Jak se slavily Vánoce v minulosti?

NÁRODNÍ MUZEUMV jedné z básní, která se objevuje v Kytici spisovatele Karla Jaromíra Erbena, se píše: Toč se a vrč, můj kolovrátku, však jest adventu již nakrátku a přede dveřmi Štědrý den!... Kolik toho však dnes víme o tom, jak se dříve slavily Vánoce či jaké měli doma lidé betlémy? Většinou jsme zaslechli jen něco z vyprávění od babiček a dědů. Výstavka Štědrý den – tajemný svátek vás zasvětí.


NÁRODNÍ MUZEUMV Národopisném muzeu – Musaionu Národního muzea v pražském Letohrádku Kinských - je od 1. prosince až do 8. ledna příštího roku umístěna expozice s názvem „Štědrý večer – tajemný svátek“. Ta se zaměřuje na symbol lidových Vánoc, tedy na legendu O narození Páně. Představuje mnoho unikátních předmětů, jež se k tomuto biblickému příběhu vztahují. Jsou zde také vystaveny tři vzácné betlémy.

Původ dřevěných betlémových figurek obřích rozměrů můžeme datovat do období poslední třetiny 19. století. Dílo pochází z východních Čech. Jejich původním majitelem byla pravděpodobně rodina spisovatele Aloise Jiráska. Další betlém, který zde můžete vidět, je skříňkový s vyřezávanými polychromovanými postavičkami. Ten je z konce 19. století a původem ze středních Čech. Hlavní dominantou výstavy a zároveň i celého Národopisného muzea bude po dobu vánočních svátků veliký betlém z Příbrami. Byl vytvořen na přelomu 19. a 20. století. Umístěn je na slavnostním schodišti Letohrádku Kinských.

NÁRODNÍ MUZEUMAby však návštěvníci neviděli jen betlémy honosné, netradičních rozměrů a bohatě zdobené, je navíc expozice rozšířena také o „betlémy chudých“, jejichž figurky jsou vyrobeny z chlebového těsta z Příbramska (přezdívá se jim chlebáčky) nebo vystřihovacích archů od různých tiskařů. Organizátoři se lehce dotkli také téma komercionalizace, které je vyjádřeno skrze sérii reklamních vystřihovacích betlémů a prostřednictvím nejrůznějších vánočních pohled a ozdob z meziválečného období.

„Štědrý den – tajemný svátek“ je zároveň připomenutím významného výročí. Uplynulo dvě stě let od doby, kdy se narodil český básník, historik a folklorista Karel Jaromír Erben. Ten se velmi zasloužil o poznání tradiční lidové kultury českých zemí. Výstava má připomenout nejen jeho celkovou práci, ale především pak i slavnou baladu „Štědrý večer“ popisující lidovou vizi Vánoc v pohanském stylu, díky čemuž stojí v opozici proti lidovým oslavám prosyceným křesťanskou legendou O narození Páně.

Akce je přístupná veřejnosti denně kromě úterý od 10 do 18 hodin s výjimkou vánočních svátků.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Národní muzeum





 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání