Český slavík nepřinesl žádné velké překvapení

ČESKÝ SLAVÍK MATTONIV sobotu 26. listopadu proběhlo slavnostní vyhlášení ankety Český slavík Mattoni 2011. Žádné překvapení se nekonalo, první příčky obsadili Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát.

 


Seč měl přímý přenos ze slavnostní atmosférou naplněné Státní opery moderovat Libor Bouček, dnes již ostřílený slavičí moderátor, jeho zahájení se netradičně chopil Karel Gott. „Požádal jsem organizátory, abych to mohl zahájit. Možná jste to nečekali, ale takhle já to tu nečekám každý rok. Chtěl jsem si vychutnat, jak vypadá vaše očekávání,“ oznámil překvapenému publiku.

Po vystoupení loňského Skokana roku Xindla X už se ale mikrofonu ujal Libor Bouček. Sebejistý a poměrně vtipný projev moderátora narušovaly jen bulvární, někdy až urážlivé, momenty, které si nemohl odpustit. Jen málo koho na předávání hudebních cen zajímá, že Iveta Bartošová nenásledovala Kate Middleton a že Dara Rolins má konečně rytmus v těle. Dokonce ani rok v klusu Ewy Farné nejspíš nikoho životně nenaplnil.

ČESKÝ SLAVÍK MATTONIOvšem nebylo to jediné nevhodné zpestření slavnostního galavečera. Během pauz na přestavování pódia se totiž ve VIP lóži děly neuvěřitelné věci. Rádoby vtipný mezinárodní vstup skutečně pobavil jen málokoho, alespoň trochu pozitivní byl rozpačitý rozhovor s loňským Objevem roku Markétou Konvičkovou.

I přesto, že se úroveň galavečera kolikrát změnila spíše v lacinou estrádu, byl tu nádech slavnostní chvíle a elegance. Nejednou přítomným běhal mráz po zádech. Ať už to bylo krásnými róbami, nerokokovou výzdobou či některými vystoupeními.

Během večera se tradičně představili i čeští interpreti, kteří více či méně zpříjemnili chvilky mezi vyhlašováním jednotlivých anket. Asi nejkrásnější bylo vystoupení Václava Neckáře, ten svou písní „Půlnoční“ naladil všechny na vánoční notu a Opera mu zatleskala ve stoje.

Václav Neckář ale nebyl jediný, kdo přítomné publikum postavil na nohy. Ovace ve stoje si užila i wimbledonská vítězka Petra Kvitová, která přišla vyhlásit první místo v kategorii Zpěvačka. To už po patnácté obsadila Lucie Bílá. Umělkyně svou květinu, jako vyjádření obdivu, přenechala Petře: „Bylo to spontánní a pro dámu velmi zasloužené. Také díky ní jsem pyšná, že pocházím odtud,“ řekla Lucie Bílá. V kategorii Zpěvačka se na druhém místě umístila Lucie Vondráčková a na třetím Ewa Farna.

ČESKÝ SLAVÍK MATTONINásledovala kategorie Slavíci bez hranic, v které posluchači volí nejoblíbenější zahraniční kapelu. Už počtvrté vyhrála slovenská kapela No Name: „Budeme se nadále snažit, abychom si tuto cenu zasloužili,“ prohlásil Igor Timko, frontman No Name.

V kategorii Nejoblíbenější písnička radia Impuls, kterou volili jeho posluchači, zvítězil song „Navzdory hříchům“ od Petra Koláře.

Kategorii Hudební skupina ovládla kapela Kabát, bronzového slavíka získali Chinaski, stříbrného pak Nightwork, ze kterých podle Libora Boučka omdlévají ženy a dívky mezi osmnácti až třiceti lety. Ti pobavili všechny přítomné, když se před děkovací řečí začali sofistikovaně líbat na tvář a vzájemně si gratulovali.

Skokanem roku se stala Monika Bagárová, která, jak má ve zvyku, děkovala téměř jmenovitě a novou kategorii Nejlepší videoklip MTV vyhrála třinecká kapela Charlie Straight. Ti poděkovali velmi originálním beatboxovo-tanečním vystoupením.

ČESKÝ SLAVÍK MATTONINásledovalo ocenění pravděpodobně nejočekávanější, tedy Zpěvák roku. V té se na třetím místě umístil Michal David, na druhém Tomáš Klus, který z překvapení škobrtnul na schodech u pódia a diváky pobavil svou děkovnou řečí, kterou mu musel moderátor utnout. Zlatého Slavíka si odnesl už po třicáté sedmé Karel Gott. Ten jej převzal z rukou Josefa Váni. „Zase jeden šťastný den v mém životě a cenu přebírám z rukou takového příkladného vítěze, který na irské lavici byl ještě poslední a v cílové rovince zvítězil, to je pro mě vzor.“

Kategorií, která byla pro všechny do posledního okamžiku velkou neznámou, byl Objev roku. Tím se letos stala Gabriela Gunčíková a nutno podotknout, že mezi jmenovanými neměla velkou konkurenci. „Pokusím se uhájit si tuhle cenu tak, abych se nemusela zase vrátit pouze ke sledování Slavíků v televizi,“ řekla Gunčíková.

Absolutním slavíkem se stala už po jedenácté Lucie Bílá. Její děkovací řeč byla asi nejdojemnějším momentem celého večera. Všichni v sále s lesklýma očima poslouchali její proslov, kdy vzpomínala na zesnulého Pavla Vrbu i na handicapované děti, kterým s vřelostí pomáhá.

Český slavík je anketa, která má v Česku tradici, je oblíbená a sledovaná. Škoda jen, že je dnes potřeba zaujmout diváka bulvárem a estrádou. Třeba nás organizátoři a příští moderátor překvapí přirozeným humorem, který pohladí.

 

 


Text: Tereza Netoličková
Foto: Archiv

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Blíží se vyhlášení další anketa Český slavík Mattoni
Český Slavík má letos řadu novinek
Slavíci jsou v kleci. Bílá, Gott a Kabáti znovu získali prvenství.
ČESKÝ SLAVÍK 2009: „Mám za sebou nejhezčí rok,“ řekl Karel Gott

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání