Od (tvořivého) psaní ke scénickému umění

Literární akademie Josefa ŠkvoreckéhoLiterární akademie, soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého, pořádá 1. prosince na své půdě mezinárodní sympozium pojmenované OD (TVOŘIVÉHO) PSANÍ KE SCÉNICKÉMU UMĚNÍ. Sejdou se zde odborníci z Prahy, Bratislavy, Plzně, ale například i z dalekého Japonska. Během této vědecké konference zazní celkem jedenáct příspěvků na různá témata, která mohou být přínosná nejen pro začátečníky, ale i znalé spisovatele.


Přesně za týden, ve čtvrtek 1. prosince, můžete zavítat na Literární akademii Josefa Škvoreckého, i když nejste jejím studentem. Od 9 do 17 hodin bude v tamní aule probíhat mezinárodní sympozium s názvem „Od (tvořivého) psaní ke scénickému umění“. To se koná v rámci Výzkumného záměru Literární akademie, díky finanční podpoře ze státních prostředků v rámci grantového projektu.

Pokud jste začínající spisovatelé nebo byste rádi rozšířili své znalosti a poznatky odborníků, pak byste na této vědecké konferenci určitě neměli chybět. Během jednoho dne zazní jedenáct příspěvků, mimo jiné od profesora Josepha Rostinského nebo MA. Kenji Hotta z Tokai University nacházející se v Tokiu. Vystoupí zde i domácí odborníci, například ze Západočeské univerzity v Plzni či z pražské Divadelní fakulty akademie múzických umění.


Témata, která zazní na sympoziu
INSCENACE A INSTALACE JAKO TVŮRČÍ METODA V NON-FICTION ŽÁNRECH AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY
doc. Martin Štoll, Ph.D. (Literární akademie, Praha, Česká republika)

PŘEKVAPENÍ JAKO AKT TVOŘIVÉ NEGACE
prof. PhDr. Joseph Rostinsky a MA. Kenji Hotta (Tokai University, Tokio, Japonsko)

VYHĽADÁVANIE ZAPADNUTÝCH PREDSTÁV JAKO HODNOTA TVORIVOSTI
MgA. Viki Janoušková (Ticho a spol., Bratislava, Slovenská republika)

KURZ TVŮRČÍHO PSANÍ Z BROADWAY
MgA. Tereza Šefrnová (DAMU, Praha, Česká republika)

ČTIVÉ SOCHY VLADA HAVRILU
Mgr. Dušan Brosman (Západočeská univerzita, Plzeň, Česká republika)

KOMPOZITNÍ POSTAVA A TOPOMONTÁŽ V PISOIDNÍM REALISMU
prof. MgA. David Jan Novotný (Literární akademie, Praha, Česká republika)

DIVADLO MEZI DIDAXÍ, MIMEZÍ A HROU (TEATROLOGICKÉ PODNĚTY A DIVADELNÍ POSTUPY STEWARTA PARKERA)
Mgr. Daniel N. Soukup, Ph.D. (Literární akademie, Praha, Česká republika)

DRUHÝ ŽIVOT SPISOVATELE NA DIVADLE
PhDr. Dita Krišťanová (Literární akademie, Praha, Česká republika)

PSYCHOLOGICKÁ ROZVAHA NAD PROCESEM UMĚLECKÉ TVORBY
doc. PhDr. Jiří Šípek, Ph.D. (FFUK, Praha, Česká republika)

PŘÍRODNÍ SCENÉRIE ALJAŠKY VE FILMU, OD INSPIRACE K REALIZACI
MgA. Ladislav Moulis (Západočeská univerzita, Plzeň, Česká republika)

MEZI TVOŘIVÝM PSANÍM A SCÉNICKÝM UMĚNÍM
prof. PhDr. Július Gajdoš, Ph.D. (Literární akademie, Praha, Česká republika)


O Literární akademii Josefa Škvoreckého
Jde o soukromou uměleckou vysokou školu, která realizuje bakalářské a navazující magisterské obory zakončené tituly BcA. a MgA. Hlavním studijním programem zde jsou Mediální a komunikační studia, která mají dva obory – Tvůrčí psaní a Komunikace v médiích. Jejich koncept a zaměření je v České republice naprosto unikátní, protože spojuje uměleckou tvorbu s teoretickými znalostmi.


Literární akademie Josefa Škvoreckého


Během dosavadního studia Tvůrčího psaní na Literární akademii se mohli studenti setkat s mnohými osobnostmi české literatury a divadla, kteří zde přednášeli či stále přednáší. Například spisovatelka a dramatička Radka Denemarková, dramatik Arnošt Goldflam, dramatička Daniela Fischerová, scenárista a spisovatel David Jan Novotný, básníci Miroslav Kovářík, Petr Borkovec a Radek Malý nebo spisovatelka Petra Hůlová.

Druhý obor Komunikaci v médiích pak vyučují režiséři dokumentárních filmů, televizní a rozhlasoví dramaturgové, jako je Martin Štoll a Petr Kaňka, šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek, novinář Andrej Halada, dramaturg a teoretik divadla Július Gajdoš, odborník na život na síti a nová média Petr Koubský, filmová publicistka a organizátorka festivalů Alice Aronová, publicistka Dita Křišťanová, fotografka a kurátorka Markéta Kubačáková nebo předseda představenstva hudebního vydavatelství Popron Alan Piskač. Na Katedře společenských věd mohou studenti čerpat vědomosti mimo jiné od předního českého historika a bývalého rektora Literární akademie, který zde stále přednáší, prof. PhDr. Petra Čorneje, DrSc.


Text: Kristýna Šmejkalová a Literární akademie JŠ
Foto: Literární akademie JŠ 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání