Máte představu o tom, jak žijí Lidé ve stínu?

Lidé ve stínuV polovině prosince se uskuteční premiéra dokumentu projektu LIDÉ VE STÍNU. Oč se jedná? Snímek mapuje osudy postižených umělců. Chcete-li si užít hudební i výtvarný zážitek, tak zajděte 13. 12. v 19 hodin do Klubu.


Ptáte se, do jakého klubu? Jedná se o podnik v Dlouhé ulici, v jehož druhém patře vtáhnete všechny zážitky. Vystupujícím bude slepý romský hudebník Mário Bihári, který je zachycen i v dokumentu. Tento nadaný umělec vystoupí v recitálu a s kapelou Bejlí. Projekt přijede z Brna také podpořit skupina Poletíme? nebo kladenská skupina Zrní. Oku pak polahodí výstava obrazů výtvarnice a ilustrátorky Lucie Mrhálkové a jejích přátel. Výtěžky z večera budou použity na druhý díl dokumentu Lidé ve stínu. O čem je ale jeho první část?

Lidé ve stínuO projektu Lidé ve stínu

Snímek  Lidé ve stínu je základním projektem nezávislého sdružení filmařů Undermusic Production, o. s. Prvním umělcem, který má šanci vystoupit ze stínu současného kulturního dění, je právě hudebník Mario Bihári. Slepý zpěvák, akordeonista a klavírista romského původu byl členem kapely Koa, jež doprovázela zpěvačku Zuzanu Navarovou. Skupina krátce po její smrti zanikla. Spřízněnost v podobě populární osoby je spjata se zpěvačkou Martou Kubišovou. Proč zrovna ona? „Nad projektem o. s. Lidé ve stínu ráda přebírám záštitu, protože se mi projekt velice zamlouvá a jsem přesvědčená, že obohatí současnou uměleckou scénu a mediálně podpoří dosud veřejnosti utajené životní příběhy a díla kolegů žijících mezi námi, avšak zatím ve stínu´,“ sdělila dáma české hudební scény.

Kdo je Mário Bihári?
Mário Bihári je slovenský zpěvák romského původu, akordeonista a klavírista. Dva roky chodil na základní školu v Bratislavě a poté šest let na základní školu pro nevidomé v Levoči. Od 8 let je slepý. V sedmi letech začal hrát na klavír, v deseti na akordeon. Poté navštěvoval konzervatoř Jana Deyla, kde v roce 1998 maturoval s vyznamenáním. Pak se stal členem hudební skupiny Koa, která doprovázela autorskou a interpretační dvojici Zuzana Navarová – Iván Gutiérrez. Podílel se na vzniku desek Skleněná vrba (1999) a koncertní Zelené album (2000). Později Mário Bihári zpívá i skládá vlastní písně. Po ukončení činnosti skupiny Koa zakládá a stává se frontmanem skupiny Bachtale Apsa. K dalším aktivitám Mária patří i skládání scénické hudby pro nejrůznější divadelní představení. Příležitostně se zúčastňuje charitativních akcí a pomáhá neziskovým organizacím, které se věnují práci s dětmi.


Text: Aneta Šimonková
Foto: Lidé ve stínu

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání