident Václav Klaus se svou chotí Livií a armáda. Najednou se bouřlivý potlesk rozrostl o další zvuk. To mnozí z přítomných sáhli do kapes a začali cinkat klíči. Toto dojemné gesto rozplakalo i poslední přihlížející.

VÁCLAV HAVELDalší část obřadu se pak konala v samotném Vladislavském sále. Zde památku Václava Havla, obhájce demokracie a svobody, nejprve uctili nejvyšší ústavní činitelé. Václav Klaus zde přednesl krátký projev, ve kterém zmínil, že Havel byl nejen demokratickým prezidentem České republiky, ale rovněž mezinárodně uznávaným symbolem boje za svobodu a demokracii. Poté byly prostory zpřístupněny veřejnosti. Heslo: „Pravda vítězí nad lží a nenávistí“ si jistě bude navždy pamatovat každý, kdo si cení zásluh tohoto výjimečného muže.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová


 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání