Blíží se vyhlášení další anketa Český slavík Mattoni

ČESKÝ SLAVÍK MATTONIUž tuto sobotu 26. listopadu večer vyvrcholí v prostorách Státní opery oblíbená anketa Český slavík Mattoni. V osmi kategoriích se utkají oblíbení čeští a letos potřetí ve speciální kategorii i slovenští interpreti. Slavnostním gala večerem, který mohou diváci sledovat od 20 hodin na TV Nova, provede populární moderátor Libor Bouček.


Je jen těžko uvěřitelné, že čeští zpěváci mezi sebou soutěží už od roku 1962. V tomto roce se redaktoři Mladého světa dohadovali, čím zaujmout čtenáře a právě anketa o nejoblíbenějšího zpěváka zvítězila. Tehdejší redaktor tohoto magazínu, talentovaný herec a režisér Ladislav Smoljak, pak navrhnul podle pouťové hračky jméno Zlatý Slavík.

ČESKÝ SLAVÍK MATTONIPo třicet let byl pak Slavík měřítkem těch nejoblíbenějších hudebníků v Československu. V roce 1991 ale anketa skončila a až o pět let později, tedy v roce 1996, byl vytvořen nástupce pojmenovaný Český slavík. Ten se uchytil až nečekaně úspěšně a první hlasování po pěti letech dokonce trhlo rekord. Do hlasování bylo zařazeno sto třicet sedm tisíc lístků, o dvacet tisíc více, než v předchozích letech, kdy navíc hlasovali i Slováci.

Vůbec prvními výherci Českého slavíka byli kapela Olympic, zpěvák Karel Gott a zpěvačka Lucie Bílá. Všichni tři si oblibu publika drží i v současnosti. Lucie Bílá obsazuje první příčku už od roku 1996, pouze v letech 2005 a 2006 skončila druhá. O Karlu Gottovi snad netřeba psát. Zda oba své posty obhájí i letos rozlouskneme už v sobotu 26. listopadu v přímém přenosu na TV Nova.

Letošní ročník je přímo nabitý osobnostmi a o jejich případném úspěchu rozhodují právě diváci a fanoušci, kteří jim mohou posílat hlasy buď pomocí SMS zpráv, internetového hlasování, osobně v sídle pořádající agentury, nebo prostřednictvím mobilního webu.

ČESKÝ SLAVÍK MATTONIA v jakých kategoriích se letos interpreti utkají? Tradičně bude zvolen Zpěvák, Zpěvačka a Hudební skupina. Sošku zlatého slavíka si odnese Absolutní vítěz, tedy ten, kdo získá nejvíce hlasů bez ohledu na kategorii. Pravidelným oceněním je také Objev roku. Hlasování probíhá ve dvou kolech a vítězem je nováček na hudebním poli s nejvyšším počtem hlasů, vybraný ze tří nejlepších, kteří postoupí do druhého kola. Tato anketa je součástí Českého slavíka od roku 2001. Ocenění získali například Leoš Mareš, Aneta Langerová, Ewa Farna nebo Markéta Konvičková. Oblíbenou kategorií, která se stala pravidelnou součástí ankety je i Skokan roku. Cena je udělována od roku 1998 a od roku 2002 opět ve dvou kategoriích.

Nejmladší novinkou mezi udělovanými oceněními jsou Slavíci bez hranic, kdy diváci volí nejoblíbenějšího interpreta ze Slovenské republiky. Dosud toto ocenění získala pouze kapela No Name. Úplnou novinkou je kategorie Nejlepší videoklip MTV. V té jsou nominovány klipy, které vznikly v roce 2001 a objevily se v česko-slovenské verzi MTV. Vítěz této kategorii vystoupí i na galavečeru ve Státní opeře.


Text: Tereza Netoličková
Foto: Archiv

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání