Čeští lvi už pomalu řvou v kleci

Český levRok uplynul jako voda a Čeští lvi jsou už natěšení v kleci, až se dostanou k novým majitelům. Pamatujete ale, jakými filmovými díly nás umělci oblažili? Namátkou vybereme Lidice, Alois Nebel, Odcházení, V peřině nebo Muži v naději. To ale není zdaleka vše.


Každoroční udílení filmových cen se vždy těší velkému zájmu. Jednak kvůli tomu, kdo si odnese sošku krále zvířat za umělecké zpracování v oblasti režie, střihu, scénáře kamery nebo hereckých výkonů, ale také se vždy očekává, kdo diváky provede přímým přenosem. V minulých letech excelovali Jan Budař, Jaroslav Dušek nebo třeba Bolek Polívka. Jméno moderátora je zatím neznámé, ovšem některé novinky pořadatelé přeci jen pustili ven.

Český levMění se kategorie Nejlepší výtvarný počin, která se bude jmenovat Nejlepší výtvarné řešení filmu. A celoživotní ocenění Dlouholetý umělecký přínos českému filmu se bude nazývat Mimořádný přínos české kinematografii. Inovace je i z důvodu smutného. Protože v minulých letech byl členem prezídia České filmové a televizní akademie Jiří Hubač, tak se hledala náhrada. Volba nakonec padla na režiséra Sašu Gedeona.

Přesuňme se ale k jistotám cen. Stejně jako v předchozím ročníku zůstává také letos zachován princip pěti nominací. Ty se během finálového večera zúží na tři a až potom bude vyhlášen vítěz. To, co jsme zprvu brali jako experiment, se nad očekávání osvědčilo, spokojenost s tímto systémem na loňském ročníku projevovali jak televizní diváci, tak hosté v sále, takže není důvod v tom nepokračovat," informuje na téma pěti nominací výkonný ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA) Petr Vachler. Už ale chcete vědět, jaké filmy se budou ucházet o ceny?

Český levLetos byl rok na hojně navštěvované filmy plodný. Jen posuďte: Nevinnost , Fimfárum - Do třetice všeho dobrého, Ostrov svaté Heleny, Autopohádky, Odcházení, Osmdesát dopisů, Czech Made M@n,  Čertova nevěsta, WesternStory, Rekvalifikace, Lidice, V peřině, Muži v naději, Saxána a Lexikon kouzel, Alois Nebel, Rodina je základ státu, Nic proti ničemu, Dům, Bastardi 2, Perfect Days - I ženy mají své dny, Micimutr, Vendeta, Hranaři a Poupata .

A byly letos nějaké sporné snímky? Ano, prezídium ČFTA rozhodlo, že do soutěže nemůže být zařazen Cigán režiséra Martina Šulíka. I když je slovensko-českého původu, tak nesplňuje ani jednu z podmínek Českého lva, že aspoň jeden z hlavních tvůrců (režie, scénář, hlavní role) musí mít českou státní příslušnost. A tolik diskutovaný hraný dokument Ivanny Benešové Zneužívaný bude zase zařazen do kategorie dokumentů a ne hraných snímků. A jak jsou na tom dokumenty? Zde se o ceny budou prát snímky Doba měděná, Nickyho rodina, Vše pro dobro světa a Nošovic, Od višní do višní, Když kámen promluví, Tantra, Divadlo Svoboda, Po dlouhé noci den, Generace Singles, Zneužívaný, Můj otec George Voskovec, EM a ON, Venku, Rock života, Pod sluncem tma, Závod ke dnu a Trafačka - chrám svobody.

Jak vše dopadne, budete moci sledovat 3. března 2012 buď na České televizi, anebo budete mít to štěstí a pozvánka na galavečer v Lucerně přistane zrovna u vás.


Text: Aneta Šimonková
Foto: Archiv


 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání